Про це та про несерйозний підхід влади до фінансування рятувальників Версії розмовляли з керівником «Івано-Франківської міської аварійно-рятувальної служби» Олегом Бевським.

Івано-Франківську міську аварійно-рятувальну службу створили в липні цього року. В чому суть реформи?

Розпочнімо з передісторії. В 2007 році міська рада Івано-Франківська створила міську пожежну команду міста Івано-Франківська в кількості 10-ти чоловік. Вони успішно працювали до 2017 року. Створили цю службу згідно з діючим тоді Законом «Про пожежну безпеку України». В 2013 році Верховною Радою було прийнято Кодекс цивільного захисту, згідно з яким місцеві пожежні команди передбачені лише у тих населених пунктах, де немає Державної служби з надзвичайних ситуацій. Тобто – це віддалені населені пункти, 20-30 кілометрів від місця розташування служб ДСНС. Відповідно, в обласних центрах не передбачено місцевої пожежної команди. В зв’язку з цим, було прийнято рішення про реорганізацію міської пожежної команди міста Івано-Франківська в аварійно-рятувальну службу. Кодексом також передбачено збільшення її функцій, тому, що місцева пожежна команда в основному виїжджала на пожежі в екосистемі міста: трава, листя, незначні загоряння. А на аварійно-рятувальну службу вже покладені обов’язки більш широкі: не тільки пожежі, але й надання допомоги населенню міста Івано-Франківська у надзвичайних ситуаціях. Тому в липні 2017 року ми підготували відповідні зміни: нову редакцію статуту, табель оснащеності, нормативи готовності до дій. Тобто, ті документи, які були передбачені Кодексом цивільного захисту, і, відповідно, міська рада прийняла нову редакцію статуту і затвердила всі ці документи. І з липня 2017 року ми вже існуємо, як міська комунальна установа «Міська аварійно-рятувальна служба». Скорочено – ІФ МАРС.

У Вас великий штат? Які обов’язки працівників?

Штатним розписом передбачено 20 працівників. Сьогодні у нас працює 17. Це – директор, заступник директора, бухгалтер, 5 водіїв і 9 пожежних рятувальників. Тобто, ще є три вакансії водіїв. Якщо в перспективі нам закуплять, чи ми придбаємо іншим способом, ще одну автомашину, то якраз цих три посади тримаємо для цієї машини. На даний час використовується машина Зіл-130 1993 року випуску. Я вже говорив, що працівники у нас патріотичні, а машина – не дуже. Тому, що вона виготовлена в Росії. Але поки що ми користуємось нею. Вона вже трохи стара, але ми її підремонтували. Єдине – вона призначена тільки для гасіння пожеж. Але ми її зараз використовуємо також для витягування автотранспорту, який потрапив у сніговий замет, і для відкачки води з підвалу, і для інших потреб. Тому зараз стоїть питання про придбання спеціального рятувального автомобіля, більш компактного, невеликого. Тому що нашим автомобілем дуже важко заїжджати в наші двори, в основному нової забудови. Адже ці двори вузькі, тому працівникам важко маневрувати при виїзді на пожежі. За містом десь, де поле і трава горить, то машина справляється прекрасно. А от в місті треба більш компактну машину.

П’ять водіїв – це на один автомобіль?

Так, тому, що у нас є чотири зміни, люди працюють цілу добу – вони заступають на бойове чергування на добу. То є чотири екіпажі на зміни і один водій запасний на випадок хвороби чи відпустки.

Світлина від Комунальна установа "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".

Чи долучаються водії до рятувальних операцій?

Згідно з бойовим розписом водія, при виїзді на ліквідацію надзвичайної ситуації, в нього є свої обов’язки. І тому безпосередньо він не стоїть з пожежним шлангом, але він контролює подачу води, безпеку пожежника-рятівника, тому, що є різні ситуації. На нього покладені певні обов’язки відповідно до цього бойового розпису.

Світлина від Комунальна установа "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".

В дворі будинку №11 по вул. Шевченка трапилася надзвичайна подія. Черговий наряд комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” на місці події.

Що потрібно для того, щоб потрапити до Вас на роботу? Спеціальна освіта, фізична підготовка?

Освіта потрібна, не обов’язково вища, фізична підготовка теж важлива. Крім того, має бути вміння працювати в стресових ситуаціях, вміння приймати рішення.

Як Ви це визначаєте? Є певна співбесіда?

В нас нема таких критеріїв, як, скажімо, в поліції. Проте, є проходження медичної комісії, в обов’язковому порядку медики мають засвідчити, що людина за своїм станом здоров’я може виконувати дані обов’язки. По друге – це співбесіда. Це є комунальна установа. В нас працює 4 учасники бойових дій. Тобто, це люди, які пройшли вже певні стресові ситуації і вміють діяти у певних неординарних ситуаціях. Вони перевірені.

Ви здійснюєте перевірки підприємців, чи, можливо, наявність дозволів на підприємницьку діяльність?

Ні, це державна служба ДСНС цим займається. Це не наша компетенція.

Чи не збігаються обов’язки Вашої служби з обов’язками ДСНС – представників  «Служби порятунку 101»?

В дечому так. Але в перспективі це може змінитись. Я спілкувався з офіцерами ДСНС, вони кажуть, що політика в Києві йде до закордонної практики. Для прикладу, якщо взяти Польщу, там всі ці пожежні частини, пожежно-рятувальні, аварійно-рятувальні, фінансуються з місцевого бюджету. І органи місцевого самоврядування вирішують, чи їм потрібно десять частин, чи, скажімо, п’ять. А за центральним міністерством закріплені функції контролю, функції навчань. І така тенденція йде до нас.

В нас поки що ДСНС фінансується з Державного бюджету і здійснюється робота і координація, а ми, і в ОТГ по області створюються місцеві пожежні команди, фінансуємось з органів місцевого самоврядування.

В дечому наші функції збігаються, але в ДСНС більш підготовлені люди працюють. Там працюють люди, які навчались 5 років у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності, там працюють офіцери і зрозуміло, що в них більше функцій. Вони і на розмінування виїжджають, ми ж не маємо таких функцій. У них працюють водолази. Ми і в себе можемо передбачити таку роботу, але поки що це недоречно, адже є державна служба і вона справляється. За нами менш серйозні завдання, але є надання допомоги. Якщо, не дай Боже, стається щось серйозне, приїжджає державна служба і ми виїжджаємо їм на допомогу.

То які основні функції МАРСу?

Зі статуту – це основна участь у пожежогасінні, відкачування води із затоплених приміщень, підвалів, надання людям допомоги, порізка аварійно-небезпечних дерев при надзвичайних ситуаціях.

От нещодавно, як були пориви вітру, то наш підрозділ виїжджав шість разів за день. Було шість випадків повалення дерев, комунальні служби відповідно не могли з цим впоратись, і виїжджали ми. Рекламний щит впав на дорогу вночі на вулиці Коновальця, теж ми виїжджали. Ми десь підстраховуємо ті ж комунальні служби. І зараз ведеться опрацювання з комунальним департаментом, щодо того при яких ситуаціях буде залучена наша служба. Тому, що у них нема таких служб, які б цілодобово працювали. Ми їм будемо надавати в цьому допомогу. Зараз проводяться такі переговори і відпрацювання. Ще є така заковика, що ми не повністю оснащені технічно і ми можемо виконувати лише 20% тих функцій, які передбачені в статуті. Якщо на наступний рік в міському бюджеті буде закладена та сума, яка нам потрібна для закупівлі необхідного обладнання, значить ми тоді зможемо виконувати свої обов’язки в повному обсязі.

Світлина від Комунальна установа "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".

Світлина від Комунальна установа "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба".

Коли, не дай Боже, трапляється надзвичайна ситуація: як зв’язатись з міською аварійно-рятувальною службою?

Поки що у нас немає свого оперативного номера телефону. Наразі ми знаходимось за адресою вул. Івана Франка, 6 в міському відділі ДСНС. Нас можна викликати за двома номерами телефонів: 1580 – телефон оперативної служби Івано-Франківського міського виконавчого комітету і 101 – Служба порятунку України. А вони вже вирішують, хто поїде. Ми знаходимось в оперативному підпорядкування міському відділу ДСНС і всі виїзди контролюються і направляються через 101 і 1580.

За повідомленням зі сторінки служби у Фейсбуці: 06.11.2017р. о 13.14. год. чергова зміна комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” здійснила виїзд за адресою – вул. Софіївка, 18. При прибутті на місце події встановлено, що жителька даного будинку, віком 75-80 років, здійснювала так зване “контрольоване спалювання” побутового сміття у себе на приватній території. Як Ваша служба бореться з такими порушниками? Розмовляєте, попереджаєте чи штрафуєте?

Ми розмовляємо і попереджаємо, але не штрафуємо. Так, як штрафувати ми не маємо права. Для цього є відповідні служби. Можна над цим попрацювати і у себе створити посаду інспектора, який би після таких виїздів приходив і штрафував. Поки що ми роз’яснюємо, попереджаємо. Але є різні люди: одні це нормально сприймають, є й такі, для них є відкриттям, що на території міста не можна спалювати листя, траву чи інше. Особливо коли приїжджаєш на приватну територію, заявляють: «Що ви хочете? Я у себе вдома, на приватній території?». Тоді роз’яснюєш, що є правила благоустрою міста і Закон України «Про благоустрій населених пунктів» згідно з якими спалювання сміття, трави, листя на території міста, в населеному пункті заборонено. І за це є відповідальність. Зараз в Івано-Франківську вже нема такої проблеми, як, скажімо, була кілька років тому. Адже колись і комунальники спалювали листя. Зараз є проблема з навколишніх населених пунктах: Хриплин, Вовчинці, Крихівці, десь ще, на жаль, до наших «європейських» ґаздів не дійшло, що це серйозно шкодить здоров’ю.

Крім того, голови сільрад повинні теж працювати зі своїми виборцями. І на виклику пожежної служби це не повинно завершуватись, адже вони можуть теж штрафувати, бо мають повноваження. Також сільські ради мають право згідно з законом надати повноваження комусь складати протоколи за такі порушення. Так що це все залежить і від органів місцевого самоврядування.

Вже відомо, що і церква приєдналась до боротьби з такими паліями. Тож спільними зусиллями і громадськості, і служб, і ЗМІ, і церкви ми зможемо до людей донести, що не варто цього робити. За кордоном є підприємства, які скуповують опале листя і виготовляють з нього гумус. Може і в нас з часом до такого дійде. А поки що тільки профілактика, розмова з нашого боку, попередження.

За повідомленнями у ЗМІ протягом березня-вересня Ваш підрозділ ніс бойове чергування вахтовим методом на території міського сміттєзвалища комунального підприємства «Полігон». Чи були виявлені якісь порушення? І чому припинилось чергування?

Ми були там не для того, щоб виявляти якісь правопорушення, ми були для того, щоб контролювати, щоб не сталось жодних надзвичайних ситуацій, на кшталт, на Львівщині. Там ми працювали в комплексі: працівники полігону проводили певні протипожежні заходи, розкопки, а ми були в них на підстрахуванні. Тому, що там за технологією, буває, що сміття димить, вони його розкопують і знизу виривається вогонь. Щоб цього не було, і щоб не постраждали люди, ми кілька місяців несли там бойове чергування. Слава Богу, жодних надзвичайних ситуацій там не було зафіксовано. Було задимлення, працівники розкопували, щоб виявити джерело задимлення, заливали водою. І ми десь спільними зусиллями добились того, що там зараз спокійно. І ще свою роль зіграла біогазова установка, адже вона викачує метан. Чомусь коли сонце, спека 30 градусів, то все спокійно, а от коли похмура погода, починає щось диміти.

Яка зараз ситуація з підпалами ліфтів? Це розслідується?

На ці ситуації виїжджали ДСНС. Тому, що в них є газо-димова захисна служба, вони відповідно оснащені. Ми поки що не можемо у таких випадках працювати. Адже у них є засоби захисту і вони можуть працювати в диму. Ми на це не виїжджали. На оперативній нараді керівництво міської поліції доповідало, що вони працюють над цим. Але поки що, на скільки я знаю, вони нікого не затримали. Моя така думка, як колишнього працівника міліції, що до цього причетні люди, які знають специфіку роботи ліфтового господарства. Тому що, на приклад, ні я, ні ви в цьому не розбираємось і нам, щоб нашкодити потрібно те вивчати. Але я не висуваю жодних версій, в поліції є відповідні підготовлені люди, які вміють це розслідувати.

На нас чекає зима. Як Ваша служба готується до несприятливих погодних умов?

По перше, ми підготували автомобіль: трохи відремонтували його для роботи в осінньо-зимовий період. Закупили нову форму, в тому числі й зимову для людей та рукавиці. Ще в планах закупка взуття, адже якщо буде така зима, як минулого року з глибоким снігом, то звичайне взуття не підійде, потрібні берци. Минулого року працівниками в основному  надавали допомогу по витягуванні автомобілів зі снігових заметів. За прогнозами синоптиків, прийдешня зима обіцяє теж бути не менш суворою. Ми готові до цієї роботи взимку. Якщо потрібно буде, – то ми візьмемо і лопати в руки, і підемо прокидати сніг. Коли буде завдання від комунального департаменту, – ми можемо їм надати допомогу і в очищенні дахів будинків від бурульок. На нашій машині є відповідне обладнання, є драбина до 5 поверху. На вищих будинках – то це вже ДСНС, місто закупило для них драбину, яка дістає до 9 поверху, чи, навіть, до 12.

Робота у Вашій службі дуже цікава, але й небезпечна. Яку заробітну плату отримують працівники МАРСу?  

Ми працюємо в рамках комплексної програми запобігання виникненню надзвичайних ситуацій в місті на 2016-20 рр., яка прийнята 22 грудня міською радою. Можливо, наступного року ми внесемо якісь зміни до цієї програми. На приклад, навіть по фінансуванню, адже вона приймалась в грудні 2015 року, відповідно тоді мінімальна зарплата була 1500-1600 грн. В 2016 році мінімальна зарплата піднялась до 3200 грн, на Новий рік планують – 3750 грн, тому, відповідно, потрібно просити, щоб в цю програму закладали більше коштів і на оснащення. У нас оклади мінімальні 3200 грн, міськвиконком так прийняв, єдине, що ми отримуємо надбавки за рахунок нічних змін і премії, якщо екіпаж чи караул вирішив певну проблему. Зарплата у нас не є велика в районі 5500 грн в залежності від кількості змін нічних, святкових. Плануємо з 1 січня переконати міську владу, що трохи потрібно піднімати заробітну плату. Тому що не може людина, яка ризикує своїм життям, чи здоров’ям, мати таку ж зарплату, як і працівник з благоустрою, при всій моїй повазі до працівників з благоустрою. Адже вони теж виконують великий обсяг важкої і потрібної роботи, але повинно бути якесь врегулювання.

Світлина від Івано-Франківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 28.

Працівники Комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” провели акцію “Запобігти. Врятувати. Допомогти!” в рамках Дня цивільного захисту в Івано-Франківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №28.