1_resize

Голова облдержадміністрації Андрій Троценко презентував концепцію реформи, визначивши мету реформування, шляхи та способи впровадження змін, а також окреслив ризики, які можуть виникнути. Голова обласної ради Василь Скрипничук підтримав необхідність проведення адмінреформи. Разом з тим він звернув увагу на низку юридичних неузгодженостей у пропонованих змінах до Конституції. За словами В. Скрипничука, на сьогодні незрозуміло, які повноваження залишаться за державою, а які перейдуть до органів місцевого самоврядування. Крім того, концепція реформи дуже слабо розкриває тему управління комунальним майном. Також, як пише газета “Галичина”, голова облради вважає, що громада має отримати всю повноту влади на своїй території і самостійно розпоряджатися фінансами та землею.

Ці слова викликали бурхливі оплески серед присутніх. Зокрема, пістинський сільський голова Тарас Бейсюк запропонував, щоб громада розпоряджалася не лише землею, а й надрами, лісами та водоймами на своїй території. Зацікавленість сільських голів у такому розвитку подій зрозуміла. Однак це створює ризики нової «прихватизації», коли ліси, водойми і земля опиняться в руках сільської правлячої верхівки.

Також представники сільрад вимагають, щоб частина плати за надра залишалась у місцевих бюджетах. Андрій Троценко повідомив, що область вже запропонувала урядові залишати на місцях 20-30% плати за надра. Один із сільських голів Долинського району запропонував змінити порядок сплати податку на доходи фізичних осіб. Зокрема, він вважає, що цей податок треба сплачувати не за місцем роботи працівника, а за місцем його проживання. Навряд чи в захопленні від таких новацій була б Долинська міська рада, яка сьогодні отримує цей податок за рахунок працівників із району.

Загалом чимало питань стосувалось фінансового забезпечення реформи. Як повідомила заступник голови департаменту фінансів Леся Балагура, область може додатково отримати 768 млн. гривень за рахунок перерозподілу податків на користь місцевих бюджетів. Однак, як помітили деякі учасники обговорення, більшість із запропонованих податків ітак ідуть у місцевий бюджет, тому виникають сумніви щодо таких планів. З другого боку, на сьогодні незрозуміло, яким буде співвідношення повноважень між органами центральної влади та місцевим самоврядуванням. Андрій Троценко повідомив, що після проведення реформи 70% податків має залишатись на місцях, а 30% передаватимуть у центр. Враховуючи складну економічну ситуацію в країні, такі цифри багато присутніх сприймало з недовірою.

У процесі обговорення виступив представник бізнесу, який зазначив, що пропонована реформа не дає відповідей на ключові питання. Зокрема, у нашій країні продуктивність праці вп’ятеро нижча, ніж у Європі. Спостерігається демографічна криза, коли люди масово виїжджають на заробітки, а також в країні низька інвестиційна привабливість. З огляду на це адміністративна реформа за європейським зразком у наших реаліях може не спрацювати. Чимало сільських голів цікавились, яким чином влада збирається укрупнювати територіальні громади? Зокрема, представник Ганьківської сільської ради повідомив, що до складу цієї сільради належить село Вишнівка, до якого вже багато років не ходить автобус і де немає навіть магазину. На думку багатьох учасників обговорення, держава має подбати про такі депресивні населені пункти. Зокрема, пропонується, щоб у разі укрупнення громад у селах залишався представник, який зможе займатися проблемами населеного пункту.

Значні дискусії точилися і навколо політичних питань. Зокрема, концепція передбачає, що обласних та районних голів виконкомів обиратимуть депутати відповідних рад. На думку багатьох учасників обговорення, така процедура обрання зробить їх залежними від волі вождів політичних партій, а не від громадян. Тому вносили пропозицію обирати голів виконкомів всенародним голосуванням. Андрій Троценко зазначив, що в цьому разі є ризик, що голова виконкому і рада представлятимуть різні політичні сили, через що виникатимуть конфлікти. На думку голови облдержадміністрації, голова облвиконкому та облрада мають бути членами однієї команди.

Проведення адміністративної реформи тісно пов’язане з адміністративно-територіальною реформою. Окремі промовці пропонували врахувати досвід Калуша у проведенні такої реформи, а також застосувати напрацювання Асоціації міст України. В будь-якому разі проведення реформи потребує внесення законодавчих змін у сотні нормативно-правових актів. Враховуючи цей факт, адмінреформа може розтягнутися на тривалий час.

Пряма мова:
Андрій Троценко, голова Івано-Франківської облдержадміністрації:
— Децентралізація влади в державі буде мати і деякі негативні моменти, які ми повинні прийняти. Планують децентралізацію фінансів. Сьогодні 30% залишається на місцях, а 70% йде до Державного бюджету. Після реформи органів місцевого самоврядування ця пропорція буде зворотною. Тому очікувати на дотації та підкріплення з Державного бюджету не доводиться, їх надаватимуть лише для «підтримки штанів». На цей момент Івано-Франківська область є дотаційною. Тому нам потрібно буде вибудовувати нашу політику щодо бізнесу та інвестицій. Нам доведеться шукати ресурс усередині області і, таким чином, забезпечувати соціальні стандарти. Якщо не зайдуть бізнес та інвестиції, нам не буде чим наповнити наші бюджети. Тому, якщо хочете, це «виживання» областей буде механізмом, який стимулюватиме розвиток економіки.

Василь Скрипничук, голова Івано-Франківської обласної ради:
— Загалом я підтримую цю реформу, бо якщо ми залишимося в тих реаліях, в яких є тепер, то говорити про розвиток місцевого самоврядування фактично неможливо. Повсюдна дотаційність, повсюдна неможливість щось зробити на певній території призвели до того, що місцеве самоврядування стало номінальним, залишилась лише назва. Та маємо перед європейцями показати, що воно є, бо без нього ніякого шляху в Європу не може бути.