6

Для тих, хто ще не визначився з туром, фахівець у сфері туризму, директор туристичної агенції «Максімум Тревел» Уляна Маковєєва розповіла, як вибрати країну та організувати бюджетний відпочинок за кордоном.

– Пані Уляно, яка зараз ситуація на туристичному ринку? Куди поїдуть відпочивати українці, які раніше їздили до Криму?

Цього року  порівняно з попереднім кількість туристів зменшилася. Минулого року було багато раннього бронювання,  цього – лише поодинокі заявки. Зараз став більш популярним бюджетний відпочинок. Є попит на  Грецію, Чорногорію, Хорватію, Туреччину, на Єгипет. Але найбільш популярною у цьому сезоні є Болгарія. Адже за цінами вона приблизно дорівнює Криму, а рівень сервісу там набагато кращий. До прикладу путівку у Болгарію на 10 ночей можна придбати за 200 євро з людини, діти до 12 років у  більшості готелів проживають безкоштовно. Особливо вигідно відпочивати у Болгарії тим, хто добирається власним транспортом.

– Чи змінилися ціни порівняно з  минулим роком?

– У валюті (євро, доларах) ціни залишилися на рівні минулого року. Однак багатьох українців стримує те, що подорожчала валюта.

– Чи є попит на відпочинок в Україні?

– Є пропозиції, але попиту нема взагалі. Все-таки в Україні зараз відпочивати невигідно і люди бояться їхати на південний схід країни, у зв’язку з бойовими діями. Наприклад одна доба проживання в Залізному Порту на Херсонщині коштує 500 гривень на людину. Якщо порівняти із закордонним відпочинком, то набагато дешевше їхати у Болгарію, ніж у Залізний порт. І умови проживання там значно гірші. З таким успіхом можна поїхати відпочивати і до бабусі в село.

– Отже, «бюджетний» відпочинок на морі за кордоном. Де найдешевше відпочивати?

– Якщо брати розцінки на основні послуги, то, звісно, поза конкуренцією – Болгарія. Якщо туди їде відпочивати сім’я з однією дитиною на 10 ночей, то  з дорогою можна вкластися у 400 євро, – це виходить приблизно 5,5 тис. гривень. На проживання цілком вистачить 100-150 євро. Адже у більшості готелів сніданки безкоштовні, вечері коштують від 5 до 15 євро. Звідти всі приїжджають задоволені – і сервісом, і ціною-якістю.

Беремо Грецію. На початку сезону, тобто у червні-липні, якщо добиратися власним транспортом, можна вкластися у 300 євро на сім’ю. Так само безкоштовні сніданки у готелях.  Просто у Грецію довша дорога, чим  у Болгарію десь на 300 км. Але цінова категорія щодо проживання досить доступна.

Тури у Чорногорію продаються лише з перельотами. Сім’я з дитиною може вкластися у  500 євро з сніданками. Відпочинок у Туреччині цього року на двох навіть не обійдеться 1000 доларів, якщо ж минулого року можна було вкластися і в 700. Але за 1000 доларів можна вкластися відпочинок з перельотом у Єгипті.

–  Куди порадите поїхати відпочивати сім’ї з дітьми, а куди молодій парі у медовій місяць чи людям старшого віку?

– У кожній країні можна знайти відпочинок для різних вікових категорій. Ми підбираємо курорти на будь-який смак, залежно від потреби туриста. До прикладу молодята хочуть дискотек та інших розваг, сім’ї з дітками цікавлять атракціонами та аквапарками, для людей віком 50-60 років важливо, щоб готель знаходився біля моря, а не ходити сходами 400-500  метрів. Якщо сім’я розраховує на 500 євро, будемо пропонувати Болгарію. Якщо більше грошей – Іспанію, Грецію, Єгипет. Все в першу чергу залежить від бюджету.

– Тобто зараз вигідніше їхати за кордон, ніж у відпочивати в Україні?

– Зважаючи на нинішню ситуацію, так.

– Зараз багато говорять про те, що замість Криму туристи масово поїдуть на Прикарпаття? Чи справдяться ці прогнози?

– Я думаю, що це дійсно так. Багато людей замість моря поїдуть в гори. Хоча і минулих років в Карпатах відпочивало багато жителів Донбасу та Криму. Але мешканці Прикарпаття, які звикли до гір, зазвичай обирають відпочинок на морі.

– Як турфірми намагаються оживити ринок, після того, як підвищився курс валют та загострилася ситуація в країні?

Кожен по-різному приваблює клієнтів, роблять якісь акції, цікаві пропозиції. До прикладу, наша турагенція «Максімум Тревел» зробила акцент на рекламі в інтернеті. Ми обновили свій веб-сайт і сторінки в соціальних мережах.  Запропонували клієнтам самостійно підбирати тури на сайті. Кожен може обрати, куди поїхати і визначити, скільки це буде коштувати, не встаючи з крісла.

Також ми запровадили програму «happy hour”, тобто тим, хто звернеться з 12 до 14 години, чи це молодята, чи іменинники, даємо знижки від 3%. Крім того, виготовляємо подарункові сертифікати. Тобто, якщо ви хочете подарувати молодятам тур, то агенція виписує сертифікат, де вказує, хто і кому його подарував. Або, до прикладу, дарують сертифікат на меншу суму, аніж коштує путівка. З тим сертифікатом приходять до нас, доплачують і вибирають, куди поїхати. Заохочуємо клієнтів сувенірною продукцією, а для тих, хто хоч раз скористався нашими послугами, діє програма лояльності.

– Зважаючи на те, що кількість туристів цього року поменшало, що чекає фірми, які надають туристичні послуги?

– Під час фінансової кризи будуть виживати ті туристичні компанії, які переорієнтуються на якісний сервіс. Ті фірми, які твердо стоять на ногах, то вони безперечно залишаться. Однак, зараз законодавство не вимагає спеціальних ліцензій для надання туристичних послуг, як це було кілька років тому. Тобто відкрити турфірму може будь-який підприємець. І навіть попри зменшення туристів, конкуренція на ринку не зменшується.

– Як тоді зорієнтуватися у великій кількості пропозицій і не потрапити на гачок аферистів?

– Аби обрати потрібне туристичне агентство, слід довідатися, чи має воно достатній досвід на ринку, як відгукуються клієнти про надані послуги. Спитатися про наявність сертифікатів і обов’язково банківської гарантії.

До мене приходили люди  з українськими паспортами бронювати Болгарію. І обурювалися, бо в іншій агенції їм  сказали, що  можна поїхати за кордон з українським паспортом. Якщо вам обіцяють, поїздку за кордон з українським паспортом, це вже має вас насторожити.

Крім того, варто детальніше розпитати про курорт, на який вас відправляють. Зокрема поцікавитися, як далеко готель знаходиться від моря, яке харчування, про наявність розважальних закладів тощо. Працівники добросовісних компаній, перед тим як запропонувати клієнту той чи інший курорт, повинні відвідати його самі. Зокрема, наші працівники ніколи не запропонують тур, якщо самі його не перевірили.

– Які ще потрібні документи для виїзду за кордон з боку клієнта і що в свою чергу має надати туристична агенція?

– Щоб оформити тур клієнт повинен надати український і закордонний паспорти, свідоцтво про одруження і свідоцтво про народження дітей. Зі свого боку турагенція оформляє медичну страховку, надає гіда, пам’ятку туриста, ваучер на поселення в готель, квитки на автобус чи на літак і, звичайно, оформляє візу.