1385051435

Громадянська кампанія реалізовується у 12 країнах. В Україні вона почала свою діяльність минулого року.

На сьогодні в Україні близько 80 тисяч дітей проживає в стінах інтернатів. З цих 80 тисяч лише дев’ять є сиротами, всі інші  – соціальні сироти.

Катерина Чельцова, представник благодійної організації «Надія і житло» в Україні детальніше розповіла про всеукраїнську ініціативу «Відкриваємо двері дітям» і проілюструвала на прикладах, що переформатувати систему інтернатів в Україні можна.

«Сьогодні десятки тисяч дітей в Україні виховуються в інтернатах. Для більшості українського суспільства така ситуація є прийнятною – діти нагодовані та мають дах над головою. Суспільство не замислюється над тим, якими руйнівними є наслідки виховання в інтернатах. Згідно з дослідженнями, тільки 10 % таких дітей повністю інтегруються у суспільство. Лише зростання в сім’ї є запорукою нормального розвитку дитини. Окрім цього, більше 80% дітей, які виховуються в інтернатних закладах, насправді мають не лише родичів, але й одного чи навіть двох батьків», – повідомила Катерина.

І додала, що водночас, утримування інтернатів є невиправдано затратним. 5,7 млрд. грн. щорічно витрачається державою на фінансування інтернатів різного типу, і лише 10% цих коштів витрачається безпосередньо на потреби дитини, решта – на оплату праці персоналу, комунальні платежі та інші видатки.

«Простим та очевидним рішенням є скерування цих коштів на підтримку сімей та уникнення негативних наслідків для дітей. Подолання таких наслідків є значно затратнішим, аніж збереження сім’ї для дитини. Ми хочемо інтернати замінити Центрами соціальної підтримки. Такі вже є у Київській та Дніпропетровській областях. Там надаємо підтримку дітям, які не живуть у своїх сім’ях, вивчаємо її ситуацію та вирішуємо питання повернення в рідну сім’ю чи влаштування в іншу. Також там живуть діти-підлітки, які не змогли знайти для себе сім’ю. В такому центрі допомагають подолати різні сімейні проблеми, і не віддати дитину в інтернат»,-  розповіла представник благодійної організації.

Начальник служби у справах дітей Івано-Франківської облдержадміністрації Іван Ковалик розповів про ситуацію з інтернатами на Івано-Франківщині.

«В нашій області є три заклади де живуть діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. Загалом в інтернатних закладах області перебуває близько 200 дітей, – каже Іван Ковалик. – Багато чи мало сказати не можу, але в області є 1568 дітей-сиріт, та дітей, які позбавлені батьківської опіки, це 89% від загальної кількості дітей-сиріт. Тобто в інтернатних закладах живе близько 11%. Але тішить те, що є багато людей, які хочуть взяти дитині в сім’ю. Зараз у нас 50 кандидатів, які бажають усиновити дітей. Хай буде найкращий інтернат, хай буде все як в п’ятизірковому готелі, але він не замінить сімейне виховання », – повідомив Іван Ковалик.

За словами Катерини Ченцової, якщо з держбюджету виділяються кошти на фінансування будинків-інтернатів, то їх доцільніше було би «перенаправити» на створення і підтримку Центрів соціальної підтримки сімей.

На сьогодні розробкою відповідної стратегії займається БО «Надія і житло для дітей» і планується до 2016 року її завершити.