В Івано-Франківську є люди, для яких зимове пірнання у воду зовсім не дивина. Адже, вони практикують плавання у водоймах цілий рік, незалежно від температури повітря та погодних умов, пишуть Версії.

Водохреща-2018 на міському озері в Івано-Франківську було людним. Сюди за очищенням йорданською водою прийшли і дорослі і, навіть, діти. Та серед захопливих вересків і емоційних вигуків: «Ти вже сфотографував?» у натовпі виділялись люди, які спокійно занурювались в ополонку і, здавалось, що вони не відчувають холоду.

Ірина: Я моржую з 2012 року, це вже шостий рік. Якраз перший раз з колежанкою прийшли на Водохреща. Я все життя любила плавати, але тільки влітку. Навіть максимально – це до кінця вересня. А от Водохреща – це такий особливий день, коли специфічна енергія і сонце. Відтоді купаюсь цілий рік, регулярно. Можливо, тому таких яскравих відчуттів немає. А от вперше був великий викид адреналіну, здавалось, що коли виходиш з води, кров настільки приливає, що аж гаряче стає. От я вже 10 хвилин стою і мені не холодно. Моя колежанка була досвідченим моржем, вона мені розповіла різні нюанси. По-перше варто взяти взуття, щоб не стояти на бетоні. Одразу витертись рушником. Одяг повинен бути вільним, щоб не порушувати кругообіг. Але головне – це настрій.

У мороз ми теж купались. Коли виходиш з води і поки йдеш сходами – то, навіть, волосся замерзає на голові і стає бурульками. А поки перевдягаєшся, то одяг прилипає до залізних стін роздягальні. Але мороз – це ще не все. Краще, щоб не було вітру. Згадую, коли купалась вперше, то я не знала що робити. Мені допомагали, навіть, чоботи взувати. Але була така щаслива. І здавалось, що я не йду з озера, а лечу. Дуже велика ейфорія.

 

Пані Ірина каже, що моржування – це вже стиль життя. Тож влітку теж намагається загартовувати організм.

 Влітку ми намагаємось ефект моржування продовжити. Крім того,  що я плаваю в озері, ще із джерела набираю холодну воду і обливаюсь для контрасту.

Серед тих, хто після занурення швидко одягається, зустрічаю чоловіка, який робить вправи на турніку. Мирослав Ярославович Кулик каже, що це вже четвертий підхід.

– Я моржую вже 30 років.

Пам’ятаєте своє перше занурення?

Це було не взимку, восени, в жовтні, тоді був вже приморозок. Важко було.

А чому наважились?

Хотів випробувати себе. І від тоді вже постійно плаваю. Намагаюсь не пропускати жодного дня. Влітку теж купаємось. Це вже стиль життя.

– Чи впливає це на здоров’я?

Навіть, не знаю. Вчора мене боліло горло, але я все одно купався. І все пройшло.

– Порадьте, як підготувати себе до зимового купання?

– Просто сила води і все. Але цим постійно потрібно займатись.

– Чи потрібно робити якісь фізичні вправи перед зануренням?

– Я не розігріваюсь ніколи. Бачите, я прийшов і просто занурився. Я не пропускаю жодного дня. Навіть, коли було мінус 20-30 градусів.

– Коли краще купатись? В сонячну погоду чи в морозну?

– В сонячну. Проте, все одно вода взимку має температуру 3 градуси завжди. Незалежно від морозу.

– Чи є якісь застереження? Якщо людина приходить вперше, що потрібно мати з собою, як себе поводити?

– Настрій і бажання. У мене навіть були такі випадки, коли надворі було мінус 30 і я не хотів купатись, тож, навіть, рушника  із собою не брав. Але прийшов, подивився, пробив ополонку, покупався, витерся футболкою і пішов.

– Кажуть, що добре мати із собою взуття, щоб заходити у воду.

– Ні, ось фанера – це все моє взуття (сміється, – ред.). І то буває, що не беру.

– А молодь теж моржує? Чи купається тільки на Водохреща?

– Моржує. Частіше купаються хлопці, проте, нерегулярно.

Мирослав Ярославович Кулик зізнається, що коли їздить десь за межі міста, все одно не полишає улюбленої справи. Тож крім міського озера плаває і у річках.

У тому, що потрібно вести активний здоровий спосіб життя переконує морж із 36-річним стажем Михайло Станіславович Босак.

Вже 36 рік як я купаюсь. Це називається здоровий спосіб життя. Навіть, купання не головне, головне – фізкультура, спорт і купання вже як додаток до загартування організму. Одним словом, здоровий спосіб життя. Я купаюсь регулярно цілий рік і влітку, і весною, і взимку, а інакше – це вже не моржування. Якщо тільки на Водохреща – то це Водохресне купання, а не загартування організму. Щоб загартовуватись – потрібно купатись цілий рік і все життя, якщо ти вже вирішиш присвятити себе моржуванню.

– Чому Ви обрали для себе такий стиль життя?

– Якось захворів грипом і вирішив, що потрібно загартовувати організм, щоб не боятись хвороб. Розпочав з контрастного душу, потім раз скупався, другий. З погодою по сезону купався кожного дня. І так вже 36 років. Відтоді – жодного лікарняного. Адже, організм має сильний імунітет, тому легше переносить хвороби. Були такі часи, коли я вибивав клин клином. Тобто, захворівши, я стрибав в ополонку і після цього хвороба відступала. Тому, що організм отримував великий стрес.

– Як себе підготувати до моржування?

Найкраще по сезону, з погодою. Починаючи з літа, не переставати купатись. День-два можна пропустити, але головне – регулярність і систематичність. І так з погодою аж до зими дотягнути. А якщо пройдете один сезон, – то Ви вже моржиха. Бажано, влітку підготуватись, приймаючи холодний душ. По трохи, не спішити, бо кожен організм має свої індивідуальні особливості. Хтось може і без підготовки стрибнути в ополонку. Але це небезпечно, були летальні випадки. Тому краще підготовка.

Також важлива фізкультура. Кожен має свій комплекс вправ: біг, качка пресу, турнік, йога – багато є різних способів. А після цього організм розігрітий і можна в ополонку.

– Коли краще купатись: зранку чи ввечері?

– Зранку. Безумовно, тому, що перед сном організм таким чином бадьориться.

– Скільки градусів на термометрі було мінімально, коли ви занурювались?

– Мінус 32 градуси. Але найприкріше – це не градус, а різкий вітер. Пригадую було мінус 15 градусів і різкий вітер, – тоді дуже холодно. Зазвичай, якщо низька температура за 30 градусів, то тоді вітру не буває. Все тихо. Є різні способи закалювання організму: можна по снігу бігати. Було таке, що я бігав в двадцятиградусний мороз так, як я зараз вдягнений в плавках і на босу ногу. Адже, взутому бігати – то легко. А на босу ногу краще, тому, що тут скупчення всього нервового блоку на підошві. І при 20-тиградусному морозі потрібна спеціальна підготовка. А от до 10 градусів – це задоволення.

– Зі скількох років можна моржувати?

Бажано вже трохи в старшому віці. Звичайно, можна загартовувати дітей, але щоб так глобально, то ні. Бажано – після десяти років. Раніше слов’яни, як тільки народиться дитина – кидали її в ополонку. Але це був природній відбір. Адже, слабеньке помирало. А в наш час краще пройти медичне обстеження і визначити чи здоровий організм і чи готовий він до моржування.

– Кажуть, що на Водохреща легше купатись. І занурюватись можуть і недосвідчені моржі. Це правда?

– Це так. Адже в цей день освячується вода, читається молитва. Вода – це живий організм і вібрації від молитви передаються з Богом. Тому легше. 

Про те, що занурення у воду на Йордан може бути небезпечним для тих, хто робить це вперше, попереджають лікарі. Тож запевняють, що до пірнання все таки варто підготуватись.

Галина Міхно, лікар-терапевт: Для першачків перебування у воді має бути від 10 секунд до 30, не більше. Потім потрібно швидко вийти з води, зняти з себе мокру білизну і розтертись махровим рушником. Варто випити міцний чай, бажано з лимоном і медом. Алкоголь вживати після купання категорично заборонено. Людям, які мають гіпертонічну хворобу, ожиріння, серцево-судинні захворювання, в анамнезі мали стенокардію та інфаркт заборонено купатись. Також людям, які часто хворіють на простудні захворювання та схильні до частих вірусних інфекцій.

Крім того, медики радять перед йорданськими купаннями загартовуватись, щоб організм звик до низьких температур.