povisyvsja

На Покрови опівдні тіло Ілони знайшли на покинутому комбікормовому заводі.

Розбиті мрії

Тлумач – неквапливе затишне провінційне містечко, у центрі зосереджені чи не всі ключові будівлі: школа, кінотеатр, райдержадміністрація, поруч річки – територія покинутого комбікормового заводу. Знайти місце смерті Ілони Яців неважко… Хвіртка порепаних заржавілих воріт відчинена навстіж. Попри нещасний випадок, жодних заборон, попереджувальних знаків про ймовірну небезпеку власники території не встановили.

Колись покинутий завод нині зажив не те що новим, але іншим життям. Старі стіни розбирають, а добротну цеглу вивозять на іншу будову. Саме тамтешні різноробочі опівдні 14 жовтня знайшли тіло гімназистки.

На території занедбаного заводу апокаліптична атмосфера: тут є одразу дві висотні будівлі, в одній замість віконниць – чорні діри. Проте за роки руйнування споруда все ж вціліла. Інша чотириповерхова будівля – суцільна пустка, від неї залишився бетонний каркас, а решта – самі руїни. Саме ця будівля пам’ятає останні хвилини життя дівчини.

«На плиті четвертого поверху залишився промисловий бруд, ніби пісок, тому чітко видно сліди, коли вона розганялася. Ймовірно, Ілона бігла, бо навіть шапка дівчинки залишилася на краю четвертого поверху», – так деталі справи описує начальник відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх обласного УМВС Алла Лемчак.

На землі довкола понівеченої споруди кавалки бетонних брил, насипи з цегли, купи старого лахміття, залишки використаної спецтехніки. Виглядає, що це улюблене місце місцевих неформалів. Попри вдавано спокійне життя провінційного містечка, статуси та стіна Ілони Яців і її друзів у соцмережі видають приналежність підлітків до певної субкультури. Вони постили у соцмережах популярні готичні «аніме» й обговорювали зовсім не дитячі теми.

Ось лише один із постів: «Єдиний по-справжньому мудрий порадник, який у нас є, – це смерть. Щоразу, коли ти відчуваєш, як це часто з тобою буває, що все складається геть погано і ти на межі повного краху, повернись наліво і запитай у своєї смерті, чи це так. І твоя смерть відповість, що ти помиляєшся і що, окрім її дотику, немає нічого, що дійсно мало б значення. Твоя смерть скаже: «Але я ж ще не торкнулася тебе!» Карлос Кастанеда». Востаннє у соцмережу “Вконтакті” Ілона заходила за день до нещасного випадку.

 

Поза зоною

«В понеділок вона була на другому уроці, здається, навіть відповідала, потім залишає свої речі і йде. Діти запитують: “Куди йдеш?” Вона одним відповіла, що йде булочку купити, іншим сказала, що наступний урок історія, має бути контрольна, і вона її боїться. О 10:10 Ілона Яців вийшла з гімназії і зникла», – відтворює події того дня заступник директора Тлумацької гімназії Іван Козак. Після закінчення четвертого уроку класний керівник 5-го класу Марія Ковбас зателефонувала мамі Ілони і повідомила, що дитина з уроків пішла. В гімназію мама дівчинки прийшла на шостий урок, тим часом діти намагалися додзвонитися Ілоні, але марно. Її телефон був «поза зоною».

Так перевішена через парту шкільна сумка дівчинки провисіла до наступного ранку. «Наступного дня, на Покрови, починається урок о 8.30, сумка Ілони є, дитини немає. Класний керівник знову передзвонила матері дівчинки і дізналася, що вдома вона не ночувала і місце перебування її невідоме», – розповідає Іван Козак. А вже за кілька годин йому зателефонували з міліції і повідомили про знайдену мертву дівчину на території комбікормового заводу. Припустили, що це їхня учениця.

«Вона була спокійна, стримана, неконфліктна, брала участь в художній самодіяльності, в спортивних змаганнях, навчання не пропускала, випадків, окрім останнього, що посиділа на двох уроках, а потім пішла з гімназії, не було, – запевняє заступник директора і визнає: – Щирих друзів у класі Ілона також не мала, єдина дівчинка, з ким вона тримала найтісніший зв’язок, – та, з якою сиділа поруч за партою. А ще усі знають, що вона зустрічалася з хлопцем, він навчається в середній школі».

Жила Ілона Яців з прабабусею по маминій лінії, її бабуся виїхала на заробітки в Італію, мати вдруге вийшла заміж, у шлюбі має ще одну дочку. Батько теж жив окремо від дівчинки. «Не було такої людини для цієї дитинки, якій би вона могла повністю відкрити душу», – припускає Козак.

Поховали 14-річну Ілону Яців минулої п’ятниці, 17 жовтня. У Тлумачі останній випадок дитячого суїциду був зафіксований у 1987 році.

Щопонеділка о 8.15 в навчальному закладі відбувається гімназійний збір, цього тижня його почали хвилиною мовчання. Парта, за якою сиділа дівчинка, пустує, діти щодня приносять живі квіти. Класний керівник Марія Ковбас до цих пір не може вгамувати емоції, вона на лікарняному. Ніхто з вчителів чи дітей не може сказати, що змусило 14-річну гімназистку зробити останній крок у її житті.

Таємниці слідства

Наразі правоохоронці проводять слідчі дії, вже допитали учнів та колектив гімназії. Одні діти вірять в те, що Ілона могла здійснити самогубство, інші впевнені, що ні. Попередня причина смерті – перелом хребта та розрив внутрішніх органів. Точний час смерті не встановлено, адже на офіційний висновок проведення комплексної експертизи доведеться чекати упродовж місяця.

Відкрито кримінальне провадження за статтею 115 ККУ, правоохоронці відпрацьовують дві версії: самогубство та вбивство. «Ми схиляємося до того, що це самогубство, тому що такі тілесні ушкодження, які отримала дівчинка, бувають внаслідок падіння з висоти», – говорить начальник відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх обласного УМВС Алла Лемчак. Вона повідомляє статистику: за дев’ять місяців на Прикарпатті неповнолітніми вчинено 10 фактів самогубства. З них – три спроби і сім суїцидів, це на 30 відсотків більше, аніж минулого року.

«В кожному випадку встановлюються причини та умови, що призводять до трагічних випадків, в основному це непорозуміння з батьками. Вікова категорія таких дітей 14-16 років, хлопчиків-самогубців на території нашої області більше», – додає правоохоронець.

Слідство у справі нещасного випадку із смертельним наслідком триває, крапку ставити рано… А дитячі мрії «веселої, життєрадісної, з навушниками у вухах, чудовою стрижкою та локоном зеленого волосся (так друзі описують дівчину в соцмережі – авт.)» Ілони Яців таки здійнялися в останній політ.