В Івано-Франківську діє програма протидії вживання алкогольних та тютюнових виробів неповнолітніми та формування навичок здорового способу життя на 2017-2020 роки.

В рамках даної програми Муніципальна варта Івано-Франківська проводить рейди по крамницях міста з метою виявлення факту продажу алкоголю неповнолітнім. Складаються протоколи, на порушників накладаються штрафи. Все діється згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, яким не виповнилось 18 років.

Відповідно до ч. 4 ст. 15-3 вказаного Закону продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Частиною четвертою статті 15-3 зазначеного Закону продавця наділено правом отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, документи, які підтверджують вік такого покупця, а отже, ця вимога має спонукати суб’єкта господарювання дотримуватися відповідного рівня обачності, який би унеможливлював порушення чітко визначеної заборони продавати неповнолітній особі зазначену продукцію.

А якщо сумнівів щодо віку покупця не виникло?

30 серпня 2017 року Вищий адміністративний суд України в контексті розгляду справи  № К/800/64/17   (ЄДРСРУ № 68587623)   висловився, про те, що відсутність у продавця сумніву щодо віку покупця та продаж у зв’язку з цим забороненого товару неповнолітній особі не може бути підставою звільнення суб’єкта господарювання від відповідальності.

Вище зазначено, що Муніципальна варта проводить відповідні рейди та складає протоколи, якщо виявляє факти продажу алкоголю неповнолітнім. Втім, продавці, котрих звинувачують в таких порушеннях нарікають на те, що Муніципальна варта здійснює провокації, підсилаючи купувати алкоголь осіб, які виглядають значно старше 18-ти років.

Так, 6 листопада 2017 року протягом півгодини були складені протоколи про факт продажу пива неповнолітній одразу в двох крамницях – «Аврора» (вул. Чорновола) та «Світ» (вул. Мазепи). Того ж вечора Муніципальна варта «накрила» крамницю на площі Ринок, а 8-го листопада крамницю на вулиці Коновальця.

Читайте по темі:

Рейд магазинами та кафе: у Франківську знову виявили місця, де продають алкоголь неповнолітнім (фото)

Що ж, можна лише похвалити Муніципальну варту за таку пильність, якби не одне але… Всі ці заходи, за словами підприємців, проводила одна й та сама група з трьох людей. Неповнолітньої (2000 року народження) на двох представників Муніципальної варти, котрі зображали простих покупців і, як в один голос стверджують продавці, створювали в крамницях фоновий шум, задавали багато питань продавцям, тим самим розпорошуючи їхню увагу, а зазначена неповнолітня (під шумок) брала з холодильника пиво, клала гроші на прилавок і рушала до виходу, де її й зупиняли пильні «випадкові покупці», котрі телефоном викликали вже не закамуфльованих під покупців представників Муніципальної варти, які з’являлися за лічені хвилини, пишуть Версії.

Розповідає підприємець Мар’ян Лазарук (магазин «Аврора»):

«В моєму магазині Муніципальною вартою було здійснено перевірку. 6 листопада, близько 9-ї години вечора, покупець (дівчина, на вигляд років 20-ти) купила пиво «Балтика 7». Тут же, в магазині, її зупинили два покупця, котрі зайшли трішки швидше. Вони голосно розмовляли, намагалися розсіяти увагу продавців, щось вони там вибирали… Словом, цю дівчину вони зупинили, запитали чи є їй 18-ть років. Потім один з цих «свідомих покупців» дістав телефон, перетелефонував і за дві хвилини вже була Муніципальна варта і представник з управління торгівлі. Вони склали протокол про адміністративне порушення.

Через деякий час один з торгових агентів прийшов та показав на планшеті фото і запитав, чи не ця дівчина здійснювала покупку пива, тому що в іншому магазині її сфотографували. Я підтвердив, що це та сама дівчина й ці самі двоє «свідомих покупців», той самий представник Муніципальної варти і той самий представник з управління торгівлі. Тобто вони працюють сталою організованою групою за однаковою схемою – дівчина здійснює покупку, «свідомі покупці» її зупиняють та викликають Муніципальну варту.

Як з’ясувалося, того ж вечора, до перевірки мого магазину, вони були в магазині «Делікатес», після мене були в магазині «Світ», а ще через два дні ця сама група була в магазині на Коновальця.

Я вважаю, що такі дії є ні чим іншим, як провокацією. І ще виникає питання, наскільки законно залучати неповнолітню дівчину до таких «спецоперацій»? Бо по суті – це афера і підстава».

Підприємець Ольга Петренко (магазин «Світ») вважає такі дії Муніципальної варти банальним виконанням якогось плану, щоб зімітувати бурхливу діяльність:

«Враження таке, що неповнолітню людину підмовили й двоє ведуть її в магазин, а решта чекають на вулиці. Одразу видно, що справа поставлена на конвеєр, бо дівчина (на вигляд років 20, на каблуках, намальована) спокійно заходить в магазин, бере з холодильника пиво, кладе гроші на прилавок, не даючи часу продавцю ніяк зреагувати. В той же момент забігають двоє з криками «вона неповнолітня, ви не спитали паспорт…». Звідки вони знали, що вона неповнолітня? Всі хто був в крамниці обернулися й почали шукати очима де ж та неповнолітня. Ми не могли зрозуміти про кого взагалі йде мова. А вони тим часом затиснули її з обох боків і почали просувати її до дверей, та так, що всі присутні подумали, що вони до неї пристають. Потім вони зателефонували і миттєво (до двох хвилин) з’явилася решта команди. Вони стояли й чекали біля «Терену» (супермаркет на розі Гурика-Мазепи – ред.) Що цікаво, в протоколі ці двоє зазначили, що вони бачили факт продажу пива, хоча на той момент, коли вона поклала гроші на прилавок, їх в магазині не було. Вона взяла те пиво, відійшла від прилавка, притиснулась до холодильника й чекала доки вони зайдуть».

Свідком подій в магазині «Світ» став покупець Андрій Єфіменко, котрий погодився розповісти, що він бачив:

«Я стояв біля прилавка. Біля мене з’явилася дівчина. Досить росла, мені по брови (ріст пана Єфіменка 183 см), зі стразами у вухах, стильно одягнута. Виглядала на двадцятку. Вона взяла то пиво, стала біля холодильника й стоїть. Заходять двоє, переглянулися з нею і один (невисокого зросту, в стильному сірому пальтечку) одразу звертається до продавця: «А ви перевірили, чи дівчині є 18-ть років?». Я повертаюся до нього й питаю: «Це така нова манера клеїти дівчат?», а він далі наполягає на своєму. Я його тоді попросив представитись, хто він такий, щоб задавати продавцю подібні питання. Він представитись відмовився. Дівчина стоїть, як вівця, жодного тобі «так» чи «ні».

Тим часом «активіст» телефонує і за дві хвилини з’являється Муніципальна варта, а трохи згодом й поліція (видно по мене, бо потім на комісії, де розглядалося дане питання мене звинувачували, що я хуліганив і відбирав пиво). Двоє патрульних зайшли, не ввімкнувши камери, подивилися, розвернулися й пішли. Муніципальна варта зайшла й почала всіх виганяти з магазину, бо вони, мовляв, протокол складають. Один з покупців зауважив їм, що вони комунальна організація й їхні дії є перевищенням їхніх же повноважень».

Продавець з крамниці на Коновальця, котра попросила не називати її імені, бо вона всього лиш найманий працівник, розповіла, що бачила, як зазначена трійця (неповнолітня разом зі «свідомими покупцями») разом під’їхали під крамницю одним автомобілем. Щодо віку дівчини в неї теж не виникло сумнівів, адже має дочок 22 та 25 років, то гадала, що може визначити вік саме цього покупця.

Як бачимо, виглядає так, що з одного боку продавці порушили Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а з іншого це можна і вважати свідомою провокацією правоохоронців.

Щоб з’ясувати чи є такі дії Муніципальної варти провокацією, «Версії» звернулися до її керівника Богдана Кухарука.

Богдан Кухарук такі дії своїх підлеглих не вважає провокацією, адже на його думку продаж алкоголю неповнолітнім є грубим порушенням Закону. Також він не став заперечувати, що ті, хто зображають «свідомих покупців» є працівниками Муніципальної варти. Втім заперечував, що його служба спеціально підсилає неповнолітню, щоб вона здійснювала купівлю пива. За його словами у всіх випадках неповнолітні, затримані в крамницях під час продажу їм алкоголю, були випадковими.

Мої працівники слідкують за магазином, а вже неповнолітній – це той, що купляє алкоголь в магазині. Щодо своїх працівників, то я припускаю, що то могли бути одні й ті самі люди, а неповнолітні випадкові“, – зазначив керівник Муніципальної варти.

До слова, редакції відомо, що, принаймні в двох ухвалах адміністративної комісії (щодо крамниць «Аврора» та «Світ») фігурує прізвище однієї й тої самої дівчини (мешканки Коломийського району). З етичних міркувань (оскільки вона є неповнолітньою) редакція не публікує її фото та особисті дані.

Представник Муніципальної варти

“Свідомий покупець”

“Свідомі покупці”