До цього часу про його фактичну відсутність чиновники воліють не згадувати. Їм це зручно. Коли немає закону – воля кабінетного начальника воленс-ноленс стає його (закону) сурогатом. «Закон – це я!», – думає собі чиновник.

 

Тому то й все частіше в місті виникають скандали через те чи інше «законне-незаконне» будівництво. Так було на Мазепи, 35а. Так було на Вірменській, 1. В «непланованому» Франківську з’являються «хмарочоси» в зоні малоповерхової забудови, зникають зелені та рекреаційні зони, парковки, ігрові майданчики. Й найстрашніше, що новобудови аж ніяк не прикрашають міста. Франківськ стає «парком архітектурних потвор».

 

Якщо почати копати глибше, то однозначної відповіді на те, чи є в міста генплан не знайти. Сказати, що його немає – буде неправильно, адже формально він нібито є. Але говорити, що він є – це також не зовсім вірно, адже востаннє генплан міста коригувався ще 13 років тому – у 2001 році. Тому його теперішній варіант вже можна вважати пам’яткою “архітектурного мезозою”. Генплан повинен би бути паспортом, а є скоріше медичною карткою хворого, куди безсистемно (не без вигоди для «медперсоналу»), вклеюються все нові й нові листки…

 

Питання уваги щодо Генплану Івано-Франківська актуалізувалося кілька днів тому, після того як Східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Про це писала “Фіртка”

 

Отже:

 

Генеральний план міста – що це таке і з чим його їдять?

Генеральний план — частина проекту з комплексним вирішенням питань планування та благоустрою об’єкта будівництва, розміщення будівель, споруд, транспортних комунікацій, інженерних мереж, організацій і систем господарського та побутового обслуговування. Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджується органами місцевого самоврядування та визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років.

 

Після Другої світової війни Франківськ відновлювала радянська влада. Перший генеральний план розробили в кінці 50-х. У 1982 році генплан масштабно відкоригували. Його схвалила сесія міськради й затвердила Рада міністрів УРСР. Ним включили в межі міста Вовчинці, Угринів, Угорники, Микитинці, Хриплин, Ямницю, Крихівці, визначили Хриплинську та Ямницьку промислові зони, Пасічну та Вовчинецьку – як багатоповерхову забудову. У 2001 році генплан скоригували повторно. Ним ми і користуємось до цього часу.

 

 

А час іде

Як розповідає головний архітектор Івано-Франківська Володимир Гайдар, генплан обласного центру Прикарпаття таки відкоригують. Більше того, роботи тривають. Уже два роки.

 

«Ми плануємо до кінця року закінчити всі проектні роботи і з наступного року почати всі необхідні обговорення. Генплан розробляємо включно із селами Івано-Франківської міської ради. Попередній лише частково захоплював їх, зараз ми виправляємо ту ситуацію, щоб не втратити території. Розробляє новий генеральний план міста Львівський інститут «Містопроект», – розповідає В. Гайдар.

 

За словами екс-заступника міського голови Володимира Швадчака, кілька років тому міська влада дійсно звернулася до львівського інституту «Містопроект» із завданням скоригувати генплан міста.

 

«Але я знаю, що за цей час влада не надто цікавилась, як відбувається робота з Генпланом. Що це дає? А це дає можливість безкарно втручатися в архітектурне середовище Івано-Франківська, – розповідає екс-посадовець. – Більше того – це довільне відношення до Генплану призводить до серйозніших наслідків. Наведу два приклади: у свій час територія навколо річки Бистириці Надвірнянської мала бути рекреаційною зоною. В якийсь період ту землю роздали під приватні господарства. Прийшовши на посаду заступника міського голови, я одразу вирішив зробити все, щоб повернути ці території громаді. Все закінчилось тим, що вийшли мешканці тих територій на протести, а громаді було байдуже, що там – чи дачі, чи рекреаційна зона. Другий приклад – в нас був створений Хриплинський промвузол, що не завадило Хриплинській сільській раді знову ж роздати ці землі під сільське господарство. Генплан повинен бути частиною ширшого документу, зрозумілого, науково-обґрунтованого та відповідального документу розвитку міста, який носить назву Стратегічний план».

 

Володимир Швадчак переконаний, що відповідальність за таку недбалість можна розділити, як на всіх мерів, так і на громаду міста: «Це просто неувага до цього питання зі сторони влади – як чиновників, так і депутатів. Немає політичної волі. Чиновники не проявляють ініціативи бо розуміють, що ініціатива може бути «покарана». Тому вони думають, що краще нічого не робити. Бездіяльність – їхнє гасло».

 

Головний франківський архітектор дотримується іншої думки. Він стверджує, що вже наступного року місто же може мати новий генплан, а затримка пов’язана виключно із об’ємами робіт та зі скрупульозністю її виконання.

 

«Вже наступного року доведеться робити слухання по селах, районах міста. Буде довготривалий процес обговорення. Наступний етап – обговорення на профільній депутатській комісії. Потім буде проведена державна експертиза. Далі – виконком і сесія», – каже Володимир Гайдар.

 

 

Тарілка вареників

У швидких темпах, подекуди хаотичного будівництва, в Івано-Франківську чиновники не бачать нічого поганого. Більше того – за їх словами, все будівництво законне.

 

«Багато будівництва в Івано-Франківську – це добре. В інших містах такого немає. Є ще велика незабезпеченість ринку житла. Всі місця, де зараз іде забудова, в генплані були передбачені. Ті які не відповідають – одиниці», – стверджує головний архітектор міста Володимир Гайдар.

 

Цікавий факт – Івано-Франківськ сьогодні існує без меж.

 

«Так, дійсно, зараз місто «безмежне». Я думаю, що нам потрібно терміново не лише встановити межі Івано-Франківська, а й долучити нові території. Це так звані землі запасу за межами населених пунктів. Сьогодні, де-юре, вони перебувають в розпорядженні Тисьменецької райадміністрації. Вони зараз є ніби то «нічиїми». При наявності політичної волі та послідовності в діях можна сміливо долучити 15 тисяч гектарів землі навколо обласного центру. Якби вони були приєднані, то, до прикладу, питання із землею учасникам АТО не виникало б», – вважає Володимир Швадчак.

 

«Таке враження, що є в нас тарілка і ми в неї все більше запихаємо вареників, поки вони не почнуть випадати. З цим треба щось робити, бо вареники і далі будуть випадати», – переконаний екс-заступник міського голови.

 

 

У доступі відмовлено

У 2011 році Верховна Рада України прийняла закон «Про доступ до публічної інформації», згідно з яким кожен може отримати від влади ту інформацію, яка його цікавить. Проте, деякі проблеми на місцевому рівні є невирішеними до сьогоднішнього дня. Такі, як приклад, доступність до генплану міста.

 

У 2012 році доступ до генерального плану Івано-Франківська помпезно відкрили для громади. Але виявилося, що відкрили не повністю. Точніше – привідкрили. Більшість інформації і зараз знаходиться під грифом «для службового користування».

 

В листопаді цього року східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Підставою для скарги стали багаторічні намагання представників організації отримати доступ до основного містобудівного документу обласного центру.

 

«Я не дуже розумію, хто такий позов подавав і чому. Всім, кому необхідна була інформація, ми її надавали, але ту інформацію, яку ми можемо надавати, бо все таки гриф «для службового користування» ніхто не відміняв. Відповідальність за розголошення такої інформації теж ніхто не відміняв. Тим більше ми зараз бачимо, чому є такий гриф. Хтось може скористатися такою інформацією. Наприклад картами, схемами, з певними геодезичними елементами, які можуть бути використані, умовно кажучи, для наведення…Ми це взнавали ще у 2012 році…Ми шукали, як ті графічні матеріали, які у нас є, ми можемо оприлюднити… ми на, основі генплану, шляхом графічного перенесення зробили картосхему генплану…13 грудня 2012 році це і оприлюднили. Кого цікавить інформація – ми надаємо. Не можемо дати лише паперовий носій…», – пояснює головний архітектор Володимир Гайдар.

 

Актуальним є не стільки питання коригування старого Генплану Івано-Франківська, скільки питання його елементарної доступності для громади залишається відкритим, незважаючи на часткове оприлюднення інформації на офіційному сайті міськвиконкому. А поки ми можемо лише спостерігати за появою все нових і нових архітектурних «шедеврів провінційного смаку» й надіятись, що новий Генеральний план, який закріпить межі міста та зупинить хаотичне будівництво, таки виникне на громадському горизонті.

 

http://cs624625.vk.me/v624625767/c0e5/cdHJ_G5S8Ak.jpg

 

Ростислав Ковтун