Однак він внесений до Державного реєстру наукових об’єктів, які є національним надбанням, і без нього, напевне, ми не мали б сьогодні когорти талановитих та самовідданих лікарів, справжніх майстрів своєї справи. Мова йде про єдиний в Україні Музей хвороб людини, що базується на кафедрі патологічної анатомії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. Він налічує понад 2000 експонатів, а деяким із них вже давно «стукнуло» по 100 років. Від споглядання цієї експозиції у пересічного відвідувача перехоплює подих та холоне кров у жилах. Про це пишуть Версії з посиланням на PRESS-ЦЕНТР.

Музей хвороб людини заснував 1896 року професор-патологоанатом Андрій Обжут, який був завідувачем кафедри патанатомії з 1896 по 1910 роки. Кілька експонатів він привіз із Карлового університету з Праги. Деяким із них  вже 150 років — це колекції пухлин очей, цирозу печінки, патології новонароджених. У музеї є навіть архів протоколів розтинів столітньої давності. В наш час колекція музею поповнюється після розтинів тіл померлих в морзі, що поруч.

Одна із функцій цього закладу – наукова та навчальна. Про це говорить і напис, який зустрічає відвідувачів при вході: «Мертві навчають живих». У музеї студентам-медикам наочно демонструють макроструктурні зміни при різних хворобах чи процесах. Не виключають музейники і соціальну функцію – кажуть, лише побачивши на власні очі, на що перетворюються легені після кількох років куріння чи якою стає печінка внаслідок дії алкоголю, викине цигарку чи відмовиться від чарки навіть затятий курець і пияк. А любителі «кайфу» сто разів подумають, перш ніж вжити чергову дозу, коли побачать, які діти народжуються у батьків-наркоманів.

Однак все це краще побачити на власні очі, ніж описувати. Тому пропонуємо переглянути наш фоторепортаж.

Голова людини у розтині.

Патології розвитку плоду. Серед експонатів сім спотво¬рених дітей — плоди і новонароджені з двома головами (біцефали). Також вражають сіамські близнюки, які належать до найстаріших експонатів. Вони жахають своєю реальністю. Кажуть, що це діти, які мали б народитися у батьків-наркоманів.

Нома – омертвіння слизової оболонки шкіри щік, викликане гнилісною інфекцією. Розвивається найчастіше у різко виснажених, ослаблених дітей, які погано харчуються.


Від  деяких експонатів волосся стає дибки…

Скальп людини із дивним ростом волосся і дівчинка з надмірним оволосінням та сивим волоссям при народженні.

Унікальним є експонат музею – статеві органи гермафродита. Чоловік, якому належали ці органи, у 1979 році загинув в автокатастрофі. І саме під час розтину виявили, що він був напівчоловіком-напівжінкою.

Карцинома – рак жовчного міхура.

Ручки та ніжки немовляти з патологією розвитку.

Туберкульоз легень. Ліворчу – відкрита форма, праворуч – закрита.

IV стадія раку легень.

Печінки алкоголіків.


Людські руки. Кажуть музейники, що судячи за татуюванням – це руки моряка. Їх залишили нащадкам як зразок татуювання, бо колись це була рідкість.

Нога людини, вражена віспою.

Навчальна лабораторія для студентів-медиків, де показують, як проводити розтин, нагадує декорації до фільму жахів.

Мирослава БЗІКАДЗЕ.

Фото автора та blog.vovando.com.