Про будівництво, реконструкцію, капітальний та поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного і місцевого значення та ремонт мостів в Івано-Франківській області Версії розмовляли з начальником САД Василем Буджаком.

04 листопада 2016 року на своїй прес-конференції Ви анонсували, що Івано-Франківська область буде з’єднана з усіма сусідніми областями добротними дорогами. Як САД рухається до цієї мети? Які дороги вже відремонтовано, а які ще на черзі?

Основне завдання було на 2016 рік – це з’єднати Львів і Чернівці і ми його успішно виконали, тобто дорога зараз від Львова через Івано-Франківськ до Чернівців можна сказати вже стовідсотково зроблена. Є окремі ділянки, які залишилися – це село Підкамінь, перед Галичем є дві ділянки в Бурштині і ще кілометр в Заболотові, де ми, я думаю, найближчим часом завершимо ремонтні роботи. Таким чином головна магістраль, яка пронизує область з Північного Заходу на Південний Схід в доброму, проїжджому стані і сподіваємося буде корисною для всіх автоперевізників і всіх водіїв. Крім того, ми в минулому році ми зробили у нижньому шарі 9 кілометрів від Яблуницького перевалу в сторону Яремче, де була дуже погана дорога, таким чином, частково відремонтований виїзд на Закарпаття. Цього року це буде головна магістраль, яку будемо ремонтувати – від Яблуницького перевалу через Яремче, Надвірну, Богородчани до Івано-Франківська. І таким чином друга частина дороги від Львова через Івано-Франківськ на Яремче і Яблуницький перевал мала би бути теж добротна в цьому році.

Також ми розпочнемо вихід на Закарпаття з Долини – це дорога Долина-Хуст і працюємо по Р-24 від Коломиї через Городенку на Тернопіль, на Устечко.  Крім того, у нас є дорога на Медуху з Галича через Тустань на Тернопіль – в цьому році її відремонтуємо. А дорога Стий-Знамянка, яка проходить через Рогатин, з’єднує Львівську область з Тернопільською через Рогатин Івано-Франківської області, – вона у нас в інвестиційному проекті планується ремонтуватися на 2018 рік.

Це такі основні вузли, над якими ми працюємо. І таким чином з’єднаємо всі обласні центри з Івано-Франківськом.

Щодо внутрішньообласних доріг, місцевих

Ми йдемо, як кажуть, від найважливіших доріг, магістральних доріг, до місцевих. Тому ми проводимо поки що дрібний ремонт цих доріг, тобто, – це одношарове покриття картами, невеликими ділянками. По-іншому просто не вистачає ресурсу ні фінансового, ні економічного. Тому що минулий рік показав, що такі великі об’єми робіт, які ми проводимо провокують проблеми не тільки у фінансах, тут вже виникає цілий комплекс проблем – це і кадри, це і матеріальна база, це і асфальтні заводи, сучасна техніка (недостатня кількість і підрядних організацій), це матеріальний ресурс, мається на увазі корисні копалини, це щебні, адже потрібна величезна кількість матеріалів. Це бітумна база. Постачання цих всіх матеріалів залізничним транспортом, адже, кар’єри розташовані далеко за межами нашої області – це Рівненщина, Житомирщина, Вінничина. Це вже є цілий комплекс проблем економічного характеру, який залежить, скажімо, не тільки від дорожньої служби. І якщо Міністр інфраструктури пан Омелян декларує, що в Україні 95% доріг потребують ремонту, то можна собі уявити масштаби. І відповідно у нас в області, можливо, не 95%, а 90% точно потребують ремонту. Це величезний об’єм робіт, який потребує великих загальноекономічних видатків всієї системи економіки, зрушення і відповідно потрібен час.

За півтора року виконано робіт на суму майже в 2 мільярди гривень. Це величезний об’єм робіт і ті зусилля, які прикладені і Службою автомобільних доріг і підрядними організаціями і народними депутатами, які нам допомагають у цьому, дають певні результати.

Розкажіть про співпрацю САД з владою, зокрема, з народними депутатами.

Саме народні депутати від Івано-Франківської та Львівської області зрушили цю проблему у масштабах України в 2015 році. Вони зініціювали, і в результаті була прийнята на державному рівні Кабінетом Міністрів України Програма відродження доріг Карпатського Єврорегіону. Це був своєрідний старт, який знайшов подальшу підтримку вже на рівні Кабінету Міністрів та Президента України наприкінці 2016 року і вже на 2017 в Україні ця Програма переросла в загальнодержавну програму: сьогодні Уряд та Президент України ставлять одне з головних завдань в державі – це ремонт і будівництво нових доріг. Тому ми сподіваємося, що будуть виділені значно більші кошти і вся система розвитку економіки України буде зорієнтована на дорожню галузь. І це нам серйозно допоможе, а наші депутати були ініціаторами і надалі вони на кожному етапі докладають зусиль, аби дороги на Прикарпатті ставали все кращими.

Президент України був тричі на наших дорогах за півтора року. Тобто він переймається цим. Це і стимулює, і змушує працювати ще ефективніше. Президент завжди має побажання і має критичні зауваження. Найперше – він висловлює занепокоєння тим, щоб дороги були міцні, якісні, щоб не допустили браку і щоб кошти, виділені з державного бюджету, використовувалися за призначенням. І тому у нас в області більше півроку проводився аудит: різноманітні перевірки, як контролюючими і перевіряючими органами, силовими структурами, в тому числі і фінансовою інспекцією з Києва, тобто ми під пильним оком. Ці перевірки нам йдуть на користь. Вони ще раз показали, що у нас вибудувана правильна система, як контролю, так і дотримання технологічного процесу ремонту доріг.

Світлина від Василя Буджака.

Повідомляли Ви також про те, що САД судитиметься з приватним підприємством, яке недобросовісно провело ремонт дороги на Прикарпатті. Йдеться про ПП “ПМК-7” та недоремонтовану дорогу Криворівня-Чернівці.

Зараз йдуть у нас переговори з цим підприємством. Також пройшов ще один аудит. Зараз визначаються конкретні ділянки, де могли бути упущення і розроблена нова проектно-кошторисна документація. Вона проходить зараз експертизу в Києві для того, щоб ми склали дефектний акт і визначили, що зроблено, і що необхідно ще зробити, щоб продовжити далі цю ділянку дороги від Криворівні до межі з Чернівецькою областю. Тому це все зараз триває в тому числі і в судовому порядку. Це не є якісь кримінальні справи, це є чисто господарські стосунки між замовником і підрядником. І вони проходять процедуру судових рішень, які необхідні в тому числі як для підрядника, так і для замовника, щоб продовжити капітальний ремонт цієї дороги. Не факт, що ремонт продовжуватиме це саме підприємство. Тому, що готується нова документація, адже ті проекти вже застарілі, буде нова державна закупівля. Тож, чи візьме це підприємство і продовжить роботу, чи воно буде відповідати тільки за зроблену ділянку, якщо там є порушення і буде доробляти за власний рахунок – це вже вирішиться в процесі подальших наших взаємостосунків.

Світлина від Івана Шкіндюка.

Минулого року на ремонт доріг на Прикарпатті витрачено близько мільярда гривень. Скільки планується цього року?

Сподіваємося, що не менше. З різних джерел фінансування. Тим більше, що згідно до Указу Президента в цьому році будуть акумульовані додаткові кошти не тільки у нас, у кожній області, кожна Служба автомобільних доріг матиме можливість залучити додаткові кошти за рахунок перевиконання митного збору. Якщо в минулому році це застосовувалося, як експеримент, у чотирьох областях – Одеській, Львівській, Чернівецькій і Волинській, то в цьому році цей експеримент вже запроваджується по всій Україні. Ми матимемо можливість додаткового джерела фінансування ще з митного збору. Тому є надія сподіватися, що коштів буде не менше. Хоча поки що воно тільки декларується на всіх рівнях, але ще грошей достатньо немає. Власне, ніколи достатньо не буває. Але важливо, що вже є перші документи Кабінету Міністрів і так ніколи ще швидко не було, щоб в лютому місяці вже був документ про виділення коштів і ніколи ще так швидко не було, щоб в березні місяці ми розпочинали поточний середній ремонт.

Стосовно фінансування: як Ви вважаєте, чи правильним кроком було відмінити техогляд для автомобілів, а натомість збільшити вартість пального, аргументуючи, що частина від вартості йтиме на фінансування ремонту доріг?

Це дискусійне питання, але воно не стільки стосується нас, як замовників ремонту доріг: нам не важливо, як будуть збирати податки і як їх будуть акумулювати. Для нас важливо, що вже прийнятий Закон Верховною Радою про запровадження в дію Дорожнього фонду з 2018 року. Тобто, якщо зараз ми ще фінансуємося з загального бюджету державного, то вже з 2018 року кошти будуть акумулюватися від акцизного збору на спеціальний фонд – Дорожній фонд. І звідти вже будуть кошти розподілятися: 65%  – на державні дороги, 30% – на місцеві дороги і 5% – на безпеку руху. Це важливо для нас, як для замовників, Служби автомобільних доріг. Я вже говорив, що у нас стратегія від більш важливих державних доріг до другорядних. То вже з 2018 року місцеві дороги отримають свою пайку – 30% з державного бюджету і ті кошти вже не підуть на державні дороги, а виключно – на місцеві. Тобто вже не буде так, як зараз, що ми основні ресурси концентруємо на державні дороги, а потім вже на місцеві, воно вже буде йти пропорційно. І державні будуть ремонтуватися і місцеві.

Що краще: відремонтувати три ділянки дороги поточним дрібним ремонтом, дві – поточним середнім ремонтом, чи капітальним, але тільки одну?

Тут все відносно. Якщо у нас 90% доріг потребують ремонту, то звичайно, найкраще було б їх всіх відремонтувати капітальним ремонтом. Але на це настільки великий потрібен ресурс, що, навіть, фізично зробити це нереально не те, що за один рік – за п’ять років проблематично. Тому роботи повинні тривати паралельно. Тобто, виділяти головні напрямки і там робити капітальні, або середні… У нас, до речі, середній ремонт максимально наближений до капітального. Тобто, важливо, що і гарантійні терміни його аналогічні капітальному. Тому воно одне другого доповнює. Але паралельно ми вимушені робити і дрібні ремонти, і ліквідацію аварійної ямковості на дорогах. Не можемо ми концентрувати сили і робити на 20-ти відсотках доріг ремонт, а 80% будуть просто потопати в ямах настільки, що, скажімо, автобус не зможе проїхати. Тому це вимушені дії: робити як капітальний, чи поточний середній, так і йти десь паралельно на інших ділянках робити дрібний ремонт, або, навіть, ліквідовувати ями.

Чи впливають децентралізаційні процеси на Прикарпатті на проведення ремонту доріг, фінансування робіт?

Безпосередньо. Ми з цього року розпочали дружні стосунки з об’єднаними територіальними громадами. Ми вже провели у трьох громадах зустрічі і плануємо у всіх одинадцяти зустрітися з активом громад, щоб були присутні не тільки керівники ОТГ, але і старости, і депутати, і всі бажаючі. Тому, що ми повинні допомогти цим новоутвореним державним структурам так працювати, щоб люди відчули, що є якісь зміни. І ті села, які знаходяться навколо центру ОТГ мали добре сполучення. Щоб не було так, що поутворювали громади, а добратися нормально до них неможливо. Тому ми йдемо їм на зустріч, ми їм допомагаємо. Крім того, вони отримують державну субвенцію на ремонт комунальних доріг. Тобто, доріг, які не є у нашому підпорядкуванні, у нас на балансі, а це якраз ті дороги, які можуть ремонтувати за власні кошти сільські громади.

Хто ремонтуватиме дороги в ОТГ?

Вони проводитимуть державні закупівлі, тобто вони оголошують тендер, якщо це тендерна сума і виставляють через систему «Прозоро» і будь-який підрядник, який бачить, що йому це економічно вигідно, буде ремонтувати – це загальноприйнята система.

Нещодавно Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області провела тендер на послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення. Найменшу ціну запропонувало ДП “Івано-Франківський облавтодор” – 492,49 млн гривень. Хоча, до аукціону вартість робіт оцінювали в 594,59 млн гривень. Що входить в ці роботи? Чи контролюватиме САД їх виконання? Чи є покарання за неякісне виконання робіт?

Покарання завжди є, тому, що це державні кошти. А державні кошти під пильним оком як державних органів влади, так і громадськості. Ми особливо це відчуваємо і це нам теж допомагає, коли громадськість реагує на ті, чи інші неякісні роботи. І я вам скажу, у нас дуже поменшало таких випадків. Особливо, коли дозволяли собі в дощ стелити асфальт, чи ліквідовувати ями, одним словом працювати абияк, зараз таке не проходить, бо це все на виду. Це ж не будинок будувати, що можна обгородитися і робити собі що хочеш. Тому критичне ставлення до дорожників з боку громадськості посприяло тому, що ми практично не працюємо в непогоду, а це вже великий плюс. По-друге, ті види робіт, які передбачені стандартом по експлуатації виконуються якісно, тому, що інакше вони будуть неоплачені. Ми приймаємо їх по факту і згідно до наших лабораторних досліджень, згідно всієї документації. За кожною філією Облавтодору у нас закріплений інженер-інспектор Служби автомобільних доріг, який перед тим, як вони виходять на роботу, дає їм право на ці роботи, тобто, він документально це все вивчає, чи потрібен такий вид робіт, чи ні. Якщо потрібно – то вони повинні з ним це все узгодити. Він їх контролює в процесі роботи і він перший підписує акти виконаних робіт там, безпосередньо на місці. Тому такий контроль з боку САД постійно здійснюється. Звичайно, експлуатація доріг вимагає пильного відслідковування і чисто морального ставлення з боку самих працівників. Адже експлуатація передбачає не тільки ремонт, експлуатація – це і зимове утримання, а це дуже важливо, забезпечити проїзд, щоб не було ожеледиці, щоб не було снігу на дорозі. Це теж все потрібно відслідкувати. За кордоном теж є проблеми. Ми бачимо, які проблеми були в Нью-Йорку, коли на початку березня випав сніг і весь транспорт зупинився, і в Канаді, і в Польщі. Це є стихія і її важко подолати, тому дуже важливо, щоб експлуатуючі організації відносилися до роботи добросовісно. Тут не можна тільки з-під палки працювати. Повинні бути закони моралі.

А цих 100 мільйонів, які вдалося зекономити, куди підуть ці кошти?

Нам не вдалося зекономити 100 мільйонів. Тому, що ми порахували, які нам потрібно види робіт зробити по експлуатаційному утриманні. Це поновити знаки, це бар’єрні огорожі, тобто всі засоби безпеки руху забезпечити. Також забезпечити безаварійне утримання мостового господарства мостів, яких у нас понад тисячу. Тобто, це величезна галузь, яку потрібно робити. Я чому кажу, що ми не зекономили, тому, що нам виділили тільки 96 мільйонів на експлуатаційне утримання. Ми порахували, що нам потрібно 500 мільйонів, а нам дали тільки 96 мільйонів, тож про економію мова поки що не йде. В чому зекономили? Це у вартості матеріалів. Якщо підприємства, які йшли на тендер і зменшили вартість від 500 до 400 – це за рахунок того, що вони порахували, що можуть зробити дешевший асфальт, за рахунок зменшення своїх виробничих витрат, що вони можуть зменшити вартість дорожніх знаків. Не так, як ми взяли по стандарту. Ми ж враховуємо стандарти, які визначені регіональними цінами на даний момент. Вони порахували, що вони можуть плівку на знаки придбати десь дешевше. Це йде аукціон, це змагання. У чомусь вони втратять, у чомусь вони врахують,  що компенсують свої витрати.

Дорога – це ж не тільки дорожнє полотно: це обочини, кювети, придорожні смуги і відповідно все, що на цій території знаходиться, в тому числі автобусні зупинки. Але ще раз кажу, вони у нас передбачені у цих 500 мільйонах, щоб їх поновити. Але, оскільки нам дали не цілих сто мільйонів, то що ми в першу чергу будемо робити: зупинку, чи будемо ліквідовувати аварійну ямковість? Якби нам виділили зазначених 500 мільйонів, то ми б зробили і розмітки пластикові люмінесцентні, щоб світилися вночі і зробили би всі зупинки, як ляльки. Але якщо дали тільки п’яту частину від того, що ти порахував, а на це треба гроші. Як ти зробиш розмітку, як нема дороги? Тому робимо дорожнє полотно. А якщо ще вдається щось паралельно доробити, то просимо місцеві органи влади. Якщо в селі стоїть зупинка, то вже би могло село подбати і хоча б пофарбувати її чи поремонтувати і не чекати, щоб приїхали з Івано-Франківська, чи якась підрядна організація це зробила.

Ви згадали про понад тисячу мостів в області. Які з них вдалося відремонтувати?

В минулому році ми відремонтували міст через Дністер. Це є великий об’єм робіт і важливий. За останні кілька років цього не робилося. Ми відремонтували поточним середнім ремонтом міст через Дністер в селі Лука Городенківського району. Цей міст був завжди на слуху в критичному плані,  що там проїхати неможливо, що він аварійний. Ми його зробили. Це важливо. Також дали проїзд по двох мостах, в цьому році завершимо їхній ремонт – це у Татарові на 218 кілометрі дороги Н-09 і у селі Раковець – це дорога Богородчани-Гута Богородчанського району. Там завжди об’їзними мостами їздили. З минулого року водії вже їдуть по головному мосту.  Дати нормальний проїзд по трьох мостах за один сезон фактично – це багато роботи.

В цьому році ми вже приступили і завершимо ремонт дороги на 103 кілометрі, ремонт моста на 103 кілометрі дороги Н-10 – це між Драгомирчанами і Старим Лисцем через Бистрицю-Солотвинську. Це архіважливий міст. Він багато років не ремонтувався, перебував у недобудованому стані. Ми в цьому році звершимо будівництво цього моста.

Я вже не кажу про такі дрібні, як міст через Дністер у Галичі – це був дрібний ремонт, але зроблений у минулому році і шляхопровід по об’їзній в Коломиї. Це великий міст під яким йде ще одна дорога шосейна і залізнична. Він називається віадука, або шляхопровід. Це великий об’єкт, який ми теж добре відремонтували в минулому році, хоча від був у руйнівному стані. Тобто мостове господарство – це окремий напрям, який дуже важливий і ми акцентуємо увагу, докладаємо зусиль, щоб там навести порядок. Сподіваємося, що у Верховинському районі цього року ми продовжимо і завершимо ремонт моста у Криворівні. Там на даний час об’їзний міст.

Як Ви оцінюєте якісь ремонту доріг в Івано-Франківську?

По місту? У мене є принцип: у нас своїх проблем вистачає, аби не критикувати інших. Це є комунальні дороги, це виключно прерогатива і компетенція міської ради і їхнього комунального підприємства. При цьому хотів би сказати, що наприклад, минулого року я бачив, як вони робили розмітки, на жаль, вони вже стерлися, але вони мають свій термін придатності, проте, вони тоді гарно робили розмітки по місту, тут у центрі. І деякі вулиці, дороги привели в порядок. Я можу тільки дякувати за добру роботу. А те, що там є десь щось погане – у нас свого поганого вистачає. Вони розберуться без нас. САД не є балансоутримувачем цих доріг, ми не є замовниками на їхній ремонт і тому ми не несемо за них відповідальність, ми просто ними користуємося, як звичайні громадяни.

Побажання від начальника САДу водіям Прикарпаття.

Я перш за все їм дякую за те, що вони терплять це бездоріжжя по якому приходиться їздити. Я щиро це кажу, що я їм щиро дякую. І за останній рік я відчув,  що вони з розумінням почали ставитися до Служби автомобільних доріг. Тобто, побачили, напевно, що десь щось робиться, що рано чи пізно ми дійдемо до тих доріг, по яких нема доріг і десь нас розуміють. Тому їм за це велике спасибі. Завжди буду вдячний, якщо вони оперативно повідомляють про недопрацювання чи дякують за роботу, а вже така практика є, я завжди відкритий, спілкуюся. Телефони ні від кого не приховую. Потрапляють чи бачать якусь аварійну ситуацію на дорозі, що там потрібно негайно щось робити, щоб не сталося надзвичайної ситуації, – хай телефонують, я завжди з вдячністю реагую. Ми негайно туди відправляємо наших працівників, щоб оперативно не допустити якогось гіршого стану. Тому я за комунікацію з ними, за взаєморозуміння, як з перевізниками, так з пішоходами і з усіма громадами ми відкриті для спілкування.