Шеврони «Баундінсту» і печатка НКВД з підвалу школи №5

Як розповідає член правління «Меморіалу» Василь Тимків, ще у березні до них звернулися батьки одного з класів школи. Вони хотіли поміняти в приміщенні підлогу, але оскільки знали, що раніше тут була тюрма НКВД, вирішили запросити фахівців.

 

Так виглядав шеврон «Баундінсту»

«Завершилося навчання і ми приступили до пошукових робіт, — розповідає Тимків. — Зняли покриття і в тому шарі будівельного сміття, на глибині 30-40 сантиметрів, знайшли невеличкі фрагменти людських кіток. А ще металеві шеврони, на яких зображено тризуб і два перехрещені кайла».

Печатка НКВД, яку знайшли в підвалі франківської школи №5

Тимків розповідає, що такі шеврони носили члени організації «Баундінст» (з німецької — служба допомоги). У 1941 році німці формували з молодих хлопців будівельні загони напівмілітарного характеру.

«У нас був дисктрикт «Галичина», окупаційна політика була набагато м’якшою ніж на Сході, тому у службу пішло багато молоді, — каже Тимків. — По-перше, це була робота. По-друге, можливість організуватися. Тож туди потрапляло багато свідомої молоді, яка пройшла «Пласт», «Луг» і т.д. Пізніше частина з них була бійцями дивізії «СС», а частина — УПА».

Архівне фото членів організації «Баундінст»

«Меморіал» хоче продовжити розкопки, адже хто знає, що може бути заховано у засипану підвалі. До того ж, таких шевронів жодні археологи ще не знаходили. Але директор школи №5 Ярослав Олексин — проти. Аргументує тим, що клас треба готувати до нового навчального року.

Олексин повідомив «Репортеру», що розкопки припинили самі «меморіалівці». «Нині вони хочуть копати, а завтра не хочуть, — каже він. — Ми ж не можемо виконувати їхні забаганки. Нам потрібно готували клас, там стільки роботи, що не знати чи встигнемо. Початок навчального року 1 вересня ще ніхто не відміняв».