У прокуратурі вважають, що це завадить євроінтеграції України

Верховній Раді пропонують запровадити кримінальну відповідальність за політичні репресії та прирівняти їх до злочинів проти нацбезпеки. Законопроект про недопущення політичних репресій з боку правоохоронних органів зареєстрував народний депутат Володимир Купчак, відомий тим, що нещодавно вийшов із фракції “Батьківщина”.

Автор має намір ввести до Кримінального кодексу поняття “політичне переслідування”, під яким пропонує розуміти “умисне переслідування” громадян правоохоронцями за “вільне вираження своїх політичних, економічних, соціальних чи культурних поглядів та переконань”. За такі дії депутат пропонує карати позбавленням волі терміном від 8 до 10 років. А якщо переслідування ініціюють чиновники, які залякують громадян, то й на всі 15 років за ґратами, – пише “Коммерсант-Украина” у п’ятницю.

Прикладом політичних переслідувань автор законопроекту вважає засудження екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Згадано також і про порушення кримінальної справи працівниками СБУ за фактом “підготовки до розголошення відомостей, що містять державну таємницю”. У цій справі допитали директора львівського музею “Тюрма на Лонцького” Руслана Забілого, а в самому музеї вилучили комп’ютери та документальні архіви.

Політичні переслідування пан Купчак планує прирівняти до злочинів проти національної безпеки і доручити їх розслідування Генпрокуратурі (зараз подібні справи веде СБУ). Тим часом в ГПУ заявили, що не мають підрозділів з розслідування злочинів проти національної безпеки.

“З моменту набуття чинності нового Кримінального процесуального кодексу ми розслідуємо 0,5% усіх злочинів, скоєних у країні. Це корупційні, особливо тяжкі злочини або зловживання владою з боку посадових осіб”, – повідомив виданню співрозмовник в ГПУ.

За його словами, “поняття політичного переслідування було в Кримінальному кодексі СРСР за часів Сталіна і Берії”: “Про яку євроінтеграцію може йтися, якщо ми повернемося до старих правових норм”.

На думку колишнього першого заступника секретаря Ради нацбезпеки та оборони, академіка Національної академії правових наук Степана Гавриша, введення статті про політичні переслідування може спричинити наслідки для України на міжнародній арені.

“Воно може завадити підписанню угоди про асоціацію з ЄС цієї осені”, – заявив він виданню.

За словами Гавриша, поняття політичного переслідування “не має правової чіткості”: “Використання такої статті в судовій практиці призведе до того, що кожен бізнесмен, котрий ухиляється від сплати податків, у разі покарання може заявити, що це політичні переслідування, позаяк він, наприклад, ходив на мітинг опозиції”.