strip (3)

Вона пішла інтернетом, газетами, телебаченням, потрапила навіть на сайти так званої ДНР, хоч там, як завжди, була перекручена. Слідчий відділ Коломийського міськвідділу міліції відкрив кримінальні провадження за статтею 296 (хуліганство) і статтею 301 (ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів). Обговорення у соціальних мережах не вщухає і досі…

Більшість людей, звісно, засудила цей прикрий випадок. Аргументували тим, що це аморальний вчинок, тим більше зараз війна, а тому всі мають бути стриманішими в розвагах. Ну, про мораль і в мирний час забувати не можна, а коли оковита затьмарює мозок до повної втрати самоконтролю, то про пристойність уже не йдеться.

Претензії щодо роботи нічного клубу «Сектор» були постійно. На початках, як і інші подібні заклади, він ще намагався «тримати лице». Відвідати клуб могли лише повнолітні. «Дрес» та «фейс» контролі на вході. Порядок у закладі та поза ним. Та тривало це не довго. І «Сектор» почав обростати скандалами. Скоріш за все, цей аморальний інцидент і став останньою краплею. Але, не все так однозначно. Робити винними лише адміністрацію клубу, як зазвичай у нас це робиться, напевно, не варто.

Звісно, до «Сектору» є претензії. На всіх вечірках, які там влаштовують, зазвичай є неповнолітні. І їм зазвичай продають алкоголь. Але є досить цікавий момент: молодь, яка там розважається, неохоче купує спиртне саме в клубі – дорого. Тому вони беруть його на АЗС, яка розташована навпроти клубу і діє цілодобово.

На ранок – уже звична картина. Територія навколо АЗС, нічного клубу та інших магазинів засмічена пляшками, папірчиками, недопалками, використаними презервативами та блювотиною. Це все триває кілька років і вже набридло власникам сусідніх торгових закладів. Чи є провина адміністрації «Сектору»? Можливо. Але, на мою думку, наведенням порядку мають займатися в першу чергу місцева міліція та влада. Проте, далі обіцянок це не дійшло. А клуб не несе відповідальності за відвідувачів поза межами свого закладу.

Років з два тому в прямому ефірі місцевого телеканалу я звертався до начальника відділу Коломийського УМВС з проханням навести порядок біля клубу. Особливо це стосувалося водіїв, які дозволяли собі сідати за кермо напідпитку після відвідування нічного клубу. Поговорили…

«Сектор» працював далі. Час від часу тут навіть робили благодійні вечірки. Провели і вечірку для збору коштів для вояків АТО – зараз це в тренді. Такі заходи давали можливість клубу стримувати соціальну напругу, яка постійно була присутня щодо цього закладу. Та не стримали.

Останній інцидент тягне за собою все більше різних людей. Багато звинувачень уже стандартно посипалося й на голови журналістів. Мовляв, надто завзято поширили інформацію і саме це спричинило резонанс. А Коломия знову «прославилася». Ніби то так. Але й тут треба нагадати, що останнім часом коломияни можуть пишатися хіба музеєм «Писанки». Бо іншого майже не залишилося. Історична спадщина, австрійські та польські будинки – у плачевному стані. У середмісті з’являються сучасні архітектурні потвори, за якими – скандали та кримінальні провадження.

Варто згадати і хвилю протестів на Прикарпатті проти мобілізації, які були і в Коломиї. Тоді ані центральні, ані східні області просто не розуміли і запитували: «Що твориться на Галичині? Де той патріотизм, про який весь час говорилося?». Журналісти тоді проковтнули. І вчергове промовчали, коли їх назвали «чесними». Але не змогли проковтнути свіжу заяву начальника Коломийського міськвідділу міліції Остапа Білейчука:

«У тому випадку, якщо експертиза доведе, що знімки носять порнографічний характер, відповідальність загрожує всім особам, які це розповсюджували».

strip (4)

За даними обласної прокуратури, справу було відкрито за двома статтями: 296 – хуліганство, 301 – розповсюдження порнографії. І тут виникає когнітивний дисонанс. Якщо прокуратура визнає факт хуліганства, тоді журналісти саме цей факт і поширювали, бо мовчати про таке не можна. Тоді наступного разу, фотографуючи хуліганів, аби це поширити, і щоб громадськість їх засудила, треба тричі подумати – а чи не догледить хтось там ознак порнографії? От, не смішно.

Наступний крок був за коломийськими депутатами. Проте, як завжди, більше було розмов, ніж дієвих рішень. Хоча саме депутати й місцева виконавча влада мають порівну відповідати за цей аморальний інцидент. Адже протягом років роботи нічного закладу питань від влади до нього не виникало. І лише коли обурення міської громади набуло критичної межі, вони звернули на «Сектор» увагу. До того ж, рішення, яке коломийські депутати прийняли на засіданні міської ради, є просто популістським.

«Враховуючи резонансну подію, що сталась у нічному клубі «Сектор», депутати прийняли звернення до правоохоронних органів для вжиття заходів реагування», – говориться на сайті Коломийської міської ради.

Але ж заходи вжиті, відкриті кримінальні впровадження за двома статтями?

Декого з коломиян таке не задовольнило і вони вирішили ще зібрати з того приводу недільне віче, яке залишило за собою право «останнього й вирішального» слова. Віче було небагатолюдним, але рішення прийняли: обмежити діяльність усіх клубів Коломиї та заборонити їхню роботу після 22:00.

strip (2)

Недільне віче також винесло своє рішення

До речі, цей «вирок» також викликав хвилю обурення та нерозуміння у соцмережах. Треба розуміти, що основний дохід розважальних закладів – власне після десятої вечора. Та й не можна просто забороняти, не пропонуючи альтернативи!

Пригадується недавнє відкриття фітнес-клубу у Коломиї, яке теж викликало у громади неабияку реакцію. Більшість дорікала власнику, що не можна відкривати такі заклади під час війни. Мовляв, краще віддати гроші на АТО. І тут виникає дивне враження, що треба заборонити все, крім давати кошти на АТО. При чому лише давати, а не збирати – бо тут за тобою пильно спостерігає громада. Ще можна розмальовувати мости, носити прапорці, читати у соцмережах і ставити «подобається» лише під «правильними» матеріалами.

Виглядає, що ми дещо не розуміємо європейських цінностей. Там це, перш за все – не обмеження людини як особистості, не намагання загнати її у жорсткі рамки. Бо так ми вже жили, це нагадує радянщину. Так, нині це намагання «направити» має інший вигляд, але за суттю – це те саме.

Звісно, громада дала оцінку інциденту, який стався у нічному клубі «Сектор», – аморальний вчинок. І правоохоронці просто зобов’язані якнайскоріше дати цьому правову оцінку і покарати винних.

І, на жаль, ми часто любимо займатися інквізицією, але не хочемо, аби інквізиція зайнялася нами.

Досудове розслідування щодо інциденту, який стався у нічному клубі «Сектор», триває. А ми тримаємо руку на пульсі.