4

Найближчим часом в Україні вчергове подорожчає газ для населення, адже вітчизняному “Нафтогазу” не вистачає 70 млрд грн, щоб вийти “на нуль”.

Про дефіцит коштів у компанії розповів заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Вадим Уліда, передає “ЛІГАБізнесІнформ”.

На сьогодні, як би болісно це не сприймалося, це єдиний вихід, за яким живе весь світ. Якщо продукт коштує грошей, за нього повинні платити. Якщо за нього не платити, то спочатку його якість знизиться, а потім сам продукт зникне.

Питання підвищення цін на газ чи комунальні послуги з опалення – це питання приведення у відповідність їхньої ціни до їхньої вартості. Тобто, вартості того газу, який виробляється для забезпечення цих послуг”, – сказав посадовець.

Підвищення тарифів проводитимуть поступово, щоб вийти на собівартість постачання газу. Паралельно обіцяють населенню субсидії, механізми виплати яких нині розробляють. Коли саме підвищуватимуть тарифи на газ, Уліда не уточнив. Тим часом Росія сьогодні виставила Україні черговий рахунок.

Борг складає 5,3 млрд доларів, заявив глава “Газпрому” Олексій Міллер. Він уточнив, що сюди входить 838 мільйонів доларів за 1,7 млрд кубометрів блакитного палива, які Україна отримала з 1 по 16 червня цього року. Читайте також: Два десятки компаній із Європи готові постачати Україні газ замість Росії Нагадаємо, 16 червня Москва повністю перекрила Україні газову трубу. Вимоги Кремля – погасити борги за вже спожитий газ. Крім того, у “Газпромі” підкреслили, що надалі постачатимуть газ в Україну лише за передоплатою.

Київ не влаштовує завищена ціна російського газу – остання пропозиція Росії із 100-доларовою знижкою протягом року складає близько 385 доларів за тисячу кубометрів. Кілька переговорів щодо умов поставок та вартості так і не дали результатів.

Тож Україна розпочала реверсні поставки газу з Європи, який дешевший від того, що пропонує Росія. Україна і Росія подали позови до Стокгольмського арбітражу: Україна – про встановлення справедливої ціни на газ при збереженні діючого контракту та про стягнення 6 млрд доларів як переплату в попередні періоди. Позовна вимога російської сторони – стягнути з України борг за спожите паливо у розмірі 4,5 млрд доларів.