Чи святкують міжнародний жіночий день в Івано-Франківську? Судячи з черг біля квіткових магазинів, та біля торговців квітам на вулиці Лева Бачинського в самому центрі Івано-Франківська, таки святкують. Зрештою, кількість чоловіків на вулицях з букетами в руках, які поспішають поздоровити своїх жінок зі святом та усміхнених жінок з квітами вруках (їх вже поздоровили) теж свідчить про те, що таки святкують. Святкують, ігноруючи антисвяткову риторику тих, хто виступаючи проти свята, згадує якихось вигаданих повій й не забуває згадати Клару Цеткін, яка в 1910 році на Міжнародній конференції жінок-соціалісток в Копенгагені запропонувала святкувати Міжнародний жіночий день.

Втім, народилася Клара Цеткін (уроджена Айснер) в липні 1857 року, а за кілька місяців до її народження, саме 8 березня 1857 року в Нью-Йорку зібралися на маніфестацію робітниці швейних та взуттєвих фабрик. Вони вимагали 10-годинний робочий день, світлі та сухі робочі приміщення, рівну з чоловіками заробітну плату. Саме робітниці швейних та взуттєвих фабрик, а ніякі не повії. А що маніфестували жіночки в неділю, то тому просте пояснення –  вони не могли маніфестувати в інший день, бо профспілок, які могли б захищати права жінок, просто не існувало, то ж втратити роботу за прогул було аж надто просто.

Зрештою, можна припустити, що десь поряд (в часі, чи в просторі), могли чогось вимагати й повії, власне, як і «соціалістичні жінки», котрі вийшли на демонстраціющо в Нью-Йорку 8 березня 1908 року. У 1909–1910 роках у США в останні тижні лютого традиційно відбувалися марші та страйки жінок, котрі вимагали виборчого права, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей. Так було, а таваріщ Цеткін просто запропонувала якось зафіксувати в календарі факт боротьби жінок за свої права.

«У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений», – зазначалося в резолюції.

Втім, зазначимо, до 1914 року різні країни Європи обирали власну дату для відзначення Міжнародного жіночого дня. Все залежало від їхніх культурних та політичних особливостей. Не рідко такі демонстрації закінчувалися сутичками поліції та феміністок. А щодо дати 8 березня, то вважається, що її запропонувала німкеня Єлена Ґрюнберг.

З часом свято 8 березня позбулося політичного забарвлення і багатьма сприймається просто як свято весни. Жіноче свято. Що не заважає противникам цього свята щороку, з наближенням дати 8 березня, згадувати і повій, і Клару Цеткін, і комуністичний режим. Цьогоріч пропонували компромісний варіант – свято якби залишити, але вихідний день з нагоди Міжнародного жіночого дня відмінити. Ті хто вносить таку пропозицію навряд чи усвідомлює, що мимохіть повертається саме до сталінського підходу в цьому питанні, адже в СРСР 8 березня довгий час був звичайним робочим днем. Аж до 8 травня 1965 року, коли напередодні 20-річчя Перемоги у Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений в СРСР святковим днем.

Чи є відповідь на питання «Чи варто святкувати 8 березня»? Так. Відповідь є. Кожний повинен вирішувати це для себе особисто. Як жінки, так і чоловіки. Хто хоче, нехай святкує, кого теліпає від Клари Цеткін, ті можуть і не святкувати. Головне не забороняти святкувати іншим, бо є в цьому якийсь підозрілий надрив.

Як говорить з цього приводу продюсер Famalia Perkalaba Олег «Мох» Гнатів:

Результат пошуку зображень за запитом "Familia Perkalaba Олег «Мох» Гнатів:"

 

«Оця смішна реакція про лєнінских проституток, та про то шо та 8-ма марта, непатріотична х…я і решту всєкого бла-бла-бла, якось фрейдистськи палить реагуючих, мені здаєцци. (…) Не страждайте хунвенбізмом, лишній раз комусь добре слово сказати не в падлу. Хоч кожен день. Було би кому сказати і було би кому чути».

Тому любіть один одного шановні франківці та франківчанки, робіть одне одному подарунки, даруйте хороший настрій і живіть в мирі.

Всіх жінок, які святкують Міжнародний жіночий день, вітаю зі святом. Всім іншим просто бажаю всього найкращого.