Вивчав романо-германську філологію у Прикарпатському університеті ім. В.Стефаника. Один з ініціаторів втілення в Івано-Франківську проекту «Трансформація. 120 днів до форми» створений з метою допомогти людям, які прагнуть вести здоровий спосіб життя, бути активними і займатися спортом та змінити своє тіло за 120 днів.

Як почалися «Трансформації» і чи буде продовження?

Продовження вже є. Розпочався другий набір.

А учасники першого набору? Вони можуть при бажанні повернутися?

Вони всі й повернулися. Продовжують заняття.

Що спонукало вас почати трансформацію?

Я почав з себе, ще до старту проекту в Івано-Франківську. Коли в мене виявили ваду серця (це було років десять тому), довелося трішки закинути заняття спортом і, як класично буває, коли спортсмен починає нехтувати спортом, набирається вага, втрачається форма… Я дійшов вже до того, що важив 130 кілограм, при тому, що моя нормальна робоча вага близько ста кілограмів при зрості 187 см.

Скільки ви не займалися спортом?

З 2010 по 2012 роки.

І цього вистачило, щоб набрати зайві кілограми?

Для цього вистачає і два місяці, якщо чесно. Це дуже швидкий процес. Зате тепер я розумію багатьох людей, котрі допускають ці свої кілограми і часом внутрішньо не можуть визнати, що пора зупинитися – «а все не так і страшно, так – є якась проблемка»… А йде рік за роком і потім виявляється, що в якийсь момент потрібно сказати собі «стоп».

Анатолій Мицкан

Як ви сказали собі «стоп»? Подивилися в дзеркало?

Приблизно так воно й було.

І які були перші кроки?

Перший крок був абсолютно божевільним – я почав з того, що місяць проголодував при дуже інтенсивних тренуваннях. Як кажуть «з ланца зірвався». Тридцять кілограмів злетіло, але разом з тим почалася купа проблем.

Тобто, такий метод не є добрим?

Це – однозначно недобре. Якщо людина починає худати, то більше, ніж на три-п’ять кілограмів в місяць не варто скидати. Йде шалене навантаження на нирки, на печінку, на селезінку, на серце. Словом, – на весь організм. Людина тоді втрачає не лише жирову масу, але й м’язову. Основна біда більшості дієт – це коли білок не надходить до організму, коли людей змушують їсти «траву», в той час, як на похуданні потрібно їсти м’ясо. Зі свого досвіду я виніс певний урок, що такий підхід неправильний. І вже, коли я повністю відновив свій організм, почав інтенсивно тренуватися, втримував вагу в межах ста кілограмів, з’явилася ідея, як це можна продовжити далі.

Коли це сталося?

Минулого року, приблизно в цей самий час, ми спілкувалися з Дмитром Свінціцьким і він запропонував робити щось на кшталт «Зважених та щасливих». Я ж запропонував робити трансформацію, тому що сам пройшов через щось подібне на «Зважених і щасливих». Просто проекти, де люди скидають за місяць по 20-30 кілограмів – це смерть. Ви самі можете спостерігати, скільки людей помирає на тому ж відомому проекті.

Як наслідок, з’явилася ідея як правильно людей трансформувати. Власне, те, що ми робили з першими трансформерами – я випробував спочатку на собі.

Яким чином це відбувалося?

Я знову від’ївся, набрав кілограми. Потім розпочав трансформацію, викладаючи у Facebook фотографії від першого дня. Тобто, я на своєму прикладі показував людям як це робити – методи харчування, методи тренувань. А потім (разом зі мною) через це пройшли трансформери першого покоління. Хто бачив результати, той визнає, що зайвих слів тут не потрібно. Люди у відмінній фізичній формі, показують дуже хороші спортивні результати, чудове здоров’я. Кілограми, звичайно, полетіли. Не двадцять за місяць, що неправильно, а двадцять за чотири місяці, що цілком нормально.

Методика тренувань була готова, чи розробляли свою? Був якийсь наставник?

Ключовим моїм наставником буф кросфітер і греплер з Києва Олександр Соболєв. Звичайно, було багато експериментів – експериментів над собою, багато різних методик. Було перечитано масу спеціальних книжок. Було багато консультантів різного рівня (в он-лайн режимі, тощо). Все це призвело до програми, за якою зараз стартували «Транформери-2». Все вже розписано по днях.

Це вже більш досконала програма, ніж для перших транформерів?

Сподіваюся. Беруться до уваги всі помилки…

А були помилки?

Швидше – недопрацювання.

В чому вони полягали?

В тому, що деякі люди виходили на «стан плато». Це, коли повністю припиняється будь-який розвиток. Людина наче робить все правильно, але якийсь час (тиждень-два) жодних змін не відбувається.

Чому так?

Це в кожного індивідуально. В деяких людей це можуть бути гормональні моменти, в деяких (особливо в тих, що був вже тренований до початку програми), тому, що людина виходила на свій звичний рівень. Спортсмен дуже легко повертається на свій звичний рівень, а щоб його підняти вище, потрібно пройти цей етап «стану плато». Потрібно змінювати навантаження.

В чому взагалі полягають навантаження в процесі трансформації?

Загалом, по всьому процесу здійснення програми, люди займалися дев’ятьма видами спорту. Починали ми з бразильського джиу-джитсу. Боротьба, сажімо так, хоча ми не боролися, а брали звідти напрацювання по пластиці, по розминці, по статичних навантаженнях… Загалом – це цілий окремий вид дуже шикарного фітнесу. Потім у нас була ізометрична гімнастика, пілатес, зумба, декілька видів фітнесу, кросфіт, кругові тренування, стрейчинг – ми обов’язково людей розтягували (одна з учасниць навіть досягла того, що сіла на шпагат). Таким чином ми розприділяли навантаження, щоб, скажімо, якщо сьогодні у нас важкий день, то завтра обов’язково потрібно розтягнути м’язи, котрі працювали. Щоб максимально відновити себе. Силові навантаження чергуються з кардіо. Тобто, люди постійно перебувають в стані, коли вони не зупиняються, коли їхній організм не призвичаюється до якогось одного виду навантаження, що дає найбільший прогрес.

Яким чином набиралися люди в групу трансформерів?

Ми запустили у Facebook сторінку проекту, запросили всіх бажаючих пройти співбесіду та взяти участь. Відгукнулося багато людей. Звичайно ж, був відбір. Дуже багато людей (не знаю з яких причин) приходили, але було очевидно, що це випадкові люди, котрі однозначно не були готові до того, на що вони записувалися – їх ми відразу відсіяли. Потім йшов медогляд людей, котрі показали хорошу мотивацію – серед них уже було відібрано 30 людей, які продовжили участь в проекті.

Які були медичні протипоказання?

Найперше – це серце. Це найважливіший момент, який потрібно завжди враховувати. Зараз трансформери другого покоління проходять тредміл тест в клініці Святого Луки, який повністю визначає функціонування серцево-судинної системи при навантаженнях. Мені, як тренеру, критично важливо знати, як працює серце людини, як воно відновлюється, як воно починає змінювати свою роботу при тих, чи інших навантаженнях. Справжнє кардіонавантаження – це є штанга, це є гиря, це є гантеля, це є залізо. Коли людина починає підіймати залізо, в неї серце дуже швидко розганяється. Мені потрібно знати, як працює серце в цих умовах.

В групах є і чоловіки і жінки? Відрізняються програми для них?

Види спорту не відрізняються, відрізняються лише види навантажень. Так само, як і для вікових категорій. Бо чоловіки-жінки – то один момент, а вікові категорії – то інший. У нас найстаршому трансформеру вже 63-й рік і можна сміливо сказати, що після програми людина років двадцять скинула. Є ще люди з проблемним здоров’ям. Ну, не настільки проблемним, щоб не займатися. У нас є жіночка, яка мала проблеми з серцем. Валідол, корвалол, це були її постійні «друзі». Зараз вона вже майже не дружить з такими «негарними хлопцями». Загалом, з кожною людиною ми працюємо індивідуально, групи не є великими, по десять чоловік. Хоч є загальна програма, на кожному заннятті кожен учасник отримує індивідуальний підхід.

Уривок заняття групи Т1 телепроекту “трансФОРМАція”

А як зараз «поживає» ваша вада серця?

Майже не турбує. Намагаюсь не розганяти частоту серцевих скорочень більше 150 ударів на хвилину.

Ви сказали, що з першого покоління всі повернулися до занять. Для них буде розроблена додаткова програма, чи це будуть просто заняття для підтримки форми?

Я завжди говорю людям про, так зване, поняття «три роки». Три роки це є той період часу, протягом якого організм звикає. Про що йдеться. Ось ви, грубо кажучи, три роки їли гамбургери, лежали на дивані, нічого не робили й відростили собі пузо – організм до цього звик. Зараз ви чотири місяці попрацювали над собою, змінили раціон харчування, по-іншому почали рухатися. Чотири місяці закінчилися -ви знову лягли на диван й почали їсти гамбургер. Що скаже організм? Три роки проти чотирьох місяців? Зрозуміло, що ваша форма «піде спати» дуже швидко. Щоб ви могли собі час від часу позволити полежати на дивані та з’їсти умовний гамбургер, вам потрібно, щонайменше, три роки провести в тому ритмі життя, який ви почали завдяки програмі трансформації.

Раз ми вже заговорили про гамбургери… Є якась особлива дієта при цих заняттях?

Є принципи харчування. Я проти того, щоб люди розписували собі по грамах, коли що приймати і так далі… По-перше – це цілком індивідуальні речі, які не можна визначити, за тим винятком, коли людину повністю протестили в дуже величезних клініках (яких в Україні, по суті й немає), коли про людину дізналися все – отоді й можна складати індивідуальну дієту. Є принципи – перелік продуктів, які категорично не можна вживати за жодних обставин і перелік продуктів на яких, навпаки, потрібно робити особливий наголос.

На чому ж потрібно робити наголос?

Основою харчування повинні бути білки, овочі та повільні вуглеводи, котрі містяться в кашах і в тих же овочах. Що мається на увазі під білками? Є різні люди. Я, наприклад, вегетаріанець, то ж м’яса не вживаю, тому для мене основними джерелами білку є сир, кисломолочні продукти, яйця. Хто їсть м’ясо – чудово, м’ясо повинно бути в основі раціону. Овочі будь-які – це не обговорюється, окрім тих випадків, коли ми маємо справу з цукровмісними овочами, які не можна варити – буряк, морква. Миска борщу за кількістю цукру і жирових відкладень приблизно те саме, що літр кока-коли.

А які продукти не можна вживати категорично?

Не можна будь-які швидкі вуглеводи. Що мається на увазі? Будь що цукровмісне – все солодке відкидається раз і назавжди. Цукерки, тортики, печенька – це геть. Цукор сам по собі, газовані напої, будь-які мучні вироби, вареники, хлібо-булочні вироби… Чому ці речі потрібно відкинути? Тому що жир це не лише жирна їжа, як багато хто вважає. Це – неправда. Жир це є цукор. Будь-яка їжа містить енергетичну складову. Енергія поступає у вигляді глюкози. Інсулін відповідає за те, щоб цю глюкозу або використати для потреб організму, або (якщо нема потреби в негайному використанні) закинути її в жировий запас.

Що ще не можна?

Не можна алкоголь.

Те, що ви ведете ці групи, займаєтеся з людьми вас якось стимулює, чи може стримує? Чи ви вже дійшли тої точки, що поверненя до 130 кг неможливе?

Півтора місяці тому я важив 100 кілограмів, в мене були абсолютно ідеальні показники по організму. Останні півтора місяці (це було якраз закінчення перших транформерів) я присвятив тому, що почав вести інший спосіб життя – піца, солодке і нагнав за цей час 13 кг жиру.

Трансформери – фрагмент занять

Це в якості експерименту?

Так, звісно. З одного боку я показував першим транформерам, що відбувається, коли змінити вже звичний для них графік. Тренування в мене залишалися й далі, але я почав неправильно харчуватися. Люди на моєму прикладі побачили, як це, коли ти закидаєш правильний спосіб життя. Також це був стимул для других трансформерів. Я разом з ними знову починаю трансформуватися. У нас в клубі багато тренерів, які працюють з трансформерами, але вони всі підтягнуті, атлетичні і це не чесно, порівнювати ось такого тренера з людьми в яких є проблеми й вони прийшли сюди ці проблеми вирішувати. Вони ж можуть поцікавитися, де гарантія того, що вони зможуть набрати форму. А гарантія – ось я, перед вами, я вже набрав отих зайвих кілограмів і разом з вами знов починаю процес, як їх позбутися.

Що будете робити, якщо набереться критична маса людей? Бо перші не хочуть іти, потім другі не захочуть, згодом треті… Як будете вирішувати питання?

Будемо розширюватись.

закінчення проекту Т1