DSC_2499

У Мар’яни Попович забрали все – дитину, здоров’я, роботу

Шість днів Мар’яна Попович ходила з мертвою дитиною, поки не почалася кровотеча. Жінку ледь врятували. Тепер рідні намагаються добитися справедливості. Зі справою Вакарчук зараз розбирається міліція, але та продовжує працювати акушером.

Бажано – не турбувати

З Мар’яною Попович зустрічаємось у центрі Яремче, біля міськ­ради. Сумна, задумана, байдужі очі, які при розмови дивляться десь крізь тебе. А до декрету це була весела, бадьора вихователька дитячого садочку «Ягідка».

Молода жінка розповідає, що дізналася про вагітність приблизно 17 грудня. Якраз того дня її чоловік їхав на Майдан. Дуже зраділи. У них уже є двоє синів. Васильку – майже 15 років, а молодшому, Михайлику – майже 10. Цікаво, що обидва народилися 1 січня.

На обліку Мар’яна була в завідуючої пологовим відділенням яремчанської лікарні Ярослави Ханенків. Проходила всі обстеження, здавала аналізи. Каже, вагітність проходила добре.

17 вересня о 19.15 жінка звернулася у пологовий. Приїхала народжувати, бо вдома, близько 17.30 відійшли води. Якраз з роботи прийшла її мати, прибігла тітка. Пригадує, що перейми були кожні 45 хвилин, а коли приїхала в пологовий – болі припинилися.

«Мене прийняла акушер Ірина Вакарчук, – розповідає пані Мар’яна. – Відправила мою сестру за рукавичками. Взяла облікову карту і просто її погортала. Останній огляд УЗД я проходила у Франківську 28 серпня. Потім Вакарчук сказала, що у мене відкриття на два пальці, але голівка ще відштовхується, тому до родів далеко».

Породілля стверджує, що кілька разів наголошувала на тому, що в неї відійшли води, а от переймів нема. Натомість Ірина Вакарчук, за словами жінки, заявила, що не може сказати, чи то були води. Порадила їхати додому й не переживати, мовляв, то в Мар’яни вже третя дитина й вона все має знати сама.

Далі акушерка запитала: у кого жінка хоче народжувати?

«Мені було все одно, – говорить Мар’яна Попович. – Вона сказала, що дає номер свого чоловіка Віталія Вакарчука, якщо почнуться перей­ми, звертатися до нього. На жаль, я цього не можу довести, але ми навіть обговорили суму, скільки коштуватимуть пологи. Прості – 2-4 тис. грн., а кесареве – від 4 тис. Мені треба було робити кесареве, бо голівка дитини була обмотана пуповиною».

Породіллю навіть не зареєстрували.

«Заходить чергова лікарка і вони собі розмовляють про ціни на цибулю, буряк, картоплю, – згадує Мар’яна. – На мене уваги не звертають. А коли акушерка дала мені номер телефону свого чоловіка, то наголосила: вони живуть в Яремче під Скелею, зв’язок там поганий, бажано не турбувати, що десь кольнуло чи заболіло. Говорила трохи різко».

По коридору, пригадує жінка, йшла медсестра, запитала: «Іро, що ти так усіх на вечір відправляєш додому?». Вакарчук засміялася, мовляв, Попович – мама не первородна.

За словами Мар’яни, акушерка ще заспокоїла рідних, які чекали її під дверима, аби їхали додому.

Будиночок янголятка

«Назавтра ранком ми повставали, а чоловік питає, чи я чула рухи, бо в нього якесь погане передчуття, – розказує далі Мар’яна. – Протягом дня я прислухалася, ніби щось чула».

Каже, так було й наступні дні – нічого не боліло, дитину ніби чула, до лікаря не зверталась. 21 вересня жінка ще навіть поїхала до церкви в Яремчому, каже, дуже тягнуло. Бачила там як хрестили дівчинку, місцевий парох, отець Мирослав пообіцяв молитися за її щасливі пологи. Того дня вже відчула, як болить хребет і низ живота. Була впевнена, що йде до пологів. 22 вересня вже не могла ходити, а серед ночі, 23-го у неї почалася сильна кровотеча. В Яремче вже не поїхали – одразу до Франківська. В обласному пологовому з жінки витягли мертву дитину. Далі були сім днів реанімації.

Жінка показує виписку: шість днів вона носила мертвий плід, хлопчик – 2.67 кг, 48 см.

Мар’яна каже, після розтину медики повідомили, що з цією дитиною переймів у неї не мало бути, потрібно було стимулювати пологи чи робити кесареве. А Вакарчук відправила її додому.

Поки жінка була в лікарні, дитинку поховали. «Ми часто з синами ходимо до братика на могилу, – Мар’яна втамовує сльози. – Вони знають, що йому треба зробити будиночок у вигляді ангелятка. Вони – моя підтримка. А якби у мене їх не було? Якби я втратила єдину дитину, то не знаю, що б зробила з тою лікаркою».

Аби більше не калічила

Коли Мар’яна Попович була в реанімації, до неї приїздила завідуюча Ярослава Ханенків та просила пробачення. Попович її не винить. А от Ірина Вакарчук, каже Мар’яна, забрала у неї все – дитинну, здоров’я, роботу. Після пережитого у жінки серйозні проб­леми зі здоров’ям. Має вертатися на роботу, але не знає, чи витримає в групі, де бігає купа малечі.

«Я хочу, аби її покарали за те, що вона зробила, – говорить Мар’яна. – Не хочу їй кримінальної відповідальності, нехай ходить біля своїх дітей, нехай їх годує. Бог їй суддя, але хай більше не калічить людей».

Рідні Мар’яни Попович ходили до головного лікаря і вимагали звільнення Ірини Вакарчук. Навіть підключили самоборону. Піднімали це питання і на сесії міськради в Яремчому. Міський голова Василь Онутчак пообіцяв взяти його під свій контроль.

На початку жовтня на Вакарчук подали заяву в прокуратуру. Зараз триває слідство. З 7 жовтня Ірину Вакарчук від роботи відсторонили, але з 11 листопада – поновили.

Щось собі придумали

Акушер Ірина Вакарчук провини не відчуває. «Моя вина лише в тому, що я цю жінку не зареєструвала, – каже вона. – Але не в тому, що загинула дитина».

У пологовому вона працює вже понад 21 рік, у самої троє дітей. Акушерка переповідає свою версію.

«Скарг у неї не було. Я запропонувала лишатися до ранку, – запевняє Вакарчук. – Вона відмовилась. Сказала, тут не хоче, бо тут лікарня. Обіцяла прийти зранку на 09.00. Я заперечила, що не можу її відпустити, що поспостерігаю, а прийде лікар і ще раз огляне. Вона відмовилася. Я їй по-людськи повірила, що прийде зранку. Не прийшла і так шість днів. Мало того, як показав розтин, вона вже три дні не чула рухів плода і сиділа вдома. Чому не йшла в лікарню? А тепер шукає, кого би зробити винним».

Також, стверджує Ірина Вакарчук, Мар’яна просилася до сестри, яка проживає неподалік лікарні, мовляв, живе там уже тиждень і допомагає з ремонтом. Акушерка каже, ще здивувалася, як вагітна може щось фарбувати.

«Маю медичний розбір, де вказано, що Попович стала на облік аж на 18 тижні, не пройшла ряд аналізів і за всю вагітність відвідала жіночу консультацію двічі, – говорить акушерка. – У 36 тижнів вона мала планово пройти огляд, зробити УЗД. Не пройшла. Вона сама собі винна, а тепер когось шукає. Вони мені спокою не дають».

Також Вакарчук заперечує, що давала породіллі номер телефону свого чоловіка, бо ніколи не афішує серед пацієнток, що є його дружиною.

«Вона сама про це запитала, – каже акушерка. – Мовляв, другі пологи приймав Вакарчук, щоб я написала його номер, ім’я та по-батькові, бо вона забула. І я беру листочок і чисто по-людськи пишу. Це ж не забороняється?».

Міліція сказала поновити

За словами головного лікаря Яремчанської лікарні Олександра Соколюка, на початку жовтня до нього справді приходила самооборона та родичі потерпілої.

«Вони вимагали звільнити з роботи акушерку Ірину Вакарчук, – говорить він. – Оскільки вона не мала жодної догани, жодних претензій з боку адміністрації, то, за законом, за одноразовий проступок чи помилку ми не маємо права цього робити. Люди вимагали, я їх розумію, але ми можемо дати догану, а потім звільняти».

Для цього у лікарні провели розбір.

«На медкомісії кожен її член висловив свою думку, – каже Соколюк. – Хтось виступав за те, аби перевести її на інше місце роботи, хтось – відправити на переатестацію, хтось – за догану, а хтось говорив, що вона не винна».

Потім усі документи направили на обласну клініко-експертну комісію. «За її результатами було визначено – дати догану акушерці та подати документи у прокуратуру з метою того, аби на час розслідування її відсторонити від роботи», – говорить Олександр Соколюк.

Щодо поновлення Вакарчук на роботі, то головний лікар посилається на документ від Яремчанського міськвідділу міліції, де написано, що вона не є обвинуваченою, а тому не може бути відсторонена від посади.

За словами начальника слідчого відділення Яремчанського МВ УМВС Юрія Микитишина, підозру Вакарчук не оголошували.

«Проводиться досудове розслідування, – говорить майор Микитишин. – Відсторонити від роботи міліція має право лише тоді, коли людині оголошено підозру. Наразі збираються всі медичні документи, призначено експертизу. Після її висновків і буде прийнято рішення по цьому впровадженню».