Втім, ніхто з тих, хто періодично їздив з Івано-Франківська в Калуш та з Калуша в Івано-Франківськ, не буде заперечувати той факт, що проблема сполучення існувала в тій, чи іншій формі, завжди, пишуть Версії.

Колись (80-ті, 90-ті роки) до Калуша з обласного центру можна було добратися з АС-2, що в мікрорайоні Пасічна. Старі радянські автобуси, які скрипіли, кашляли, випускали хмари смердючого диму, ледве теліпалися й витрачали на 30-ти кілометрову відстань між містами більше години. До того ж набиті автобуси були по зав’язку, що особливо «радувало» в спекотну пору року, бо завжди знаходилися ті, кому дуло. З Калуша ввечері автобусом найпізніше можна було добратися о 19.00 від залізничного вокзалу. Щоправда з того ж вокзалу можна було добратися й потягом, який відправлявся близько 24.00, якщо вас не турбувало те, що вдома ви опинетесь близько другої ночі.

В кінці 90-х наче все «устаканилось», коли на вулиці Пушкіна в Калуші відкрили та облаштували щось на зразок автостанції (чому «на зразок» – трохи нижче). Були встановлені каси, де кожен охочий міг купити квиток на маршрутку від Калуша до Івано-Франківська. Навіть завчасно. Тобто, прибувши в Калуш зранку і придбавши квиток, скажімо, на останній рейс, людина була впевнена, що до Івано-Франківська вона добереться і не буде стояти в проході, бо квитки були з місцями та й водії не наважувалися брати стоячих пасажирів. Хіба що, найбільш «відчайдушні» підсажували «лівих» пасажирів вже по дорозі.

Наразі каси зникли. Втім, маршрутки й надалі справно відправляються. Гроші з пасажирів беруть водії, але квитків не видають, маршрутки набивають під зав’язку, ще й по дорозі «лівак» підбирають.

Що ж трапилось, куди поділися каси і чому такий безлад панує в царині транспортного сполучення між Івано-Франківськом та Калушом? Принаймні на маршрутах від вулиці Пушкіна в Калуші?

За словами начальника відділу транспорту та зв’язку управління промисловості, транспорту та зв’язку Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури ІФОДА Юрія Труханівського земельна ділянка на вулиці Пушкіна в Калуші була в користуванні Калуського АТП, яке встановило там свої каси і, відповідно, продавало там квитки на свої автобуси. І там ніколи не було автостанції, а була, всього лиш, зупинка. Зараз же, на маршруті Калуш – Івано-Франківськ працюють два перевізники, тому Калуське АТП прибрало каси з зупинки на вулиці Пушкіна.

Втім, на прохання Калуської районної ради та міської влади Калуша відправлення маршруток з вулиці Пушкіна для зручності громадян зберегли, хоча в Калуші працюють дві атестовані автостанції.

«Законодавство України передбачає, що відправлення автобусів з населених пунктів, де є автостаннції, відбувається з автостанцій або інших місць погоджених органами місцевого самоврядування», – пояснює пан Труханівський.

Крім того, що відправку маршруток з вулиці Пушкіна зберегли, ще й зобов’язали водіїв видавати квитки на проїзд, форма яких встановлена центральним органом виконавчої влади у сфері транспорту. Втім, навіть школяр молодших класів, чудово розуміє, яким буде результат, якщо покласти відповідальність за видачу квитків на самих водіїв.  Ситуація з видачею квитків у міському транспорті Івано-Франківська – яскравий тому приклад. Бо водії попросту саботують видачу квитків. І якщо міський перевізник кладе повз касу до кишені (чия кишеня питання окреме) 4 гривні, то перевізник на маршруті Калуш – Івано-Франківськ – 23 гривні. А якщо набити автобус понад норму стоячими пасажирами?

Попри запевнення посадових осіб, що квитки повинні видаватися й навіть видаються, автор цих рядків такого квитка не отримав, а водій, по прибутті в Івано-Франківськ відмовився давати пояснення, чому він не видає квитки. В кінцевому результаті втік від журналіста й сховався в громадському туалеті залізничного вокзалу.

Начальник відділу транспорту та зв’язку закликає фіксувати факти невидачі квитків (час поїздки, номер автобуса, тощо) і звертатися або відділ транспорту ОДА, або в патрульну поліцію, або в Укртрансбезпеку, в обов’язки якої якраз і входить право державного контролю в галузі пасажирських перевезень.

Наразі ж, виглядає так, що на зупинці в Калуші (вулиця Пушкіна) ні транспортний відділ, ні патрульна поліція, ні Укртрансбезпека нічого не перевіряють і не контролюють.

Тому, хотілося б сподіватися, що даний матеріал послугує публічним запитом до всіх згаданих структур навести лад в даному питанні.