kabmin1

«Звертаюся до членів нового парламенту — прийняти пакет економічних законів, які дозволять нам вижити в 2015 році. З одного боку, ці закони передбачають спрощення і зменшення оподаткування, а з іншого — суттєво скорочують витрати держбюджету, переглядають і оптимізують ряд соціальних програм. Це наша спільна відповідальність перед українським народом», — написав глава уряду Арсеній Яценюк на своїй сторінці в соціальній мережі.

Днями в інтернеті з’явилося два документи, що розкривають плани уряду щодо скорочення державних витрат. Співробітник Міністерства фінансів і депутат від фракції Самопоміч підтвердили, що це робочі документи, які розглядалися на розширеній нараді Мінфіну 5 грудня.

«Українські держфінанси не в тому стані, щоб міркувати, треба скорочувати держвидатки чи ні. Питання — як сильно і за рахунок чого. Якщо цього не робити, фінансовий крах неминучий», — пояснює рішучість уряду економіст Case-Україна Юлія Шибалкина.

На чому збирається заощадити Кабмін?

Соціальне скорочення

Уряд розраховує зрізати державні витрати більш ніж на 26 млрд грн. Більше половини з них припадає на соціальну сферу — 16 млрд грн. Це не дивно, враховуючи, що «соціалка» займає більше 40% видатків бюджету.

Сильно дістанеться пенсіонерам (зараз на пенсії витрачається майже 17% ВВП): скорочення пенсій працюючим пенсіонерам, скасування індексації виплат, перегляд пенсій по втраті годувальника, підвищення пенсійного віку та ін. в сумі повинні заощадити понад 8,3 млрд грн (0,5% ВВП).

Урізується і фінансування соціальних фондів — в першу чергу, фонду соцстраху. Також хочуть скоротити витрати на виплати матерям-одиначкам та допомогу при народженні дитини.

Крім соціальних виплат скорочується фінансування освіти і науки — ці статті витрат зменшуються більш ніж на 3 млрд грн. (В Україні непропорційно великі витрати на освіту, зараз близько 15% витрат бюджету.) Студентам скасовують стипендії (крім інвалідів і пільговиків), позбавляють права пільгового проїзду, припиняють індексувати стипендії. Щоправда, всі ці зміни наберуть чинності лише з наступного навчального року.

Втім, викладачам також доведеться несолодко. Уряд планує значно збільшити педагогічне навантаження всіх працівників освіти — від вихователів у дитсадках до професорів у вузах. Після чого частина викладачів буде скорочена. Також Кабмін пропонуєзакрити понад 400 шкіл в сільській місцевості:там, де кількість учнів не перевищує десять осіб. Крім іншого, учні 1-4 класів отримують безкоштовне харчування у школах, що, за підрахунками урядових експертів, дозволить заощадити 715 млн грн.

Ще один напрямок урізання витрат — охорона здоров’я. Хворі, які перебувають у стаціонарах лікувальних закладів, будуть змушені платити за їжу. Тільки цей крок, на думку Кабміну, допоможе скоротити навантаження на бюджет майже на мільярд гривень. Трохи менше заощадять на перегляд виплат чорнобильцям та переселенцям із зони радіоактивного зараження — близько 900 млн грн. Крім цього згортаються деякі цільові програми із закупівлі ліків за державні гроші.