“Шановні народні депутати, звичайно в сім хвилин дуже важко вкластится, щоб розповісти про роботу об’єднаної енергосистеми України, але я намагатимусь розповісти як працює, працювала і буде працювати об’єднана енергосистема України. Показник роботи атомної промисловості починаючи з квітня-травня, не те, що низький, а критично низький.

Не було ще в Україні такого, щоб влітку працювало тільки 9 атомних блоків. І це було зумовлено двома основними причинами: перша, об’єктивна причина – це все таки, перевід і плановий ремонт з продовженням терміну експлуатації першого і другого Запорізького блоку, який розпочали в грудні минулого року і який затягнули в роботі.

І друга причина – це те, що рахунки енергоатому були заблоковані і практично жодної господарської діяльності проводити не могли. Що зробило Міністерство в цей період? Ми розв’язали чотири основні проблеми: ми відновили господарську роботу; ми відновили ремонтні площадки; ми повністю диверсифікували, і повністю запустили п’ятий запорізький блок. І на сьогоднішній день розглядається програма 40% атомних блоків України будуть працювати на ядерному пальному “Westinghouse”.

На 40% ми диверсифікуємо такі можливості”, – заявив міністр під час години запитань до уряду у парламенті. Також стало відомо, що починаючи з 2017 року Україна не буде платити Росії за утилізацію ядерного палива, оскільки матиме власне сховище.

“Крім того, за цей період я хочу подякувати Верховній Раді, ми розв’язали питання будівництва сухого сховища відпрацьованого ядерного пального, що диверсифікує повністю утилідзацію. Кожен рік Україна платила 200 мільйонів доларів США для утилізації відпрацьованого ядерного пального.

Починаючи з 2017 року ці кошти платити не будемо, оскільки ми маємо своє. Також ми відновили ремонтну площадку: в квітні у нас вклад атомної промисловості складав 47%, то на сьогоднішній день, на жовтень, вклад складає 60%. Чому в квітні-травні був такий низький рівень? Все навантаження лягло на теплові генерації. В грудні місяці було 6700 МВт, в січні, коли зима – 7500 МВт, то навантаження в серпні і липні була 7700 МВт і 8300 МВт. Це означає, що замикаюча генерація теплова несла все навантаження на собі.

Звичайно, до цього потрібно ще додати, що в квітні-травні в червні із зони АТО абсолютно не поставлялося вугілля, жодної тони. І тому створилися умови, що ми підійшли до таких рішень: віялові відключення; включення газо-мазутних блоків та імпорт електроенергії з Росії.

Повинен сказати, що за цей період енергетична система України справилася. Ми не взяли жодного кіловата з Російської Федерації, ми не зробили віялових відключень і ми не запускали газомазутні блоки. Що ми маємо на сьогодні? Повинен сказати і народним депутатам і ЗМІ, що генеруючі компанії і обладнання в об’єднаній енергетичній системі України на 100% готові до проходження осінньо-зимового періоду. Ми не тільки виконали плани, які представлені Міністерством і Кабінетом Міністрів України, а й перевиконали їх в ремонтній базі.

Що стосується вугілля і зауважень в плані накопичення вугілля? Так, повинен сказати, що на контрольованій території України ми добуваємо виключно газове вугілля, антрацитової групи вугілля на контрольованій території немає. Україна використовує 9,2 мільйона антрацитової групи вугілля. Нам вдалося на сьогоднішній день 1 мільйон 900 тисяч тон вугілля в нас закладено на запасах генеруючих компаній. Крім того, вперше 600 тисяч тон вугілля зафрактовано з інших джерел постачання, крім зони АТО.

І найцікавіше – це зробило не тільки Центренерго, а й інші учасники ринку. Ми повністю виконуємо ті зобов’язання перед Кабміном щодо накопичення вугілля. За рахунок збільшення вкладу атомної промисловості в об’єднану енергосистему ми додатково видали мільярд сто п’ятдесят мільйонів кіловат годин атомної електроенергії і сто мільйонів кіловат гідроенергетики. Це дає можливість економити порядка 520-550 тисяч тон вугілля. Якщо в квітні-травні ми мали спад порівняно з минулим роком порядка 7-8%, – то на сьогоднішній день ріст споживання в Україні +15%. На сьогоднішній день об’єднана енергосистема України готова до осінньо-зимового періоду”, – з трибуни Ради заявив міністр Ігор Насалик.