liustratsiya

Звичайно, не омине люстрація й Прикарпаття. За словами представників ініціативи “Громадська люстрація”, у списку осіб вже понад 300 чоловік. І він ще не повний.

Кореспондент “Бліц-Інфо” проаналізував яким прикарпатським чиновниким «світить» автоматичне звільнення та заборона 10 років працювати в органах державної влади через перебування на посаді під час правління Віктора Януковича.

А застосовуються до осіб, які не менше одного року займали посади у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року. А також до тих, що були при владі у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і не звільнились під час Майдану за власним бажанням.

Отже, заборона працювати в державних органах стосується: керівника, заступника керівника територіального (регіонального) органу прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. А також Голови Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації, їх перших заступників, голови районної державної адміністрації.

Відтак озброївшись законом, кореспондент «Бліц-Інфо» вияснив, що за період правління Януковича в Івано-Франківську «працювали» 2 прокурори, які сьогодні підпадають під люстрацію: Микола Гошовський – з 2005 по вересень 2011 року та Олександр Каліфіцький – з 2011 року по жовтень 2013 року.

До слова, Микола Гошовський найбільш тривалий період своєї прокурорської діяльності провів саме на Прикарпатті.Сьогодні ж Гошовський працює на посаді Прокурора Львівської області. Враховуючи той факт, що Івано-Франківську прокуратуру він очолював більше півтора року, то відповідно до закону “Про очищення влади” Львівщину очікують кадрові ротації.

Про Олександра Каліфіцького вже давно немає звісточки. Нагадаємо, він займав посаду прокурора Івано-Франківської області з 29 вересня 2011. У 2013 з «легкої руки» екс-генпрокурора України Віктора Пшонки отримав посаду начальника Головного слідчого управління ГПУ в Києві.

Щодо начальників управління СБУ в Івано-Франківській області, то їх було за цей період троє – Михайло Курник (до серпня 2011 р.), Геннадій Грищенко (серпень 2011 по грудень 2012 року, який до вересня 2013 очолював УСБУ у Закарпатській області) та Андрій Кміта (з квітня 2013).

На сьогодні про Курника та Кміту також нічого не відомо. А от Геннадій Грищенко з 17 квітня 2014 року очолює правління СБУ у Дніпропетровській області. Загалом на посаді керівника регіонального управління Служби Безпеки України він має чималий досвід роботи. Схоже, прийшов час йому перекваліфіковуватись, бо закон про люстрацію внесе свої корективи і в долю Грищенка.

Серед колишніх начальників управління МВС в Івано-Франківській області ні Василю Варцабі, ні Олегу Салу на роботу в державних органах до 2024 року також не варто сподіватись. А от Василю Фелику «підфартило», адже люстрація його не зачіпає і він ще має шанси повернутися в правоохоронні органи.

Летітимуть «люстровані голови» і осільників ОДА з їхніми першими заступниками та голів РДА, які трудились на своїх посадах в період правління Віктора “Кривавого”.

«Вірою та правдою» протягом майже всього цього періоду Івано-Франківську ОДА очолював Михайло Вишиванюк  – з 2010 по листопад 2013 роки. Тож найближчі 10 років Михайла Васильовича в жодній державній структурі не побачимо.

В той же час першим заступником Вишиванюка був Василь Плав’юк, який сьогодні працює в державній структурі заступником голови правління Публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз”. Тож він буде змушений також попрощатися із своєю роботою.

Крім них, під люстрацію підпадає «вічний чиновник» Василь Брус, який за часи головування Івано-Франківською ОДА Вишиванюка був також заступником, а пізніше – став директором департаменту у Василя Чуднова. До слова, на пана Бруса не вплинула ані революція Гідності, ані зміна двох очільників облдержадмінстрації. Адже він і досі займає кабінет директора департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської ОДА.

Що ж до осіб, які займали посади в період з 21.11.2013 року по 22.02.2014 року та не пішли через Майдан за власним бажанням, то тут неабияким щасливцем виявився вищезгаданий Василь Чуднов. Адже він пробув на посаді голови ОДА всього три місяці, і на фоні протестів 21 лютого написав заяву про звільнення. Тож, під Закон “Про очищення влади” він не підпадає.

А от кільком головам районних державних адміністрацій Івано-Франківської області, які обіймали цю посаду не менше 1 року в період з 2010-2014років таки прийдеться попрощатися із своєю роботою. Зокрема, це Василь Сенів, який зараз очолює головне управління будівництва, архітектури та ЖКГ Івано-Франківської ОДА, Григорій Івасишин, який обіймає посаду заступника директора агропромислового розвитку Івано-Франківської ОДА та Петро Шкутяк, який очолює КП “Єдиний розрахунковий центр”. Ці особи в зазначений період часу були головами Тлумацької, Галицької та Долинської РДА відповідно. Хоча, Шкутяк може залишитись на посаді, адже виправдальним вироком для нього є участь в АТО. Крім того, з посади він пішов сам, пояснивши що не згідний з політикою влади.

Всім іншим тогочасним районним головам звільнення не загрожує, оскільки більшість із них зараз або тимчасово безробітні, або працюють в приватних структурах. Проте, і їхні прізвища в органах державної влади до 2024 року ми також не побачимо.