Картинки по запросу децентралізація

Успіхи прикарпатських ОТГ надихають і заставляють по-доброму заздрити голів сільрад, які не зважились стати піонерами реформи. А додатковий фінансовий ресурс, який надають громадам, що вирішили добровільно об’єднатись, приваблює ще більше.

На Прикарпатті на початок 2018 року вже функціонують 23 ОТГ. Про своє бажання стати об’єднаними громадами почали заявляти і приміські села довкола Івано-Франківська, які не хочуть вливатись у міську громаду, пишуть Версії.

Намір створити ОТГ вкотре задекларували Загвіздя та Підлісся. Пропозиції щодо внесення змін у перспективний план у частині створення Загвіздянської ОТГ тричі розглядалися на засіданнях Регіональної робочої групи з підготовки Перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області, і тричі були відхилені. Тому існує ймовірність, що Кабмін, за яким таки останнє слово у визнанні громади фінансово спроможною, навряд чи надасть об’єднанню цих двох сільських рад статус ОТГ. Очевидно, в результаті такого об’єднання буде просте «злиття» двох сільських рад в укрупнену сільську раду.

Проте громаду це не зупинило. 15 і 22 грудня 2017 року Підліська та Загвіздянська сільські ради відповідно прийняли рішення про об’днання.

Так захотіли люди. Громада вирішила об’єднатися із Загвіздянською сільською радою. А в даний час громада вирішує все. Наші села не є дотаційними, тому перспективи в нас хороші“, – переконана Наталія Бойко, сільський голова с. Підлісся.

Не таким райдужним бачить майбутнє очільник Загвіздя Павло Драганчук.

Це не була моя ініціатива. Адже така громада йде поза Перспективним планом, ще й з порушенням методики. Тричі нам давали негативну відповідь через недостатню фінансову спроможність. Це я намагався донести до громади на сході села, адже ми підемо на вибори у статусі “неспроможної громади”, – відмітив Павло Драганчук. – Але люди кажуть, нам краще на місці видно – чи ми спроможні, чи ні. Вони переживають за свою землю, за цвинтар. Тому на грудневій бюджетній сесії з голосу внесли на розгляд це питання і проголосували. Це все було спонтанно, і за цю спонтанність нам, можливо, доведеться дорого заплатити“.

c льська рада

Як виявилось, і громада Підлісся не була одностайною у прийнятті рішення про об’єднання.

Зараз люди, ніби на роздоріжжі, вони не розуміють, де буде краще. І до міста [Івано-Франківська – ред] не хочуть, але і Загвіздя не всіх влаштовує, – розповів Ігор Іванишин, депутат Тисменицької районної ради, який представляє інтереси громади Підлісся. – Ще можливий варіант приєднання до Лисецької ОТГ. Але це все потрібно ще раз добре обдумати і обговорити на сході села“.

За словами депутата, схід села відбудеться в неділю, 4 лютого, після Розколяди.

Картинки по запросу центр розвитку місцевого самоврядування івано-франківськ

Не підтримують формат такого об’єднання і в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування.

Я від самого початку дуже чесно і відверто говорив щодо формату цього об’єднання двох сільських рад в одну громаду. Не варто покладати великих очікувань. Громади немає в Перспективному плані, оскільки це не відповідає методиці. Тому ми можемо отримати просто одну укрупнену сільську раду, – зауважив директор Центру Руслан Панасюк. – Ми намагались стримати громаду від прийняття необдуманих рішень. Але, на жаль, сьогодні все зайшло занадто далеко. Хоча можливість повернути все назад ще є”.

Нагадаємо, 11 січня 2018 року ОДА звернулась з клопотанням до Центральної виборчої комісії щодо прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів та сільського голови Загвіздянської сільської ради об’єднаної територіальної громади. Засідання ЦВК призначене на 10 лютого.

Оскільки немає одностайності в прийнятті такого рішення, то на сьогодні є всі підстави зупинити цей процес, провести додаткові консультації, остаточно визначитись і рухатись вперед. Адже з моменту призначення виборів Центральної виборчою комісією процес вже буде незворотнім“, – додав Руслан Панасюк.

Чому раптом два приміських села вирішили дружити, аж до рішення про спільну Загвіздянську об’єднану територіальну громаду? І яке майбутнє може очікувати такий дивний союз?

Досвід спільного життя в одній сільській раді Загвіздя і Підлісся вже мають. Не з доброго життя і розділились на дві сільські ради. Та й не всі хочуть знову об’єднуватись.

Варіант одна сільська рада на два села не влаштовує ні Загвіздя, ні Підлісся, – зауважив Павло Драганчук. – Ми вже мали такий досвід в 90-их. Тому повертатися до нього просто недоцільно”.

Але навіть, якщо припустити оптимістичний сценарій, який призведе до утворення спільних органів влади, то ані повноважень, ані додаткових фінансових ресурсів така «велика сільрада» не отримає. Адже за урядовою методикою обидва села знаходяться у 25-кілометровій зоні досяжності від Івано-Франківська, який, в будь-якому разі, на фініші реформи стане центром об’єднаної громади. Окрім того, таке об’єднання сіл не дотягує, як за кількістю населення, так і за площею.

Також Загвіздя і Підлісся не вражають і показниками фінансової спроможності.

Фактично ми опираємось тільки на два підприємства, і розраховуємо, що ми будемо з того щось мати. Але, якщо проаналізувати діяльність цих підприємств, то стає зрозуміло, що про “великі гроші” точно не йдеться, – відмічає сільський голова Загвіздя. – Цегельний завод в холодний період не працює, тому всі працівники залишаються без роботи і змушені ставати на біржу. А птахофабрика “Авангард” – не є пріоритетним підприємством агрохолдингу. Багато площ там вже занедбані, від джерел сировини фабрика далеко, тому скільки вона ще буде функціонувати – невідомо. За ці всі роки птахофабрика нічого не вкладала в інфраструктуру села. Тай про розвиток свого підприємства не надто дбали, там просто йде викачування грошей”.

Похожее изображение

Хто і що виграє чи програє від такого дивного союзу?

В будь-якому разі, від такого «шлюбу за розрахунком» між Загвіздям та Підліссям, однозначно не програє Загвіздя. Це село, яке претендує бути центром громади, збереже свої органи управління та усю інфраструктуру навіть у випадку «великої» сільської ради. В той же час, очевидно, що Підлісся втратить свою самостійність у прийнятті рішень та буде залежним від думки загвіздянської частини громади.

Тож сільським чиновникам, які хочуть під маркою реформи децентралізації отримати додаткові бюджетні кошти на свої села, фахівці радять не плутати об’єднані сільради з ОТГ.

Статус ОТГ передбачає передачу не лише фінансів, але й відповідальності за освіту, медицину, «соціалку», невідкладну допомогу і багато іншого, що поки є сферою районної влади. З утворенням ОТГ за усі послуги, які мешканці захочуть отримати за межами громади, доведеться платити з сільського бюджету. Але чи вистачить на це грошей при досить скромних прогнозованих доходах? Питання риторичне.

Амбулаторія

Окрім того, якщо Кабмін не надасть Загвіздянській ОТГ статус “спроможної”, то громада не отримає державної фінансової допомоги, не зможе перейти на прямі міжбюджетні відносини, а формуватиме свій бюджет, як і раніше, відповідно до статті 69 Бюджетного кодексу України.

І наостанок, ремарка для пересічних мешканців сіл: є ще одна маленька неприємність. Поки Загвіздя та Підлісся є приміськими селами, а місто потенційно розраховує на їх приєднання до майбутньої Івано-Франківської ОТГ, на багато речей посадовці міста закривають очі. Адже життя їх мешканців пов’язане з містом. Коли ж це будуть дві різних громади, ситуація буде зовсім іншою.

До слова, вірус «сумнівних ОТГ» добряче гуляє Тисменицьким районом. Схоже, що безрадісна подібна доля чекає на Угринівську і Крихівецьку ОТГ. У будь-якому випадку, укрупнення сільських рад і зменшення апарату посадовців в сільських радах можна теж вважати перемогою реформи децентралізації.

Далі буде…