Про цьогорічний приїзд Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України на Івано-Франківщину розмовляли із Митрополитом Івано-Франківським і Галицьким Іоасафом.

Ваше Високопреосвященство, 7 липня – це особливий святковий день для Манявського монастиря, Православна Церква в цей день возвеличує Різдво Іоана Предтечі, а також преподобних Іова і Феодосія – засновників Манявського монастиря. Як цього року планується відзначити цей святковий день у монастирі? І чи відвідає в цей день монастир Святійший Патріарх Філарет?

Сьоме липня є знаковим святом для галичан. Тому, що Іоан Предтеча є більший від усіх пророків, як сказав про нього сам Ісус Христос. І в цей день, на сьоме липня, випало друге велике святкування для нас галичан – це день преподобних Іова і Феодосія Манявських – засновників великого Скиту Манявського. Який мав і в ті часи, і сьогодні вже має, надзвичайно великий авторитет між віруючим людом. І тому з року в рік Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет приїжджає на Всеукраїнську Патріаршу Прощу до Великого Хресто-Воздвиженського Манявського монастиря. Ми його очікуємо і сподіваємось, що Святійший Отець наш Патріарх Філарет приїде і звершить святу Євхаристію, святу Літургію, присвячену пророку Божому і Хреститилю Господньому Іоану і преподобним Іову і Феодосію Манявським. Це свято є дуже величне, бо на нього прибуває дуже багато людей.

Знаємо, що у це свято в монастирі за богослужіння присутні тисячі паломників, багато вірян намагаються взяти участь у Святій Літургії, зокрема, причаститися святих Христових Таїн. Як на Вашу думку, чому такою особливою пошаною користується Манявський монастир? І що саме притягує людей?

Манявський монастир має великий авторитет між людьми, як духовний осередок. До Манявького Скиту приїжджають люди із різних країн світу: з Америки, з Австралії, з Франції, з Німеччини, з Японії. А особливо багато із різних куточків – із південних, східних, центральних регіонів України. Що є таким знаковим. Особливо до сьомого липня дуже багато людей йде хресним ходом зі Снятинщини, з Тернопілля, зі Львівщини, із Верховини. Люди йдуть по три-чотири дні пішки, щоб прибути шостого липня, напередодні святкувань, коли ввечері звершується Божественна Літургія, а святкування, приурочене до Іоана Хреститиля і преподобних Іова і Феодосія Манявських – вже з шостого липня з вечора. Богослужіння йдуть цілу ніч до ранку наступного дня. Багато людей йде, щоб отримати ту частку Божого Благословення у цих древніх стінах. Бо там являлась Матір Божа. На території монастиря стоїть Хрест, на тому місці, де 22 грудня 1652 року Пресвята Богородиця явилась ієромонаху Філарету. Люди йдуть туди, щоб поклонитися, віддати честь Богородиці Манявській і преподобним Іову і Феодосію. Кожна людина йде зі своїми думами, зі своїми переживаннями, зі своїми проханнями. Йде в ті стіни зі своїми мріями на майбутнє. Дуже багато людей подають записки за воїнів, які воюють в АТО. Багато наших найкращих синів полягло вже у захисті Вітчизни. І люди просять у молитвах за Україну, за дітей, за наш український народ. І з цими всіма переживаннями люди йдуть до цих стін.

Результат пошуку зображень за запитом "Хресто-Воздвиженський Манявський монастир"

Ви згадали про піше паломництво. Чи дарується за це якась особлива благодать Божа тим,  хто відважився на такий подвиг – здолати стільки кілометрів пішки?   

Безперечно це є подвиг. Особливо в тридцятиградусну спеку. Не кожен насмілюється йти. Але йдуть. Йдуть від дуже маленьких, які мають по три-п’ять рочків і до людей похилого віку, яким за сімдесят-вісімдесят років. Дають обітницю Богу і присвячують цей паломницький хід навіть жінки, які планують в найближчому часі розрішитися від дітей. З проханням до Матері Божої Манявської і до преподобних Іова і Феодосія та Іоана Хреститиля, щоб Вони укріпили їхні душевні і тілесні сили і допомогли розродитися добрими і здоровими дітьми. В минулому році, в позаминулому, йшли молоді жінки по три-чотири дні в паломницькому ході. Безперечно, це є жертва. Це є жертва, присвячена Богові. І Бог її приймає і благословляє, тому, що всі з успіхом доходять до монастиря.

Сьомого липня проходитиме Свята Літургія, розкажіть коли вона розпочнеться?

Святійший Патріарх прибуває сьомого липня на Патріаршу Прощу до обителі Манявської рівно о 10 годині дня. І з його прибуттям розпочинається свята Євхаристія, Свята Божественна Літургія. І всякий, хто буде на молитві з Патріархом, зможе принести покаяння. Тобто, сповідь Богові і причаститися безкровної жертви Тіла і Крові Господнього. Того Тіла і Крові, про яке Господь сказав: «Хто споживатиме, питиме мою кров, той життя вічне унаслідує. Бо він у мені, а я в ньому».

Дякую Вам за інтерв’ю.