1

Про це пишуть Версії з посиланням на pure-t.

Нещодавно була завершена реставрація легендарного творіння. Завдяки цьому вдалося дізнатися чимало цікавих фактів, пов’язаних з історією картини. Сенс її до сих пір не цілком ясний. З приводу прихованого змісту «Таємної вечері» народжуються все нові здогади.

Леонардо да Вінчі – одна з найзагадковіших особистостей в історії образотворчого мистецтва. Одні практично зараховують художника до лику святих і пишуть йому хвалебні оди, інші, навпаки, вважають його богохульником, що продав душу дияволові. Але при цьому ніхто не сумнівається в геніальності великого італійця.

Історія створення картини

Насилу віриться, але монументальний розпис «Таємна вечеря» була зроблена в 1495 році на замовлення міланського герцога Людовіко Сфорца. Незважаючи на те, що правитель славився своїм розпусною вдачею, у нього була дуже скромна і благочестива дружина Беатріче, яку він, варто відзначити, дуже поважав і шанував.

Але, на жаль, справжня сила його любові виявилася лише тоді, коли його дружина раптово померла. Скорбота герцога була настільки велика, що він 15 днів не виходив з власних покоїв, а коли вийшов, то першим ділом замовив Леонардо да Вінчі фреску, про яку колись просила його покійна дружина, і назавжди поставив крапку в своєму розгульному способі життя.

2

Своє унікальне творіння художник завершив в 1498 році. Розміри розпису склали 880 на 460 сантиметрів. Найкраще «Таємну вечерю» можна розглянути, якщо відійти на 9 метрів в сторону і піднятися на 3,5 метра вгору. Створюючи картину, Леонардо користувався яєчною темперою, що, згодом, зіграло з фрескою злий жарт. Полотно початок руйнуваться всього через 20 років після створення.

Знаменита фреска розташована на одній зі стін трапезної в церкві Санта-Марія-делле-Граціє в Мілані. Якщо вірити мистецтвознавцям, художник спеціально зобразив на картині точно такий же стіл і посуд, якими користувалися на той момент в церкві. За допомогою цього нехитрого прийому він намагався показати, що Ісус і Юда (Добро і Зло) знаходяться набагато ближче, ніж ми думаємо.

Цікаві факти

1. Особи апостолів, зображених на полотні, неодноразово ставали предметом суперечок. Судячи з написів на репродукції полотна, що зберігається в Лугано, це (зліва направо) Варфоломій, Яків-молодший, Андрій, Юда, Петро, ​​Іван, Фома, Яків-старший, Філіп, Матвій, Тадей і Симон зелотами.

4

2. Багато істориків вважають, що на розписі зображено євхаристія (причастя), оскільки Ісус Христос обома руками вказує на стіл з вином і хлібом. Правда, існує і альтернативна версія. Про неї піде мова нижче …

3. Багато ще зі шкільного курсу знають історію про те, що найскладніше да Вінчі далися образи Ісуса і Іуди. Спочатку художник планував зробити їх втіленням добра і зла і довго не міг знайти людей, які б послужили моделями для створення його шедевра.

Одного разу італієць під час служби в церкві побачив в хорі юнака, настільки натхненного і чистого, що не залишалося сумнівів: ось воно – втілення Ісуса для його «Таємної вечері».

Останнім персонажем, прототип якого художнику все не вдавалося знайти, був Іуда. Да Вінчі годинами блукав по вузьких італійським вуличках в пошуках підходящої моделі. І ось через 3 роки художник знайшов те, що шукав. В канаві валявся п’яничка, який вже давно перебував на краю соціуму. Художник наказав привести п’яницю в його майстерню. Чоловік практично не тримався на ногах і ледве розумів, куди він взагалі потрапив.

Після того як образ Іуди був завершений, п’яниця підійшов до картини і зізнався, що десь уже її раніше бачив. На подив автора чоловік відповів, що три роки тому він був зовсім іншою людиною – співав у церковному хорі і вів праведний спосіб життя. Саме тоді до нього підійшов якийсь художник з пропозицією написати з нього Христа.

Так, за припущеннями істориків, для образів Ісуса і Іуди позував один і той же чоловік в різні періоди свого життя. Цей факт служить метафорою, показуючи, що добро і зло йдуть рука об руку і між ними дуже тонка грань.

4. Найбільш спірним вважається думка про те, що по праву руку від Ісуса Христа сидить зовсім не чоловік, а не хто інший, як Марія Магдалина. Її місце розташування вказує на те, що вона була законною дружиною Ісуса. З силуетів Марії Магдалини та Ісуса утворюється буква М. Нібито вона означає слово matrimonio, яке перекладається як «шлюб».

7

5. На думку деяких вчених, незвичайне розташування учнів на полотні не випадково. Мовляв, Леонардо да Вінчі розмістив людей за знаками зодіаку. Згідно з цією легендою, Ісус був Козерогом, а його кохана Марія Магдалина – Дівою.

6. Не можна не згадати той факт, що під час Другої світової війни в результаті попадання снаряда в будівлю церкви було зруйновано практично все, крім стіни, на якій зображена фреска.

А до цього в 1566 році місцеві монахи виконали в стіні із зображенням «Таємної вечері» двері, яка «відрізала» ноги персонажам фрески. Трохи пізніше над головою Спасителя повісили міланський герб. А в кінці ХVII століття з трапезної і зовсім зробили конюшню.

7. Не менш цікаві роздуми людей мистецтва про їжу, зображеної на столі. Наприклад, біля Іуди Леонардо намалював перекинуту сільничку (яка в усі часи вважалася поганою прикметою), а також порожню тарілку.

8. Існує припущення, що сидить до Христа спиною апостол Фадей – це насправді автопортрет самого да Вінчі. І, з огляду на характер художника і його атеїстичні погляди, ця гіпотеза більш ніж імовірна.