Пане Ярославе, «Зелене господарство», яке ви очолили кілька років тому, працює на ринку Івано-Франківська ще з далекого 1945 року. Яким ви вперше побачили його і чи вдалося щось кардинально змінити на підприємстві?

«Зелене господарство» було створено для того, щоб обслуговувати місто: надавати послуги з озеленення, також з обрізки дерев та зрізки аварійних дерев.

З часу заснування вже пройшло багато років, але профіль підприємства не змінився, він тільки з часом розширювався. На даний момент, згідно виграного тендеру, ми обслуговуємо фактично все місто – виконуємо облаштування клумб, зелених зон та газонів. Також, згідно іншого виграного тендеру, здійснюємо санітарну чистку всіх дерев та займаємося зрізкою аварійних дерев.

Час від часу місто також оголошує тендери на облаштування тих чи інших зон та об’єктів, до прикладу розворотного кільця чи якогось скверу. Так як «Зелене господарство» є профільним підприємством в цьому напрямку, і поки що немає конкурентів, які б могли зробити це краще, аніж наші спеціалісти, які вже працюють досить багато років, то ми часто стаємо переможцями і цих всіх тендерів.

На даний момент «Зелене господарство» налічує 50 працівників-озеленювачів, також ІТР – керівництво та бухгалтерія. Більшість штату – це спеціалісти-озеленювачі, які працюють над клумбами міста та над тим, щоб наше місто було квітучим і красивим. Є окремо дві бригади, які займаються обрізкою та зрізкою дерев.

Чи є у вас певні принципи озеленення та зрізки дерев, якими ви керуєтесь? Бо останнім часом і з боку активістів, і з боку мешканців міста виникає багато запитань щодо доцільності зрізки деяких дерев – чи дійсно всі вони були старими та аварійними?

Ми в цьому плані постійно вдосконалюємось і стараємося черпати досвід з-за кордону. Цього року ми прийняли рішення не займатись голою обрізкою, щоб залишати лише один стовбур. Ми перейшли до європейської практики, перейняли досвід сусідньої Польщі та Угорщини: крона дерева обрізається тільки знизу, весь верх залишається зеленим та квітучим. Таким чином дерево омолоджується, і ті гілки не заважають ні пішоходам, ні автомобілістам.

Що стосується зрізки дерев, я б хотів розвінчати міфи стосовно того, що «Зелене господарство» чи будь яке інше підприємство, яке працює на цьому ринку, може собі просто приїхати і зрізати будь-яке дерево. Насправді процедура, яку потрібно пройти перед тим, як зрізати дерево, є досить складною. Зокрема, дерево обстежується комісійно. В комісію, яку очолює перший заступник міського голови, входить сім чоловік, включаючи еколога, представників нашого підприємства та інших галузей. І коли всі сім членів комісії підпишуться під актом, який засвідчує, що дане дерево є таким, що підлягає видаленню, тільки тоді ми можемо приступати до роботи. Насправді, щоб зрізати одне аварійне дерево, проходить 2-3 місяці паперових процедур.

Жодне дерево в місті не було зрізане просто так. Будь-хто може перевірити, чи є акт на зрізку цього дерева. Насправді, нарікань є дуже багато, десь навіть у політичній площині. Тому що той, хто щось робить, завжди стикається з критикою.

 

Всі дерева зрізані або по заявках мешканців, які можуть роками чекати, щоб до прикладу зрізати 80-літню тополю. Але завжди є якась одна людина, яка може сказати, що це дерево садив її дідусь чи тато, і їй шкода, щоб дерево зрізали. На жаль, в нас були навіть випадки, коли дерево падає і пошкоджує чи автомобіль, чи, не дай Боже, завдає шкоди здоров’ю чи життю мешканців. Тоді нарікають на комунальників, які не обстежили і невчасно виявили, що дане дерево є всередині порожнім, хоча ззовні може виглядати зеленим, квітучим і красивим. Тому ми робимо свою роботу професійно.

За час, відколи я працюю на підприємстві, жодне дерево не було зрізане просто так. Фактично, я особисто виїжджаю на кожну зрізку, щоб потім не виникало питань, фіксую на телефон, яке дерево було всередині. І тому я можу посперечатися зі скаргою будь-якого мешканця за будь-якою адресою і продемонструвати, що дерево, яке зрізалося, все-таки було або хворе, або повністю порожнє всередині.

Також хотів би зазначити, що навіть ті дерева, які частково були здоровими і могли рости ще рік, два чи навіть п’ять, зрізаються для того, щоб посадити нове молоде дерево. І з часом не стикатися з тієї проблемою, що воно раптом стало хворе. Ми обстежуємо дерево наперед і якщо стовбур починає гнити – це означає, що дерево через деякий час (до року-двох) уже буде хворим. Тому ми працюємо на випередження – зрізаємо це дерево, щоб воно не нанесло шкоди життю і здоров’я мешканців нашого міста.

Куди реалізовують зрізані дерева?

Вся деревина, яка зрізається, згідно умов виграного тендеру є нашою, тому що входить в ціну самої зрізки. Ми її використовуємо. Два роки тому в нас на підприємстві встановили твердопаливний котел, тому деревину ми використовуємо, щоб утеплити наші приміщення та теплиці. Це дозволило нам не використовувати ні електричне опалення, ні газове, оскільки це досить дорого.

Всі пам’ятають скандал із липами на вулиці Лесі Українки, яку зараз ремонтують. Ви їх зрізали. Чи будуть натомість посаджені молоді дерева?

Ці липи були також попередньо обстежені, були складені всі відповідні акти. Серед восьми зрізаних лип лише три були справді здоровими. Ці дерева були зрізані, щоб в майбутньому,через років п’ять, туди не заїжджала важка техніка і не псувала той благоустрій, який там буде зроблений. Адже там планують облаштувати нову сучасну вулицю та красиву площу.

Саме тому було прийнято рішення, зрізати весь ряд лип і висадити нові молоді дерева. До речі в тендерній документації обумовлено, що ці дерева не мають бути нижчими 5 метрів. Тобто там будуть не саджанці, а нормальні молоді дерева, які спеціальним способом будуть висаджені в один рядок.

Плакати за тими липами, дві третіх яких були всередині з порожниною (це все зафіксовано), не варто. Липа не несе великої цінності, окрім того вона є крихкою породою. Саме тому в місті «падають» найчастіше липи та тополі.

Окрім того, я вважаю, що шум був створений штучно, тому що деякі «активісти» хотіли проявити свою обізнаність. Тому якщо в когось є питання з юридичної площини, до прикладу, чи дерева були зрізані у відповідності з актами, вони можуть спокійно звернутись в департамент житлово-комунальної політики та благоустрою і ознайомитись з документами. Там же зможуть надати більш вичерпні відповіді, чому саме було прийняте таке рішення. А виконавець просто виконує ті завдання, які ставлять перед ним.

Підприємство вже працює понад 70 років, останніх два – під вашим керівництвом. Які традиції ви продовжуєте і чи впроваджуєте інновації?

Підприємство традиційно з року в рік обслуговує місто. Поряд з тим ми можемо надавати послуги як приватним особам, так і будь-яким приватним садибам. До нас може звернутися власник будь-якої будівлі, ми можемо надати як професійну консультацію щодо того, як провести озеленення двору чи певної території, так і виконати дану роботу.

Одночасно ми стараємось постійно вдосконалюватись. Тому родзинкою нашого міста цього року стали термочаші з красивими квітами сульфініями на центральних вулицях міста, зокрема на Незалежності та Галицькій, включаючи мости. Ці технологія дозволяє не поливати рослини близько двох тижнів – там довго зберігається волога і квітка залишається красивою і квітучою. А це в свою чергу суттєва економія і коштів, і ресурсів.

Це стало окрасою і принадою нашого міста – тепер гості, туристи, офіційні делегації бачать не просто оголені сірі стовпи, часто з наклеєними оголошеннями, а бачать гарні електроопори з термочашами, з яких звисають красиві квіти.

Також в наших планах на наступний рік – розширювати географію цих «квітучих» стовпів, щоб не тільки центр міста був красивий, але й його околиці. Це почали впроваджувати вже цього року.

Ще одна моя особиста ініціатива – не тільки центральна частина має бути в клумбах і цвісти, а також і мікрорайони. Вже з’являються проекти, завдяки яким озеленюється Каскад, БАМ, Пасічна.

Щодо традицій, то зараз на підприємстві у нас є сплав молодості і досвіду. Є працівники, які працюють у сфері озеленення вже по 35 років. Безумовно, вони є хорошими і якісними спеціалістами. Але зараз XXI століття і більшість програм стосовно того, як провести те, чи інше озеленення, всі дизайнерські програми, розробка проектів пов’язані з комп’ютерами. Тому ми маємо і частково омолоджений склад, який ділиться новими ідеями зі старшим поколінням. А це дозволяє нам виходити на новий рівень якіснішої роботи. Наприклад, в планах на наступний рік є розробка цікавого проекту. Перед тим, як проводити озеленення центральної частини міста і тих клумб, які на виду у всіх туристів і гостей міста, ми зробимо презентацію в 3D-max і представимо на розсуд громадськості – можливо, хтось захоче внести якісь корективи, щось корисне і цікавіше порадити. І узгодивши цей проект озеленення, ми зможемо його реалізувати.

Взагалі, планів є багато. Будемо звертатися до міської ради з проханням виділити більше коштів, щоб за один рік почистити всі аварійні дерева і висадити нові молоді, щоб не виникали взагалі проблем з поваленими деревами, які можуть пошкодити машини, фасади будинків, покрівлю чи інше майно. Адже під час стихій чи сильних опадів у нас часто стаються такі аварії, які пов’язані з падінням старих сухих дерев.

Чи є у Франківську паспортизація дерев? Чи ведеться облік – скільки в місті дерев, яких порід і т.д.?

Такий паспорт зараз робиться. Департамент житлово-комунальної політики починає сам вести цей облік, оскільки ми є всього-на-всього виконавцями.

На даний момент у нас є список тих дерев, які потрібно терміново або почистити, або зрізати. І він з кожним роком збільшується. Бо дуже часто після буревіїв до нас звертаються мешканці віддалених мікрорайонів і розказують, що у них з’являються проблеми з тим чи іншим деревом. Ми приїжджаємо, обстежуємо, і якщо виявляємо, що стовбур повністю гнилий, вносимо його в список дерев, які потрібно видалити. Тим більше зараз, за ініціативою міського голови, за кожне зрізане дерево має бути посаджене нове молоде.

Зелені зони – це важлива органічна частина будь-якого міста. Франківськ зараз належить до міст, які дуже активно розбудовуються. Тому останнім часом активісти б’ють на сполох, що через забудови зменшується кількість зелених насаджень. Чи це справді так? Чи є якось програма по збереженню та збільшенню зелених зон в Івано-Франківську?

На жаль, на даний момент такої програми не існує. Відкрию невеликий секрет: два роки тому я балотувався до міської ради і в моїй програму була ініціатива – рішенням міської ради прийняти програму, яка зобов’язувала кожного забудівника, який зводить будинок, дбати і про озеленення, тобто посадити визначену кількість дерев. Є навіть така норма Кабміну, але, на жаль, на даний момент її не дотримуються. Це звісно проблема. І, на жаль, я не є суб’єктом ініціативи, тобто не можу запропонувати проект рішення на сесію міської ради. Але я продовжую над цим працювати, бо мене болить це питання: може статися й так, що місто втратить свої «легені» і наші діти скоро не будуть мати, чим дихати в місті. Бо будинки будуються досить швидко, а озеленення значно відстає.

Зараз активно проводиться благоустрій дворів та прибудинкових територій. Однак часто спостерігаємо ситуацію, коли доріжки забрукували, лавочки встановили, а про клумби забули. Чи часто мешканці звертаються в «Зелене господарство» з замовленнями на озеленення їхніх дворів?

Відколи почали створювати ОСББ, до нас все частіше почали надходити такі замовлення. Бо дешевшої ціни на посадковий матеріал, аніж у нас, в області не існує. Тому часто буває так, що ОСББ закуповує в нас посадковий матеріал і своїми силами організовує його висадження на прибудинковій території, організовуючи толоки та суботники. Часто в нас замовляють і послуги з озеленення.

Таку ініціативу я розпочав особисто на своєму мікрорайоні – це вулиці Молодіжна, Української дивізії, Селянська та частина Івана Павла ІІ. За власні кошти я спочатку під одним будинком зробив клумбу, через деякий час – під іншим. Потім вийшли мешканці третього будинку і вже почали цікавитись, як таке можна зробити і на їхній прибудинковій території? Бувало так, що вони приїжджали до нас, і ми їм не тільки суттєву знижку надавали, а й просто дарували деякі саджанці, щоб стимулювати мешканців озеленювати свої мікрорайони.

Тому хочу закликати небайдужих та ініціативних франківців: кому потрібно – звертайтесь, ми завжди допоможемо і знайдемо вигідне і компромісне рішення. В наших теплицях завжди є саджанці вічнозелених рослин – туї, самшити, ялівець звичайний козацький, різноманітні кущі, троянди. Загалом, більше 40 видів.

В Європі дуже популярні парки зелених скульптур. Чи не думали ви розвивати такий напрям на своєму підприємстві?

Звичайно, це в наших планах. Ми вже вивчали досвід – і український, і зарубіжний. Нещодавно були у Вінниці і побачили, як у них проводять таку роботу. І дійшли висновку, що ми б могли теж робити такі зелені скульптури. Тут швидше питання в іншому – чи будуть замовники? Якщо знайдеться замовник такої послуги і запропонує такі речі втілити в життя – ми одразу готові приступати.

Навіть нещодавно обговорювали питання про те, щоб на наступний рік в тендер по озелененню міста включити виготовлення, чи швидше вирощення, таких скульптур. Можемо почати з якого одного місця – парку чи скверу – і побачити як воно буде виглядати, і чи взагалі така традиція приживеться. Бо у Франківську зараз колосальна проблема – наші люди нищать все нове і красиве, починаючи від клумб і квітників. Є люди, яким це не подобається, і вони з невідомих причин займаються вандалізмом. Згадати, хоча б алею сакур.

Підприємство є одним з найстаріших в нашому місті. Що на даний час потрібно підприємству, щоб воно не занепадало, а реально розвивалось і процвітало?

На даний час нам трохи не вистачає власних коштів. Статутний капітал нашого підприємства невеликий – близько 190 тисяч гривень, а нашим найбільшим акціонером є міська рада. Іншими акціонерами є наші працівники.

Так вийшло, що підприємство роками недофінансовувалось, роками створювалися борги. Коли я прийшов на підприємство, мені здавалось, що десятиліттями його ніхто не розвивав. Тому за два роки зробити його передовим та успішним нереально, але очевидний прогрес є.

Попереду новий бюджетний рік, ми звертатимемось до департаменту, щоб вони клопотали перед міською радою про закупівлю нової техніки. Якщо ми б змогли оновити свою техніку, наша робота стала б набагато якіснішою і значно дешевшою для міста. Так ми б змогли виконувати більші об’єми робіт по зрізці аварійних дерев.

Є й такі плани, про які не хочеться говорити, поки вони не втілені. Бо як кажуть: «Хочеш розсмішити долю, розкажи їй про свої плани».

В мене, як керівника, є бачення, як розвивати «Зелене господарство», і в найближчий рік-два ми зможемо вийти на новий рівень. Ми кожного дня працюємо з колективом над удосконаленням роботи підприємства, думаємо про те, як покращити умови праці та підняти заробітну плану нашим працівниками, бо фактично, більшість з них є приїжджими. Люди витрачають багато часу й грошей на доїзд до роботи, бо ми знаходимось не в центрі міста.

Кожного дня ми працюємо над тим, щоб вивести «Зелене господарство» на новий якісний рівень.