zgarda

Акція відбулася під музичний супровід скрипальки Валентини Ковальської. Вона відома франківчанам не лише як учасник камерного оркестру “Harmonia Nobile” з філармонії, але й як одна з найктивніших музикантів, яка не побоялася свого часу вивести поважних скрипалів та віолончелістів з “Гармонії” на вулиці рідного міста, подарувавши шедеври світової класики звичайними перехожим, що є звичною практикою для європейських міст, передає КУРС з посиланням на Фейсбук-сторінку спільноти Гуцульські зґарди на захист українських вояків.

Під час ярмарку франківці активно цікавилися символікою гуцульських зґард, їх історією та технологією виливання, спілкувалися з їх автором – ливарником Всеволодом Бажалуком. Кожному, хто придбав зґарду, волонтери нагадували, що, перш ніж носити, оберіг варто посвятити.

Дехто запитував, чи не є гуцульські зґарди мольфарством і чи можна носити хрести з “ріжками” та “дохристиянські” хрести, – серед запропонованих зґард і справді є дві рівнораменні, які ще називають дохристиянськими.

На прохання організаторів проекту коментує отець Іван Рибарук, священик церкви Різдва Пресвятої Богородиці з Криворівні, що на Гуцульщині: “Ці гуцульські хрести (майстра Всеволода Бажалука – Авт.) – дуже хороші та канонічні, усі зроблені згідно з каноном.

Полеміка про хрести – від нерозуміння. Бо хрест – це основа життя, основа світобудови. Христа розіп’яли на хресті, щоб принизити його, бо своїм підданим Римська імперія відтинала голови. Не існує хрестів дохристиянських і післяхристиянських, мусульманських, православних чи католицьких в їхньому онтологічному розумінні. Кожен хрест – святий. Різноманітність форм хреста пояснюється тим, що люди намагалися осмислити хрест та його значимість. Стосовно “ріжок” – це не ріжки, це промені. Гуцули їх зображали саме так.
На деяких зґардах бачимо розп’яття, на інших – солярний знак. Апостол Павло каже: “Христос – наше сонце”, тобто будь-який солярний знак на будь-якій символіці – це зображення Ісуса Христа як сонця нашого світу, сонця Духу”.

Станом на 22 липня з допомогою інтернет-ярмарку у “Фейсбуці” та трьох проведених ярмарків просто неба в Унежі та Івано-Франківську волонтери благодійно-мистецького проекту зібрали 33 660 гривень. На частину з цих коштів вже замовили першу партію амуніції для 5-го батальйону територіальної оборони з Івано-Франківська. Впродовж тижня також замовлять амуніцію для “Айдару”.