Японські хірурги вперше пересадять людині сітківку ока

Про це пишуть Версії з посиланням на  «Преса України».

Усього для участі в експерименті буде відібрано п’ять пацієнтів. Для проведення подібних операцій вчені отримали спеціальний дозвіл від міністерства охорони здоров’я Японії. Для пересадки вчені використають багатофункціональні стовбурові iPS-клітини іншої людини для вирощування клітин ретинального пігментного епітелію сітківки. Опісля цього їх пересадять пацієнтам з віковою макулярною дегенерацією (макулодистрофію). Якщо все пройде вдало, то буде відкрито новий спосіб дешевого лікування важких очних захворювань.

Подібну операцію було проведено в 2014 році. Тоді було прооперовано 70-річну пацієнтку з віковою макулярною дегенерацією сітківки. Хірурги взяли клітини шкіри, з яких виростили штучні стовбурові клітини iPS. З них потім були вирощені клітини ретінального пігментного епітелію сітківки, які і були пересаджені в процесі операції. Як відомо, ще у 2006 році стовбурові клітини, вирощені зі звичайних клітин людської шкіри, отримав професор університету Кіото Сін’я Яманака. Вперше у світі ці клітини були здатні формувати клітини різних органів.

Завдяки цьому стало можливим створювати тканини і органи з клітин самого пацієнта замість пошкоджених або втрачених через хворобу або травми. У 2012 році Яманака отримав Нобелівську премію за своє відкриття. Через десять років після цього відкриття вчені змогли «виростити» клітини різних органів. Але вродовж багатьох років після відкриття iPS-клітин вчені досі стикаються з проблемою, яка не дозволяє продуктивно розвиватися у цій сфері. Головною причиною гальмування подібних досліджень є ракові захворювання. Вчені наразі працюють над підготовкою операції та над пошуком добровольців.