day_d

 

Нормандська операція, або операція «Оверлорд» – стратегічна операція союзників з висадки військ в Нормандії (Франція), що почалася рано вранці 6 червня 1944 і закінчилася 31 серпня 1944 року. Операція відкрила Західний, або так званий «Другий» фронт у Європі в Другій світовій війні. Досі вона є найбільшою десантної операцією в історії – в ній взяли участь більше 3 мільйна осіб, які перетнули протоку Ла-Манш з Англії до Нормандії.

Основними силами союзників, які прийняли участь в операції, були армії США, Великобританії, Канади та французького руху Опору.

До кінця червня союзні війська встановили контроль над Нормандією, а до 25 серпня учасники Французького Опору спільно з військовослужбовцями 4 -ї піхотної дивізії армії США звільнили Париж .

1. Генерал Дуайт Д. Ейзенхауер віддає десантникам наказ «Повна перемога, і не інакше» перед посадкою на літаки в Англії та відправленням на перший штурм в рамках наступу на європейський континент, 6 червня 1944 року. Всі військовослужбовці числяться в роті «Е» 502-го парашутно-десантного полку. (U.S. Army)

2. Американські війська першого ешелону наближаються до сектору «Омаха». 6 червня 1944 року. Висадка військ першого ешелону.

3. Американські солдати, що висадилися на пляжі Омаха, просуваються вглиб континенту.

4. Армада союзних десантних кораблів прямує до узбережжя Франції у супроводі аеростатів загородження, червень 1944 року. (AP Photo)

5. Десантне судно Берегової охорони США, постраждале від кулеметного обстрілу, наближається до узбережжя Франції, 6 червня 1944 року. (AP Photo)

6. Бійці американського десантного загону допомагають солдатам, десантне судно яких було потоплено біля берегів Франції. Ті десантники, що вижили, дісталися до берега на рятувальному плоту, 6 червня 1944 року. (U.S. Army)

7. Американські солдати намагаються реанімувати загиблих товаришів на пляжі Омаха, 6 червня 1944 року. (Walter Rosenblum / LOC)

8. Шоломи німецьких солдатів, які були відправлені в табір військовополонених, лежать в полі в Нормандії, Франція, 1944 рік. (NARA)

9. Американський солдат, що підірвався на німецькій міні-пастці, яка була захована у водяному насосі, лежить на землі у французькому селі на півострові Шербур, 18 червня 1944 року. (AP Photo / Peter Carroll)

10. Загиблі американські солдати лежать в полі недалеко від союзного плацдарму у Франції. (AP Photo/U.S. Signal Corps)

11. Союзні війська вивантажують спорядження і їжу на пляжі Омаха в Нормандії, Франція, початок червня 1944 року. (U.S. Army)

12. Штурмові загони атакують береговий плацдарм в Нормандії, Франція, 6 червня 1944 року. Десантники слідують за танками, які рухаються до окупованого німцями узбережжя. (AP Photo)

13. Канадські солдати висаджуються на пляжі Courseulles в Нормандії під час операції союзних військ, 6 червня 1944 року. (STF/AFP/Getty Images)

14. Американські солдати марширують в доки вулицями британського портового міста для посадки на десантні судна і відправлення на операцію (U.S. Army)

15. Американські загони, які прибули як підкріплення, висаджуються в Нормандії через кілька днів після початку союзної операції. (AP Photo/Peter Carroll)

16. Літаки-буксировщики і планери кружляють у небі над Францією під час вторгнення союзних військ в Нормандії в червні 1944 року. Багато планерів вже здійснили посадку на полях. (AP Photo / U.S . Air Force)

17. Американський солдат, який загинув під час операції вторгнення союзних військ, лежить на пляжі на узбережжі Нормандії, початок червня 1944 року. Схрещені гвинтівки на піску поряд з тілом залишені його товаришами на знак вшанування. (AP Photo)

18. Американські солдати перетинають грунтову дорогу під ворожим вогнем недалеко від Сен-Ло, Нормандія, Франція. (AP Photo)

19. Після того, як 19 серпня учасники Французького Опору підняли повстання, американські та французькі війська змогли мирно увійти в місто, 25 серпня 1944 року. На фото: солдати 28 -ї піхотної дивізії Пенсільванії йдуть маршем по Єлисейських полях . (AP Photo / Peter J. Carroll)

20. Монумент в Пуант-дю-Ок в секторі висадки «Омаха», де 6 червня 1944 висадився 2 -й батальйон американських рейнджерів.

Довідка: День Д – загальноприйняте американське військове позначення дня початку будь-якої військової операції.

Найвідомішим “Днем Д” стало 6 червня 1944 – день початку операції союзних військ з висадки військ в Нормандії (Франція) під час Другої світової війни (Операція “Нептун”).