— На перше місце, — сказав він на прес-конференції для журналістів Прикарпаття, — я б поставив необхідність відновлення дорожньої інфраструктури. До кінця року треба завершити всі заплановані ремонти доріг, очікуємо виділення Кабміном нашій області на цю мету першої суми коштів — 17 млн. грн. Ці гроші потрібні як повітря для того, щоб не зупинив роботи облавтодор. Утім, я категорично наполягатиму, щоби шляховики ремонтували дорожнє полотно тільки за сухої погоди, а не марнували державні кошти, виконуючи роботи під дощем чи снігом.

О. Гончарук повідомив, що в принципі досягнуто попередньої домовленості про укладення тристоронньої угоди щодо капітального ремонту в Івано-Франківську набережної ім. В. Стефаника:

— Хотів би подякувати за розуміння народному депутатові України Олександрові Шевченку. Є сподівання, що ще нинішнього року виконають роботи на цій об’їзній вулиці організація, що виграла тендер, та організація, котра мала щодо цього певні претензії і звернулася з того приводу в Антимонопольний комітет. Завдяки укладенню мирової угоди вони разом ремонтуватимуть дорогу.

Турбує О. Гончарука проблема нераціонального використання природних ресурсів, передусім у галузі лісового господарства:

— Вивозити з області «кругляк» — для такого бізнесу великої мудрості не треба. А необхідно вже думати і предметно працювати над тим, щоб організувати переробку заготовленої в області деревини на місцевих підприємствах. Ми мали б набагато більшу економічну вигоду, якби область продавала іншим регіонам і за кордон пиломатеріали, вироби з деревини.

Пропозиції з цього питання вже напрацьовує робоча група, яку я створив.

Вникнувши в суть надзвичайно гострої нині екологічної проблеми, пов’язаної із ситуацією на Домбровському кар’єрі, О. Гончарук не побачив істотного її поліпшення за останній час, бо розмови з цього приводу на всіх рівнях не переходять у площину дієвих практичних заходів. «Калуш, — констатував він, — і далі перебуває на межі екологічної катастрофи». Тож іще одна робоча група днями збереться на своє розширене — з участю представників громадськості, природоохоронної прокуратури — засідання з тим, щоб визначити шляхи розв’язання цієї проблеми, серйозної не лише для міста хіміків, а й для довкілля всієї області. Адже Івано-Франківщина визначила для себе як один із пріоритетів туристично-рекреаційний напрям свого розвитку. Власне, для повнішого використання відповідного потенціалу нашої області (а ці можливості збільшилися нині після анексії Криму Росією) потрібно знову ж таки довести до пуття наявні дороги і прокласти нові в мальовничі куточки Прикарпаття.

За оцінкою О. Гончарука, економіка Івано-Франківщини сьогодні перебуває не в найкращому, але і не в найгіршому стані в Україні. Принаймні новий голова ОДА сказав журналістам, що отримав в управління «не розвалену господарку, а нормальний робочий механізм, хоча, звичайно, він у багатьох моментах міг би діяти і краще».

Загалом вітчизняна економіка вступає у форс-мажорний період — такий висновок для себе зробив О. Гончарук, узявши участь у розширеному засіданні Кабміну. Питання питань — як перезимуємо в умовах, коли Росія, країна-агресор, виношує плани поставити Україну на коліна, залишивши її без природного газу. Тож до настання холодів обласні владні структури і райдержадміністрації повинні подбати про впровадження заходів з енергоощадності, перехід на альтернативні види палива. За словами голови ОДА, «Івано-Франківськгаз» і «Прикарпаттяобленерго», як запевнили керівники цих ПАТ, уже повністю готові до зими. У зв’язку із загальною ситуацією в державі міста й села краю чекають планові відключення електроенергії (при цьому не позбавлятимуть її лікарні, школи, дитсадки), але можуть бути і непланові, коли в час пікових навантажень область перевищуватиме доведений ліміт споживання електроенергії. О. Гончарук висловив сподівання, що до непланових автоматичних відключень світла не дійде. Він також повідомив:

— Як голова ОДА докладатиму всіх зусиль — і знайшов уже повне розуміння першого заступника генерального директора держконцерну «Укроборонпром» — для відновлення роботи 63-го івано-Франківського котельно-зварювального заводу, зокрема випуску ним твердопаливних котлів, на які нині підвищений попит.

Саме те, як у районах підготуються і зуміють пройти випробування наступним опалювальним сезоном за форс-мажорних обставин, послужить для нового чільника обласної виконавчої влади індикатором у кадрових питаннях, відповідно до якого дехто з голів райдержадміністрації може й позбутися свого крісла.

Але за необхідності кадрової заміни кандидатуру нового голови РДА неодмінно погоджуватимуть із громадою району. Причому робитимуть вибір із кількох претендентів, кандидатура кожного з них теж має дістати погодження громадськості. інакше й не може бути нині, коли Україна рухається в напрямі децентралізації влади.

— А з усіма тими головами РДА, котрі йдуть на вибори народних депутатів України, — сказав О. Гончарук, — ми домовились: вони беруть відпустки, аби могли нормально провести свою агітаційну кампанію. Закон це передбачає. Хоча якби це стосувалось особисто мене, то моя думка така: якщо мрієш потрапити до нового складу Верховної Ради, то твердо обирай для себе політичну стезю, а отже, й пиши заяву на звільнення з посади керівника органу державної виконавчої влади.

Що ж до можливих кадрових змін в ОДА, то О. Гончарук зазначив:

— Аби не ламати нинішній механізм управління областю, ніяких різких кроків у кадровій політиці не робитиму, а вони будуть зважені, обдумані. Після мого призначення всі три заступники голови облдержадміністрації без нагадування самі, як це передбачено законом, написали заяви про звільнення із займаних посад, які я маю розглянути протягом 30 днів — або підписати їх, або не підписати. Їх я на сьогодні не підписав. Мої заступники працюють, виконують свої функціональні обов’язки. Наразі я вирішив зробити лише одне кадрове призначення — Руслана Панасюка на посаду керівника апарату ОДА.

Відповідаючи на запитання журналіста «Галичини», чи не випадало вже часом новому голові ОДА попри нинішню складну ситуацію в державі розмовляти з людьми, зацікавленими вкладати кошти в економіку нашої області, О. Гончарук нагадав про свою зустріч із послом Німеччини в Україні Крістофом Вайлем:

— Вона була запланована на 10 хвилин, а тривала понад годину. ішлося про напрями можливої нашої співпраці на регіональному рівні, про те, з якими інвестиційними проектами готові прийти до нас німецькі бізнесмени. Ведемо також розмови щодо залучення потенційних закордонних і вітчизняних інвесторів до ремонту та будівництва доріг. Без них ми нині за кошти бюджету можемо прикарпатські дороги тільки латати.

Чільник обласної виконавчої влади також прокоментував теперішню ситуацію із 5-м БТО «Прикарпаття»:

— У розмові з Президентом України я висловив свою позицію щодо цього військового підрозділу. 5-й батальйон сьогодні — у надзвичайно складному становищі. На це вплинуло чимало негативних чинників. Але в усякому разі бійці батальйону не є зрадниками, цим людям потрібна допомога. Ми з головою обласної ради підготували спільного листа до Міноборони з проханням, щоб одразу після прибуття батальйону в Рівне військова медкомісія визначила, хто з особового складу може далі проходити військову службу, а хто потребує лікування. Хто може і виявляє бажання бути на передовій, тим військовослужбовцям треба надати таку можливість. Хто бажає далі служити в Збройних силах України, але через якісь обставини не може бути на передовій, тим потрібно надати можливість нести службу в інженерних підрозділах. Ми разом із громадськими організаціями нині працюємо над тим, щоб ні до кого з тих, хто повернувся і хто ще, сподіваюся, прибуде на місце служби, не було застосовано міри покарання. Зі свого боку постараємось надати цим військовим фаховий юридичний супровід і жодної людини не залишити поза увагою. Я вже чотири рази розмовляв із військовим прокурором Західного регіону України Миколою Лисим, котрий сказав, що вони не вживатимуть ніяких, так би мовити, репресивних заходів щодо тих осіб, хто, наголошую, добровільно прибуде у Рівне, в місце розташування батальйону, встановлене штабом Сухопутних військ. А хто не прибуде — ну, тут виникнуть питання, на які я не зможу відповісти в тому сенсі, як далі розвиватимуться події, чим це все для них закінчиться.

На продовження однієї з тем першої прес-конференції нового чільника ОДА журналісти поцікавились у нього: «А як усе ж із вашим бізнесом?» і почули від О. Гончарука:

— Жодного стосунку до ТзОВ «Лігос» ні я, ні моя сім’я вже не маємо. Я передав свій бізнес іншим людям. Водночас шкодую, що через постійну зайнятість в облдержадміністрації не зміг зустрітися з трудовим колективом підприємства і як належить попрощатися з ним