Руки доісторичних жінок виявилися на 30% сильнішими, ніж у сучасних, пишуть Версії з посиланням на dt.

Вчені встановили, яким чином змінилася анатомія жінок при переході до осілого способу життя, і встановили, що сила рук доісторичних жінок перевершувала силу рук сучасних спортсменок.

Раніше дослідники вже встановили, що кістки сучасних людей легші, ніж кістки наших предків. На думку вчених, кістки стали легшими після переходу до осілого способу життя і землеробства. Це було пов’язано з тим, що землероби проходили менші відстані. Разом з тим, дослідники припустили, що перехід до осілості позначився на анатомії жінок і якимось іншим способом.

Щоб встановити, яку роль займали жінки в житті первісного суспільства, вчені порівняли древні останки з кістками сучасних жінок, про спосіб життя яких є точні відомості. Дослідники проаналізували останки 94 жінок, що жили в Центральній Європі в період з 5300 року до н. е. по 850 рік н. е., і створили 3D-моделі великогомілкової і плечової кісток. Ці дані порівняли з результатами комп’ютерної томографії 83 сучасних жінок. До перших трьох груп увійшли спортсменки, які активно займаються веслуванням, бігом і футболом. Контрольною групою стали жінки, які не займаються спортом. Антропологи вивчили будову кісток рук і ніг учасниць дослідження.

Вчені прийшли до висновку, що ноги жінок практично не змінилися з епохи неоліту. Проте руки неолітичних жінок виявилися на 11-16% сильнішими, ніж у сучасних жінок, що займаються веслуванням. Ті, хто не займався спортом зовсім, поступалися древнім жінкам у силі в середньому на 30%. З часом жіночі руки поступово слабшали: сучасниці бронзової доби обійшли сьогоднішніх любительок веслування на 9-13%. До Середніх віків помітна різниця зникла. Автори роботи припускають, що силу жіночим рукам надавало постійне використання ручних жорен-зернотерок — каміння для розмелювання зерна на борошно. Із часом знаряддя праці вдосконалювалися, і для їхнього використання потрібно було все менше зусиль.