Пов’язане зображення

Буквально через декілька днів із деяких джерел стало відомо, що у сусідньому Старому Лисці аналогічна ситуація, – пішов із життя старолисецький третьокласник. Щоправда широкого розголосу набув лише випадок із франківським школярем. Чому ця хвороба так нещадно забирає дитячі життя та чи можна якимось чином вберегтися від такої небезпеки? Про це пишуть Версії з посиланням на західний кур’єр.

Смертельні випадки від менінгококової інфекції для українців не новина. Періодично у ЗМІ з’являється інформація про трагічні наслідки блискавичної форми цієї хвороби. Такою блискавичною і була форма недуги у дев’ятикласника, кажуть медики.

Стати жертвою менінгококової інфекції можуть люди будь-якого віку, хоча найбільше вона вражає дітей, навіть немовлят. Відразу ж варто наголосити, що симптоми менінгококової інфекції дуже схожі із важкою формою грипу. Відрізняє від грипу цю хворобу лише специфічне висипання на шкірі та на слизових внутрішніх органів.

«Симптоми у хлопця були ті ж самі, що і у всіх хворих. Але він отримав одне із найважчих ускладнень – наднирникову недостатність», – кажуть в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні, де школяреві надавали медичну допомогу. Лікарі запевняють, що трагедії могло б не статися, якби хворий вчасно звернувся.

За статистикою, у всьому світі смертність від менінгококу становить 15 відсотків. Менінгокок здебільшого проявляється у сиру погоду. Тому лікарі зауважують, що його спалахи можливі саме на початку весни.

«Щороку реєструються випадки хвороби. Через кожні 8-10 років наступає пік активності інфекції. Для менінгококу сприятливою є підвищена температура тіла 37-37,5 градуса. Це не грип, коли вірус може передатися повітряно-крапельним шляхом і всі тут же захворіли. При менінгококовій інфекції контакт має бути дуже тісним. Це може бути спільний посуд, поцілунок. Є різні форми. Люди можуть бути носіями інфекції і при цьому не підозрювати про наявність менінгококу. Найбільше збудник інфекції полюбляє тонзиліти, назофарингіти. Можуть бути легкі форми закладеності носа», – каже заступник головного лікаря з лікувальної роботи Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Люба Андрусишин.

Як поінформували в ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України», за два місяці цього року зареєстровано 3  випадки захворювання на менінгококову інфекцію в Івано-Франківську, Надвірнянському та Рогатинському районах. Зараз дівчинка із Надвірнянського району перебуває на лікуванні в Обласній інфекційній лікарні. Крім неї, є ще декілька хворих, котрі вже потроху одужують. Лікарі запевняють, що пацієнти вчасно звернулися по допомогу. Загалом же тут щороку в цей період лікується від 6 до 13 хворих із менінгококовою інфекцією.

«Якщо висока температура і блювота, котра не приносить полегшення, тоді треба бити на сполох. Це можуть бути перші ознаки менінгококової інфекції. В Івано-Франківську досі не було жодного летального випадку. Тут ми стикнулися із тим, що був провокуючий фактор, котрий і став шансом для «виходу на арену» менінгококової інфекції. Сильне фізичне навантаження напередодні спровокувало у хлопця хворобу», – продовжує Люба Андрусишин. – Усі можливі ускладнення дуже важкі, особливо гостра наднирникова недостатність. Це ургентна інфекція. Як правило, вона дає про себе знати серед ночі. У більшості випадків потерпають діти. Хвороба виникає гостро – різко піднімається температура, настає блювота. Крім того, можливе висипання у вигляді зірочок. Допомога має бути негайна навіть на догоспітальному етапі. Вводяться гормони, серцеві препарати і антибіотик, який не дає збудникові поширюватися».
Менінгококова інфекція непередбачувана. А тому, аби уберегтися від небажаних наслідків інфекції, лікарі рекомендують не легковажити із ознаками респіраторних захворювань, бо вони можуть таїти в собі ознаки значно важчих хвороб.

Працівники  Івано-Франківського міськрайонного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» провели комплекс протиепідемічних  та профілактичних заходів у навчальному закладі та вдома. Зважаючи на світову практику, медики не вбачають потреби перевірки усіх навчальних закладів міста чи області на наявність збудника хвороби.

Крім того, в Україні немає такого рівня захворювання на менінгококову інфекцію, щоби виникала потреба у вакцинації. Тому медики кажуть, що такі превентивні заходи можна проводити за особистим бажанням, в індивідуальному порядку і, звичайно, за власний кошт.

За статистикою, у всьому світі смертність від менінгококу становить 15 відсотків. Менінгокок здебільшого проявляється у сиру погоду. Тому лікарі зауважують, що його спалахи можливі саме на початку весни.

Мар’ян ПАСТУЩИН, “західний кур’єр”