Журналісти поцікавилися: якими експонатами поповнилися фонди музею до 75-ліття створення УПА. Найбільша цінність серед нових наддбань —   фотоапарат Бандери і 8 оригіналів його останніх фотографій.  Про це пишуть Версії з посиланням на KalushNews.city.

Їх влітку 2016 року передав музею онук Степана Бандери — журналіст Степан (Штефко) Бандера, котрий живе у Канаді .

Донедавна він сам користувався фотоапаратом Zeiss Ikon Сonfessa. Штефко Бандера так само, як його дідусь, захоплюється фотографією.

Тепер фотоапарат весь час зберігається у фондах музею. Показують відвідувачам його лише у день народження Бандери (1 січня), День створення УПА (14 жовтня) та на роковини смерті Провідника ОУН (15 жовтня).

Цим фотоапаратом (орієнтовно 12-14 жовтня 1959 року) в Альпах зроблено й останню прижиттєву світлину Бандери. Тобто  напередодні вбивства Провідника. Світлина — кольорова. На фото — зліва направо: дочка Леся, дружина Ярослава, Степан Бандера, дочка Наталя та соратник провідника ОУН Дмитро Миськів. Через плече у Степана Бандери висить футляр від фотоапарата.

— Хто фотографував? Можливо, син Андрій, і тому його немає на світлині, — вважає завідувач музею в Угринові Степан Лесів.

Останнє фото Бандери. Він стоїть в центрі. Світлина зроблена за кілька днів до його вбивства. Оригінал зберігають у музеї. Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Родина Степана Бандери у повоєнні роки, щоб уникнути переслідувань радянських спецслужб, дуже часто змінювала місця проживання. Тимчасово мешкала в різних містах Німеччини й Австрії. Бандера в останні роки жив з документами на ім’я Стефана Попеля. За легендою, був журналістом української газети «Український Самостійник» в Мюнхені.

Бандера дуже любив дітей i виховував їх у патріотичному дусі. Старша донька Наталя була членом Пласту, син Андрiй i молодша дочка Леся членами СУМу. Молодші діти не знали, що їх батько Степан Бандера. Наталя здогадувалася, але не була впевнена до 15 жовтня 1959 року. У цей день Степан Бандера загинув від рук агента КДБ Богдана Сташинського. Він зі спеціального пістолета вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію.

Фотоапарат Zeiss Ikon Сonfessa KalushNews.city

Цього року 14 жовтня у Музеї Степана Бандери вперше було виставлено раритетні світлини, які зробив сам Степан Бандера.

Виставка фотографій KalushNews.city

 — Ймовірно, більшість цих світлин зроблені саме цим фотоапаратом, — вважає директор музею Степан Лесів.

Наталія Бандера біля новорічної ялинки Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

На фото — діти Бандери, дружина, а також він сам із друзями.

Дружина Ярослава в Альпах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Бандера не часто мав можливість бути з родиною.Але, як лише випадала нагода, Степан Бандера організовув сімейні походи, активні ігри для дітей, катання на лижах, відпочинок і купання в озерах.

Наталія Бандера на лижах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

 І при кожній оказії фотографував рідних.

Дочка Бандери Наталія на тренажерних брусах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Він сам проявляв плівки і робив знімки. Для цього обладнав лабораторію у приміщенні ОУН на Цеппелінштрассе у Мюнхені. Завдяки його захопленню залишилося багато фотографій.

Степан Бандера(праворуч) та інші неіндифіковані особи.

Степан Бандера (зліва) та невідомий на фоні Ніагарського водоспаду
Рідкісні фото. Степан Бандера з друзями

Ярослава Бандера (третя, сидить на лавочці) серед дітей у СУМівському таборі Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Zeiss Ikon Сonfessa  — дуже якісний фотоапарат.  Фотоапарат досі в робочому стані.

— Шкода, що футляр загубився— розповідає Степан Лесів. — Фотоапарат Степан Бандера придбав у 1953 році, на той час він коштував недешево. І тепер такий фотоапарат коштує кілька тисяч доларів США.

Донька Наталія Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

В Україні є шість музеїв Степана Бандери. Та найбільший музей видатному політику створено саме у Старому Угринові.

Як свідчить статистика музею, щороку до музею Степана Бандери приїжджає близько 10 тисяч туристів. І не тільки з України, але й з-за кордону. З президентів незалежної України музей відвідував лише Віктор Ющенко.