Як і повідомляв учора «Репортер», сьогодні перед будівлею ОДА вийшли на протест музиканти симфонічного оркестру івано-франківської обласної філармонії. Люди розгорнули плакати та оприлюднили свої вимоги.

Нагадаємо, 10 місяців тому навколо оркестру вже відбувався подібний конфлікт, коли звільнили його фактичного засновника Руслана Дорожівського та призначили Назарія Яцківа. Днями вже замість Яцківа призначили нового керівника — Сергія Хоровця.

«Нам уже немає куди відступати, ми бачимо, що це вже буде просто розвалом оркестру, — каже концертмейстер оркестру Ігор Шкурган. — Люди настільки зневірені, що йдуть на крайній шлях. Півтора року триває колотнеча, не дають працювати, нормально творити музику, утискають».

Шкурган каже, що сьогодні в філармонії триває мовчазний протест музикантів. Вони приходять на своє робоче місце, але не беруть до рук інструментів і не грають. «Ми вважаємо, що художній керівник, якого нам поставили, є некомпетентним, — продовжує Ігор Шкурган. — Спочатку в нас забрали суперкомпетентного Руслана Дорожівського, тепер забрали Назарія Яцківа. А з цим керівництвом, яке нам сьогодні призначили, оркестр буде деградувати».

«Директор філармонії Андрій Савка вважає, що це його приватна структура, — говорить Тарас Коломієць, концертмейстер групи фаготів. — Він багато разів казав нам, що він нам платить гроші. Він привів до філармонії свою сім’ю, зробив в оркестрі нову посаду директора-розпорядника, яку зайняв його друг Фученко. Сьогодні виходить, що інспектор оркестру і директор-розпорядник виконують однакові функції. Натомість Назар Яцків кілька разів звертався до Савки, що в оркестрі є незаповнені ставки. Сьогодні оркестр має йти у відпустку без продовження контрактів, у 14 людей контракти ще не закінчились, а їх уже примушують грати конкурс».

Музиканти виклали на папері свої вимоги, які налічують 11 пунктів. Серед них:

– відновити штатний розпис відповідно до розпорядження голів ОДА та обласної ради 2008 року;
– не згода з рішення розділити посади головного диригента та художнього керівника;
– вимога провести конкурс на посаду головного диригента із залученням кваліфікованої комісії;
– перевести артистів оркестру на постійне місце роботи;
– відмінити безпідставні внутрішні прослуховування без подання головного диригента;
– зняти з посади диригента-розпорядника А.В.Фученка через відсутність досвіду та невідповідність займаній посаді;
– відмінити рішення дирекції філармонії про призначення Сергія Хоровця художнім керівником;
– вимога відставки директора філармонії Андрія Савки як джерела всіх непорозумінь та проблем.

Музиканти заявляють, що не можуть працювати під тиском дирекції. Крім того, дирекція щороку міняє диригентів та не рахується із думкою колективу. Люди скаржаться, що нинішньому керівнику не потрібен такий великий склад оркестру, проте із меншою кількістю учасників музиканти не зможуть виконувати твори кращих світових класиків.

Директор філармонії Андрій Савка таки прийшов на мітинг, у супроводі працівників адміністрації. «До мене взагалі ніхто не звертався з ніякими вимогами, — коментує Савка. — Те, що є якісь люди, яким можливо не подобається діяльність філармонії, я не знаю. Можливо, якщо працює нормально філармонія, не може працювати недобре якийсь окремий підрозділ. Є нормальна практика проведення прослуховування. 10 червня булакомісія з представників і оркестру, і управління культури, і працівників філармонії, і таємним голосуванням було обрано художнього керівника симфонічного оркестру. Що не підгодить працівникам, я не знаю».

На запитання журналіста про те, як зараз працює оркестр, Савка спочатку відповів «нормально, в доброму режимі працює». Після уточнення щодо мовчазного протесту музикантів директор повідомив: «Складені акти, є подання, вони мають виконувати свої професійні обов’язки, а страйкувати вони можуть в інший час. Але вони нічого про це не заявляють і не заявляли».

«З фінансуванням немає абсолютно ніяких проблем, — додає директор. — Які проблеми, я не знаю. Це напевно якісь власні амбіції когось. Якщо в когось є причини сказати, що у філармонії щось не так, то нехай скаже».

«З сумісниками угоди були підключені до кінця сезону, тобто до 14 червня, — каже Савка. — А з серпня вони продовжать роботу, але згідно із прослуховуванням, яке призначено на 25 червня. Вони не хочуть грати прослуховування, тому організовують такі акції».

Лише із появою начальника обласного управління культури Володимира Федорака директор підійшов до оркестрантів. Федорак вислухав запитання та вимоги музикантів та попросив усіх зібратися у філармонії, щоб узгодити подальшу роботу.

«Є питання юридичного характеру та співпраці, — каже Федорак. — Люди хочуть чітко знати, що буде завтра, вони хочуть мати впевненість. Питання творчих переглядів треба чітко виписати. Андрій Михайлович, звертаю вашу увагу при всіх, щоб не було якогось суб’єктивного упередженого ставлення. Цей колектив в муках народжується вже п’ять років. Я особисто переживаю, щоб люди, які мають добру освіту та кваліфікацію, мали можливість працювати далі».

«Репортер» слідкуватиме за розвитком подій у філармонії.