Експерти радять, що потрібно робити для того, аби вберегти таке бажане тепло всередині будинку чи квартири і при цьому не переплачувати зайві кошти.

Наше місто вже протягом декількох років дотримується системи енергозбереження та енергоощадності. Як повідомив начальник відділу енергозбереження та комунальних підприємств управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому Іван Дмитрученко, в Івано-Франківську навіть маленькі школярі знайомі із питаннями енергозбереження, адже у навчальних закладах міста діє спеціальна програма, пише Західний кур’єр.

Івано-Франківськ приєднався до угоди мерів ще у листопаді 2011 року. Це провідна ініціатива, започаткована Європейським Союзом, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. На виконання угоди місто-підписант бере на себе зобов’язання до 2020 року зменшити на 20% споживання традиційних видів енергії, викиди вуглекислого газу і на 20% збільшити використання відновлювальних джерел енергії.

Сьогодні ми у всьому орієнтуємося на кращі європейські традиції. Європейські новітні стандарти будівництва дозволяють споруджувати так звані будинки майбутнього – пасивні будинки, котрі не споживають теплової енергії, а діють за принципом сонячної батареї.

«Як правило, це енергоефективний будівельний стандарт, який створює комфортні умови проживання, одночасно є економічним і надає мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище. Пасивний будинок — це будинок, в якому можливо досягти комфортного мікроклімату як у зимовий період без окремої системи опалення (або використовуючи малопотужну компактну систему опалення), так і в літній період без системи кондиціонування», – наголошує координатор проектів зі сталої енергетики в рамках проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Олександр Ніколаєнко.

А поки для українців система пасивних будинків ще не доступна, то спеціалісти рекомендують використовувати найрізноманітніші способи для збереження енергії всередині помешкання. Візуально побачити втрати енергії можна тільки за допомогою тепловізора.

Виявляється, зекономити значну частину сімейного бюджету можна, не докладаючи великих зусиль.

Чи не найбільше втрат енергії забирають вікна. Таким чином, якщо у вас немає можливості встановити пластикові, то заклеєні дерев’яні вікна та ущільнені шпарини у дверях дають можливість підвищити температуру повітря у квартирі на 4-5 градусів. А це, як запевняють фахівці, третина усього тепла у квартирі. Експерти радять встановлювати як мінімум двокамерні енергозберігаючі вікна. Таким чином ви вбережете помешкання від потрапляння гарячого повітря влітку та вбережете тепло у квартирі взимку.

Також тепло із квартири виходить через вентиляційні отвори. Тому спеціалісти рекомендують обладнати їх спеціальними дверцятами або шматком картону. Особливо це стосується тих людей, котрі проживають на верхніх поверхах багатоповерхівок. Таким чином у вашому помешканні стане тепліше на 5-7 градусів.

Не користуйтеся надто довго електричним вентилятором – він здатен витягнути дуже багато тепла з вашої оселі.
Чимало проблем у багатьох споживачів теплоенергії викликають батареї. Якщо вони не достатньо нагріваються, то проблемою можуть бути утворення повітряних пробок. Щоби вирішити цю проблему, достатньо викрутити клапан на батареї і дочекатися, поки потече вода. Багато втрат тепла відбувається і тоді, коли батареї у кімнаті розміщені у нішах або закриті декоративними панелями. Останні поглинають аж 20 відсотків тепла.

Спеціалісти рекомендують позаду батарей використовувати вкритий фольгою теплозахисний екран. Тепловіддача радіатора одразу ж піднімається на 20 відсотків. Фольгу радять наклеювати на ДСП.

Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло, а тому фахівці із енергозбереження рекомендують очистити батареї від старої фарби та помалювати її у темно-коричневий. Таким чином ви отримаєте на 8-10 відсотків більше тепла.

Чи не в кожного в кімнаті вікно прикрашають масивні штори, котрі забирають на себе значну частину тепла, котре призначається для обігріву кімнати. Аналогічна ситуація із батареями, котрі, як правило, заставлені меблями. Тепло у такому випадку поширюється не на кімнату, а нагріває тільки ті предмети, котрі розташовані поруч. Висновок – використовуйте короткі штори. І насамкінець, витрати на тепло будуть більшими, якщо навіть у під’їзді не зачинятимуться двері. Тому оголошення на вході у під’їзд
«Зачиняйте двері. Це збереже 5 відсотків тепла у вашій квартирі» дуже доречне. Цілком можливо, що для когось таке нагадування буде корисним.

Не менші видатки підраховують у кожній сім’ї на електроенергію. Проте дуже часто ми навіть не звертаємо уваги на те, куди вона витрачається.

Електричні прилади у режимі «сну» (stand-by) споживають чимало енергії. Навіть вимкнений телевізор із засвіченою червоною кнопкою споживає енергію.

Яким доречним сьогодні може бути таке призабуте правило: виходячи, вимикайте світло. А про енергозберігаючі лампочки годі й говорити. Вони споживають набагато менше енергії. Термін їхньої служби значно перевищує термін дії звичайної жарівки.

Питання енергозбереження важливе у будь-якому куточку вашої оселі. Чи не найбільше помилок ми допускаємо у так званих побутових приміщеннях. Приміром, недобре закручений чи несправний водопровідний кран, занадто сильно ввімкнений газ, розміщення холодильника тощо. Що вже говорити про звичку закручувати кран під час чищення зубів чи приймати душ замість ванни.

Пересічні європейці звикли платити чималі суми за блага цивілізації. За нашими мірками, це непідйомні суми для середньостатистичних сімей навіть із середнім рівнем забезпечення. Саме тому європейці навчилися економити, а не витрачати. Тим більше, що державні програми та інформаційні кампанії мотивують населення цих країн до енергоощадливості. Завдяки встановленим лічильникам є можливість вести повний облік споживання ресурсів.
Зазвичай, для того, аби мати можливість заощаджувати, треба поміняти щось у собі. Експерти переконують, що європейцям притаманна ментальність відповідального власника. Конкуренція серед надавачів послуг сприяє тому, аби ці послуги надавалися населенню на високому рівні якості. Також для європейських країн характерне таке явище, як адресна допомога бідним, але у них відсутні пільги. У той же час в Україні майже 84 відсотки населення належить до категорії пільговиків.

Чи не найбільшою проблемою сьогодні для пересічного українця є зростання тарифів на тепло та енергоносії. Тим часом фахівці, котрі займаються питаннями енергозбереження, запевняють, що головна причина різкого підвищення тарифів полягає у штучному стримуванні їх зростання у минулому. І одразу ж готують населення до того, що послуги будуть коштувати з кожним роком дедалі більше. Тому питання економії – як ніколи на часі.