news-image: Влада Івано-Франківська судиться за центральний ринок в апеляційній інстанції

 Міська влада не погодилась із таким перебігом подій і оскаржила це рішення в апеляційній інстанції. Перше засідання Львівського апеляційного господарського суду було заплановане на 11 серпня 2014 року.

Сподівання на львівський суд, що він поверне центральний ринок у власність територіальної громади Івано-Франківська, є достатньо примарними. Річ у тому, що івано-Франківська міська рада, яка 27 лютого ц. р. розірвала договір оренди з підприємством «Торговий сервіс», дала чимало юридичних підстав, щоб визнати це рішення недійсним.

Нагадаємо, що тоді сотні обурених підприємців з центрального ринку прийшли під будівлю міської ради, вимагаючи повернення майна, яке орендує фірма «Торговий сервіс», у комунальну власність. Депутати оперативно зібрались на засідання і проголосували за потрібне для народу рішення. Однак це виявилось швидше випусканням пари, щоб заспокоїти громадськість, ніж реальним розв’язанням проблеми.

При прийнятті рішення йшлося, що на розірвання договору є згода директора «Торгового сервісу» ігоря Дутки, який, до речі, досі є чинним депутатом міської ради від Партії регіонів. Яким чином цю «згоду» було отримано, багато хто пам’ятає й донині. До директора прийшли «майданівці», представники «Правого сектору» і змусили «регіонала» підписати відмову від оренди. Звісно, потім юристи «Торгового сервісу» без проблем довели, що згода на розірвання угоди не була добровільною.

У позовних вимогах ТзОВ «Торговий сервіс» послався на те, що директор ігор Дутка не мав повноважень на розірвання договору оренди, оскільки згідно з рішенням загальних зборів засновників товариства від 26.12.2013 р. його повноваження щодо підписання будь-яких документів, пов’язаних з укладенням чи розірванням договорів, були обмежені.
Крім того, позивач подав письмові пояснення про те, що заяву директора товариства про розірвання договору оренди, яка стала підставою для прийняття оскаржуваного рішення, було написано під психологічним та фізичним тиском. Представники позивача також вказали на те, що орендні правовідносини між сторонами тривають, оскільки Фонд комунальної власності територіальної громади м. івано-Франківська виставляє «Торговому сервісу» рахунки за оренду, а підприємство їх сплачує.

Якщо з недобровільністю розірвання угоди все ясно, то наступна юридична позиція суду є доволі цікавою. Суд взяв до уваги те, що орган місцевого самоврядування  може змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт. Однак ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, а тому не можуть бути скасовані чи змінені місцевими радами після їх виконання.

«Рішення івано-Франківської міської ради «Про схвалення тексту договору оренди нежитлових приміщень торгового комплексу за адресою м. івано-Франківськ, вул. Дністровська, 5» від 29.12.2011 №544-18 є ненормативним правовим актом, який вичерпує свою дію фактом свого виконання. А тому після укладення договору оренди таке рішення не могло бути скасоване івано-Франківською міською радою», — йдеться у рішенні суду. Така мотивація чимось нагадує контракт «Нафтогазу» і «Газпрому», який також чомусь неможливо розірвати. Насправді орендний договір щодо центрального ринку нічим не відрізняється від інших договорів оренди. Розірвати його можна або за згодою сторін, або в односторонньому порядку. Щоправда, в такому разі потрібно дотриматись певних процедурних моментів, щоб не давати другій стороні підстав для судового оскарження.

Перший етап судової війни міська влада програла. Другий розпочинається у Львівському апеляційному суді. Спробуємо спрогнозувати, що справа знову може дійти до Вищого господарського суду, як це вже було у попередні роки. Щоправда, крапку у цій історії повинні поставити не суди, а міський голова та міська рада. Лише фактичний власник майна може визначати його юридичну долю. і в цьому разі все залежатиме від наявності політичної волі довести справу до кінця. Якщо ж «Торговий сервіс» зуміє захистити свої інтереси в судах, то орендна угода діятиме до кінця 2022 року.