Ви працюєте в прокуратурі з 1994 року. Скажіть, що змінилось в органі, в його діяльності за ці роки?

В першу чергу змінилися повноваження, вони значно звужені. Якщо порівняти, то десь на половину на сьогоднішній день повноважень у прокуратури менше, ніж було в ті роки. Також змінився кадровий склад, він став більш молодим. Не завжди це погано, але є ряд областей, де критично багато молодих працівників. Вважаю, що має бути рівноцінне співвідношення.  Раніше вважалася правильною кадрова політика, коли 30% – досвідчені працівники, 30% – із середнім стажем  і 30% – молодь. Тобто, щоб можна було в кого повчитись і щоб було кому передати досвід. Що стосується прокуратури Івано-Франківської області,  то тут приблизно така пропорція і є, може трошки менша, але набагато краще, ніж у тих областях, де є кадровий голод.

Яка загальна динаміка рівня злочинності порівняно з минулими роками (в проекції на минулий рік, для прикладу).

Якщо порівнювати 3 місяці цього року з таким самим періодом минулого, то  рівень злочинності на 10 тисяч населення становить 12,4 кримінальних правопорушень, по державі – майже 27. Тобто можна сказати, що в нас досить благополучна ситуація, порівняно із загальнодержавним показником злочинності.

Всього у цьому році обліковано на 14 % кримінальних правопорушень менше, ніж за аналогічний період минулого року (1713 злочинів проти 1989).

Суттєво зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких кримінальних правопорушень (на 55%). Менше на 3% маємо тяжких правопорушень, якщо в цифрах, то це – зараз 502 злочини, в минулому було 518. На третину зменшилась кількість злочинів проти життя та здоров’я – з 338 до 231, умисних убивств у минулому було 5, цього року – 4.

Маємо на 3 % менше злочинів проти громадського порядку та моральності, в тому числі на 7 % менше хуліганств.

Населення цікавить рівень захищеності, тож скажіть, який процент розкриття злочинів, а особливо вуличної злочинності та квартирних крадіжок.

Відсоток розкриття кримінальних правопорушень в області є одним із найвищих у державі, в цифрах це – 31,5%.

У цьому році кількість зареєстрованих злочинів проти власності зменшилась на 21% (з 1209 до 951). Майже на половину менше вчинено квартирних крадіжок (44 проти 88), на 14% – грабежів (30 проти 35),  зареєстровано лише 1 розбій.

Створена нова патрульна поліція (відбулась відповідна реформа, переатестація), чи є факти скоєння злочинів працівниками нової поліції? Скільки справ з них дійшли до суду?

На жаль, такі факти є. На сьогоднішній день уже три кримінальні провадження щодо патрульних скеровано до суду. Це за перевищення службових повноважень, тобто застосування фізичної сили, нанесення тілесних ушкоджень громадянам. Зараз провадження перебувають на розгляді в судах, в тому числі одне з цих проваджень – стосовно керівника патрульної поліції.

Стосовно справи Міхальця: прокуратура просить суд відсторонити керівника патрульної поліції Івано-Франківська від посади, хоча Дмитро Міхалець заперечує факт побиття. Прокоментуйте, будь ласка, позицію прокуратури.

Про відсторонення йшлося на стадії досудового розслідування, коли обирали запобіжний захід. Суд з позицією прокуратури і слідства не погодився та відмовив у відстороненні. Це нормальне явище, тому пан Дмитро працює.

Чи є факти протиправної дільності працівників прокуратури області та міста за цей та минулий роки? Чи доведені до суду справи, чи працюють ще ці особи на посадах?

В органах прокуратури також, на жаль, є такі ганебні факти, як вчинення кримінальних правопорушень та порушення етики. У 2016 році одного із заступників місцевої прокуратури затримали за одержання неправомірної винагороди. Кримінальне провадження щодо нього на розгляді в суді. Також, у 2016 році був звільнений прокурор однієї з прокуратур, який скоїв ДТП, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння. Цього року маємо один факт вчинення ганебного вчинку: звільнений працівник Косівського відділу прокуратури за порушення правил прокурорської етики. До звільнення щодо нього проводилась службова перевірка,  він застерігався про недопустимість вчинення таких дій. Однак, працівник продовжував чинити ті самі порушення, а тому було прийнято рішення про його звільнення з органів прокуратури.

Тобто, фактично, як і інші правоохоронні органи, прокуратура очищається. Ми абсолютно зараз нікого не покриваємо. Якщо раніше прокурорське братство було недоторканне в тому плані, що вчинялись якісь ганебні вчинки, то найстрашніше, що відбувалось, – прокурора звільняли за власним бажанням, давали можливість десь працевлаштуватися, приблизно на таку ж посаду в іншу прокуратуру, або правоохоронний орган, або інший державний орган. На сьогоднішній день займаємо позицію, що якщо людина недостойна працювати в органах прокуратури, то й в інших органах чи державних структурах їй немає що робити.

Скільки взагалі прокуратурою скеровано до суду справ по факту корупційної діяльності і хабарництва щодо посадових осіб органів влади в цьому та минулому роках? Прошу детальніше розповісти, по яких фактах це відбулось.

Слідчі прокуратури в минулому році розслідували та скерували до суду 10 таких проваджень щодо 13 осіб. Це 4 корупційні правопорушення у сфері земельних відносин, 2 – у бюджетній, 2 – вчинені організованими групами.

Обвинувальні акти скеровано щодо сільського голови та депутата, які за    470 тис. грн. хабара обіцяли виділення земельної ділянки. Зараз щодо них триває судовий розгляд.

Також до суду передано матеріали стосовно першого заступника голови райдержадміністрації,  який  вимагав 88 тис. грн. за сприяння у вирішенні питання щодо повернення підприємцю коштів за договорами підряду. У цій справі є вже вирок – 2 роки і 2 місяці позбавлення волі, який наразі прокуратура оскаржує в апеляції.

Так само слідчими завершено розслідування щодо організованої групи службових осіб – першого заступника начальника Головного управління Держземагентства в області, сільського голови та секретаря сільради, які одержали 80 тис. грн  хабара.

Крім того скеровано обвинувальний акт щодо керівника регіонального відділення Фонду держмайна, який вимагав 150 тис. дол. США за сприяння у набутті права власності на нерухомість.

У цьому році до суду передано обвинувальні акти у семи кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення. Це щодо 3 працівників головного управління поліції, працівників органу місцевого самоврядування та фіскальної служби.

Зокрема, слідчі прокуратури завершили розслідування щодо двох депутатів та голови комісії з питань будівництва, земельних відносин та охорони природи однієї із сільрад Тисменицького району, які вимагали 2 тис. дол. США за надання дозволу на виготовлення документів на земельну ділянку.

Передано до суду також обвинувальний акт щодо двох слідчих поліції та оперуповноваженого, які одержали 38 тис. грн неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення щодо повернення тимчасово вилученого транспортного засобу. В кінці лютого скеровано до суду обвинувальний акт щодо працівника фіскальної служби, який одержав 100 дол. США за вплив на прийняття рішення, а також в інтересах третьої особи передав 400 дол. США службовій особі.

Якщо говорити загалом про корупційні правопорушення, вчинені працівниками органів влади, які розслідували всі правоохоронні органи області то торік до суду передано 34 такі справи. Це щодо 8 державних службовців, 15 працівників органів місцевого самоврядування, 7 – органів поліції, 1 – прокурорського працівника, 1 – працівника митниці, 2 – кримінально-виконавчої  інспекції.

Що робиться прокуратурою області для профілактики злочинів працівників самої прокуратури?

Профілактична робота здійснюється постійно. Проводимо наради, бесіди, скеровуємо десятки інформаційних листів, листів-зауважень для попередження правопорушень. Постійно також звертаємо увагу керівників місцевих прокуратур на недопущення вчинення працівниками ганебних вчинків і злочинів. Тобто, робота проводиться постійно

Чи проводиться звірка електронних декларацій і реального рівня доходів прокурорів?

Звичайно. Ми проводимо, Генінспекція Генеральної прокуратури проводить. Крім того, всі декларації у вільному доступі, кожен громадянин може подивитися їх і дати оцінку достовірності.

У 2015 році прокуратура розпочала провадження за фактом зловживань високопосадовців під час використання коштів виділених державою на фортифікації в АТО. Чи залучили обласну прокуратуру до цього провадження? Адже тут замішані найвищі посадові особи області… Чи знаєте, на якому етапі зараз справа?

Прокуратура області розслідувала дане кримінальне провадження. Однак, в кінці минулого року його передано за підслідністю військовій прокуратурі Західного регіону України.

Гральний бізнес в країні зараз заборонений.  Але ж він діє… в т. ч. в Івано-Франківську. Чи будете з цим боротись?

Протидія незаконному гральному бізнесу триває постійно. В минулому році розпочато 21 кримінальне провадження за фактами зайняття гральним бізнесом.

Зараз розслідується об’єднане кримінальне провадження стосовно групи осіб, проведено 28 обшуків, вилучено 66 одиниць техніки для грального бізнесу, понад 100 тис. грн.

Ця робота системна, вона має певні складнощі, оскільки притягнути до кримінальної відповідальності можливо тільки організатора грального бізнесу, а не завжди та особа, яка наглядає за ігровим залом, є організатором, як правило, – це працівник, який не є організатором.

Тому ця робота клопітка і вимагає тривалого часу.

 

Яка Ваша реакція на резонанс у ЗМІ та серед населення щодо позовів по орендарях полонин на Верховинщині?

Це питання вирішується тільки в судовому порядку. Якби не було заборгованості по орендній платі за ці землі, то й не було б підстав звернення до суду про погашення боргу та повернення цих полонин.

Я вважаю, що нормальною є практика, коли люди заключили договір і в ньому є умови, в тому числі ціна оренди, які треба виконувати.

Тут тривалий час не виконувались умови, а тому йде мова про стягнення заборгованості та повернення органам місцевого самоврядування цих земель.

Такі позови одиничні, їх було всього п’ять. Потрібно дотримуватись вимог Закону та виконувати  цивільно-правові зобов’язання і не буде ніяких позовів.

 

Ваша реакція на закиди активістів по судовому процесу щодо забудови на вулиці Мазепи, 35а в Івано-Франківську? Нібито, Ви перестали підтримувати інтереси держави та стали на бік забудовника?

Абсолютно ні. Прокуратура в даному випадку якраз стояла на боці Закону. Ця справа складна, тут допустили порушення всі сторони цього спору. Хочу зазначити тільки одне, що ризик будь-якої помилки державного органу, а там були помилки міської ради,  не повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Тобто на сьогоднішній день забудовник, який виконував будівельні роботи, не є власником цього будинку, власниками є громадяни, які набули законно ці квартири. Тому прокуратура зайняла позицію з врахуванням балансу інтересів як держави, так і тих громадян, які є добросовісними набувачами.

Прокуратурою внесено апеляційну скаргу на судове рішення. Тому всі ці думки, які висловлюються, що прокуратура стала на бік забудовника абсолютно не підтверджуються і є надуманими. На мій погляд це думка однієї особи, яка є заінтересованою, вона є власником у сусідньому будинку.

https://pp.vk.me/c631821/v631821767/38968/LpGlojC0D4E.jpg

Гучною справою також було розкриття виробництва величезної кількості фальсифікованих медикаментів у  селі Гончарів Тлумацького району. Де зараз вилучені препарати? Чи проводились експертизи щодо впливу їх на організм людини, адже невідомо, скільки таких псевдоліків придбали прикарпатці? Чи знайшли вже організаторів виробництва?

Всі ці фальсифіковані ліки, вилучені під час обшуків, перебувають на експертному дослідженні у Києві. А щодо питання, чи досліджувалось, як вони  впливали на людей, то, звичайно, ми таку експертизу не проводимо, ми досліджуємо, чи були вони небезпечними. Висновок експерта дасть відповідь.

Враховуючи, що були вилучені також порожні капсули, упаковочний матеріал, пристрої для упаковки таблеток, то тут  два варіанти: або це повністю підроблені, або протерміновані лікарські засоби, які хотіли перепакувати в нові упаковки і продати як із нормальним терміном дії. Слідство триває, думаю, що найближчим часом будуть встановлені особи, які до цього причетні. В будь-якому випадку це кримінальне провадження має перспективу бути направленим до суду.

Чи завершена справа Коцаби, оскільки Луценко заявляв про касацію…?

Не завершена. На сьогоднішній день справа перебуває на розгляді в суді касаційної інстанції, оскільки прокуратурою подано касаційну скаргу на рішення апеляційного суду.

Свого часу на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року по одномандатному виборчому округу №68 (Закарпатська область) балотувався самовисуванець Стратюк Олександр Миколайович. Яке враження залишилось від тої участі у виборах, та чи збираєтесь продовжити колись політичну кар’єру?

Практично, в мене не було повноцінної участі у виборах. Я дійсно був зареєстрований кандидатом, але після соціологічних досліджень зрозумів, що шансів перемогти немає. Тому вчинив прагматично, згорнув свою передвиборчу діяльність, щоб не тратити кошти і час. В будь-якому випадку навіть зареєструватися кандидатом було непросто, а я це зробив без будь-якої допомоги. Тобто є певний досвід, але на сьогоднішній день такого бажання в мене немає.

https://pp.vk.me/c604329/v604329767/1a03e/jHRVnTJXFqs.jpg

Повертаючись до початку нашого інтерв’ю, до першого питання, то все-таки: коли була більша корупція в системі – в дев’яностих чи зараз?

Вважаю, що більша корупція в правоохоронних органах була в 90-х роках, тому що зараз, щоб отримати будь-які дозвільні документи чи адміністративні послуги, непотрібно здійснювати ніяких корупційних дій, це можна зробити швидко, доступно і прозоро. В цілому ніхто не вів статистику, така статистика про корупційні злочини почала вестися з 2004 року. Звичайно, як я говорив, якщо взяти органи прокуратури, то десь намагалися приховувати вчинення кримінальних правопорушень, у тому числі корупційних. Все-таки вважаю, що в 90-х роках злочинність і вчинення корупційних правопорушень були значно вищими, не дивлячись на те, що зараз щодня чуємо, що когось викривають на  корупційних діяннях. Але це не тому, що більша корупція, а тому, що більше викривають і більше висвітлюють дані факти.

У кожному правоохоронному органі приблизно однакова ситуація щодо корупційності, якщо порівняти початок незалежності України і теперішній час.