Насалик у Верховній раді стає лобістом “Карпатнафтохіму”

“Якщо економічна ситуація для запуску “Карпатнафтохіму” буде такою ж сприятливою навесні 2015 року, інвестор зробить все, щоб хімкомплекс запрацював. Думаю, це вигідно всім: і регіону, який отримає працююче підприємство з річним оборотом в 7 млрд. гривень, й інвестору, якому ситуація з простоєм також невигідна”, — розповів Сергій Чмихалов виданню “Капітал”.

Сприятливою для запуску найбільшого українського нафтохімічного підприємства економічну ситуацію зробив обвал світових нафтових котирувань, який обіцяє збільшення маржі всім споживачам і переробникам цієї сировини. Мало того, українські депутати хочуть запропонувати російським інвесторам заводу додатковий бонус.

“Карпатнафтохім” — єдиний в Україні виробник полівінілхлориду, поліетилену, етилену, а також один з двох виробників каустичної соди. Його потужності з випуску ПВХ становлять 300 тис. тонн в рік, поліетилену — 110 тис. тонн.

На думку Чмихалова, падіння цін на нафту – хороший стимул для розвитку нафтопереробки і нафтохімії в Європі і в Україні. Але щоб цей напрямок бізнесу був прибутковим у Калуші, необхідна державна підтримка.

“Нас треба зовсім небагато підтримати, всього за трьома пунктами. Перше – зниження залізничного тарифу на перевезення сировини, друге — обнулення акцизу на продукти переробки нафти, необхідні для виробництва ПВХ та поліетилену, третє — захист від імпорту ПВХ-С. Над реалізацією цих пунктів ми маємо намір працювати з урядом і депутатами Верховної Ради, аби вже в квітні на ринку з’явилася продукція “Карпатнафтохіму”, — зазначив Чмихалов.

Клич про допомогу інвестори калуського підприємства подавали ще уряду Миколи Азарова в 2013 році. Вжиті заходи дозволили заводу працювати з квітня по листопад минулого року.

11 квітня 2013 за постановою Кабміну “Карпатнафтохіму” дозволили без акцизів завезти 225 тис. тонн скрапленого газу, а також 170 тис. тонн прямогонних бензинів. Акцизний збір на імпорт зрідженого газу в Україну тоді становив € 182 за тонну, на прямогонне паливо — € 98 за тонну. Таким чином, в 2013 році економія виробника на поставках сировини могла скласти не менше € 58 млн. Також підприємству відшкодували заборгованість з ПДВ у розмірі 1 млрд. грн.

Проте “ЛУКОЙЛ” вважає підтримку українського уряду недостатньою, і запущений в квітні 2013-го завод в листопаді вже знову зупинився. Зараз він знову висуває свої запити, правда, цього разу їх менше: минулого разу перелік необхідної підтримки містив до 10 пунктів, в цьому році, як писалося вище, він зводиться до трьох. І принаймні за двома з цих пунктів росіяни знайшли розуміння в особі української влади.

З того, що хочеться “Карпатнафтохіму”, до весни інвестори можуть розраховувати на введення загороджувального мита на імпортний полівінілхлорид суспензійний (ПВХ-С), який підприємство може виробляти в обсягах, що перевищують потреби України; а також на звільнення від акцизів на ввезення сировини. Законопроект про введення мита на імпортний ПВХ-С у розмірі 6,5% перереєстрований в парламенті ще 10 грудня. Його шанси бути прийнятим досить великі, вважають у Верховній Раді.

Звільненням від акцизів на сировину зайнятий заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Ігор Насалик. Він вважає нагальним питання підтримки “Карпатнафтохіму”.

“Я прийшов у Раду, щоб відстоювати інтереси калуського регіону. Запуск “Карпатнафтохіму” перебуває у сфері моїх інтересів. Роль цього нафтокомплексу важко переоцінити для Калуша та Івано-Франківської області. Наприклад, в 2001-2006 рр., коли підприємство працювало, воно перерахувало до бюджетів усіх рівнів $ 160 млн., освоїло інвестицій на суму $ 544 млн. А за час простою в 2012-2014 рр. втрати регіону склали 7 млрд. грн.”, — розповів Насалик.

Тому народний депутат підготував ряд законопроектів, які допоможуть вдихнути життя в це підприємство. За словами Насалика, днями буде зареєстрований законопроект, що передбачає поправки до ст. 229 Податкового кодексу. Стаття стосується особливостей оподаткування нафтопродуктів та скрапленого газу, які використовуються в якості сировини. Депутат запропонує обнулити акцизи на ці продукти, причому не тільки стосовно до калуському нафтокомплексу, як це робив уряд Азарова.

Оскільки “Карпатнафтохім” тривалий час страждав від невідшкодування експортного ПДВ, як і більшість експортерів, другою ініціативою Насалика буде законопроект, що надає нафтопереробним і нафтохімічним підприємствам можливість оформляти і погашати податкові векселі на сировину.

“Ці заходи підтримають не тільки “Карпатнафтохім”, а й всю нафтопереробну галузь в цілому”, — запевняє нардеп.