Обозреватель” зібрав думки експертів щодо 147 днів роботи цього уряду: що вийшло; що не вийшло; чи вдалося Кабміну Яценюка стати урядом “камікадзе”, як це було обіцяно, і запустити непопулярні реформи?

Політолог Олександр Палій:

Плюси: “Його уряду вдалося працювати в дуже важких умовах і утримати фінансову ситуацію. Це були дійсно надзвичайно важкі умови. Спочатку була війна в Криму, потім – на Донбасі, і, незважаючи на це, вони утримували ситуацію під контролем”.

Мінуси: “Не вдалося розпочати масштабні реформи, але в нинішніх умовах це зробити надзвичайно складно. Президент тільки зараз приступив до створення Національної ради реформ, але все одно уряду доводилося виконувати роль пожежника, і воно добре гасило пожежу. І за це його треба віддячити” .

Камікадзе? “Йому також вдалося стати” камікадзе “: вони брали складні рішення по бюджету, був зроблений дуже складний секвестр бюджету, вони і зараз пропонують складні рішення, зокрема щодо скорочення бюджету, тому я не сказав би, що їм не вдалося стати” камікадзе “в плані прийняття непопулярних рішень “.

 

Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Плюси: “Уряду Яценюка вдалося утримати ситуацію на мінімумі. Серйозних провалів не було. Протягом п’яти місяців, коли в країні йде війна (окупація Криму), це досить непросто. Потрібно також враховувати, що, коли впав режим Януковича, Кабміну доводилося починати все з нуля в умовах вакууму влади в країні “.

Говорячи про мінуси, Карасьов сказав, що уряд був найгіршим і найкращим одночасно. У числі об’єктивних причин цього він навів енергетичну війну, яку Україна оголосила Росія. Дуже сильно на українській економіці позначається економічний тиск з боку РФ, в той час як економіка України і без того перебуває на спаді.

У числі суб’єктивних причин цього політолог назвав ситуацію в парламенті, яка позбавляла уряд Яценюка можливості здійснювати маневри. У цьому випадку “Кабмін змушений був лавірувати між Сциллою і Харибдою”. Саме цим і пояснюється відсутність будь-яких реформ.

 

Політолог Євген Магда

Плюси. “Яценюк зміг організувати роботу уряду в складних умовах війни. Також було відновлено кредитування МВФ”.

Мінуси. “Політична криза ускладнює і так складну ситуацію в країні. Відставка прем’єра – це політична криза, які ми переживемо. А ось військовий криза, коли гинуть люди, це серйозно”.

Камікадзе? “Урядом-” камікадзе “їм не вдалося стати. Камікадзе повинен своєю смертю кого-небудь вбити, а у нас всі міністри живі. Останнім часом спостерігається метушня навколо голів МОЗ, МВС. Змістивши також міністра оборони і главу МЗС, проте це вже була ініціатива Порошенко.

 

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко

Плюси. “На жаль, успіхів уряду Арсенія Яценюка дуже мало. Можна назвати успіхом (і то з великою натяжкою) отримання першого траншу кредиту МВФ. Але вже другий транш МВФ уряду Яценюка не дав. Частково заслугою Яценюка можна назвати і підписання Угода про асоціацію з ЄС. хоча тепер виявилося, що великий бізнес не хоче його ратифікувати і всіляко затягує цей процес, а вибори до ВР можуть взагалі покласти його ратифікацію на дальню полицю “.

Охріменко вважає, що в уряду Яценюка набагато більше провалів, ніж успіхів.

Мінуси. “Коли Арсеній ставав прем’єром він обіцяв розвиток всебічних добросусідських відносин з Російською Федерацією у всіх сферах на новій, дійсно рівноправній, основі, яка враховує як даність незворотний європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС. У цьому напрямку повний провал. Але, тут під чому вина Росії та анексії Криму. Дуже погано, що у нас питаннями економіки займаються політики. У кожному разі, можна було без політичної риторики вирішити чисто технічні питання про нормальних торговельних відносинах з Росією. А чи не затівати піар-кампанію під девізом: “будемо-не платитимемо за газ “. за 6 місяців 2014 експорт з України до Росії впав майже на 25%”, – зазначив експерт.

Непопулярні рішення? “Прийняття (в короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, з введенням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру. Ця обіцянка теж виконано. Тарифи на газ для населення підвищені з 1 травня, а вже з 1 червня 2014 підвищуються тарифи на холодну і гарячу воду, електроенергію та інші комунальні послуги. Хоча, швидше за все, всі ці підвищення тарифів не дозволять ліквідувати дефіцит НАК “Нафтогаз”, – сказав Охріменко.

У напрямку перегляду податкових пільг і стабілізації економічної ситуації, на думку експерта, виявилося не все так гладко, як обіцяли.

“Дійсно, урізали витрати держбюджету, насамперед, за рахунок працівників бюджетної сфери та пенсіонерів, зате різко зросли витрати на оборону. У результаті економія виявилася безглуздою”, – зазначив він.

Охріменко вважає, що в напрямку прозорості держзакупівель, а також можливості населення контролювати витрати з бюджету, нічого не покращився.

“Частково зменшили кількість дозвільних документів та ліцензій. Але це складно назвати радикальною реформою по демонополізації. А ще більш складно назвати істотним успіхом скасування печаток”, – вважає експерт.

У сфері відновлення довіри до України з боку іноземних інвесторів уряд Яценюка також не відрізниш успіхом. На думку Охріменка, якщо в цьому напрямку і було якісь кроки, то вони виявилися безрезультатними.

Всі експерти зійшлися на думці, що поки рано підводити остаточні підсумки роботи уряду Яценюка, адже в якості виконуючих обов’язки цим міністрам доведеться працювати до глибокої осені, поки нова коаліція не сформує новий Кабінет міністрів.
Так що у Яценюка ще є шанс стати “камікадзе” або збільшити кількість позитивних підсумків своєї діяльності, як, втім, і негативних.