Минулого тижня до «Вікон» зателефонував мешканець будинку 3, що на вул. Рубчака,Роман Фарфанюк. Калушанин повідомив: упродовж кількох днів деякі мешканці будинку «сидять» без тепла й «цивілізації», адже, через сильний перепад напруги вийшла з ладу побутова техніка.

— Така була напруга, що лампочки «стріляли», — не приховує емоцій Роман Фарфанюк. — У мене у квартирі «бабахнув» і задимівся телевізор, за ним — тюнер. Я вимкнув із розетки, тоді — поспішив вимкнути котел. Викликали пожежників, бо люди не знали, як загасити побутову техніку. Пожежну не відпускали, напевно, з годину, адже, аварійні комунальні служби їхали дуже довго. Можливо, через те, що був вихідний день, ми не могли додзвонитися ні до ЖЕО, ні до РЕМу. Нарешті, приїхали комунальники, вимкнули світло, знайшли у підвалі поломку, скрутили докупи два дроти і подали електроенергію на увесь будинок.

У п’ятиповерховому будинку на вул. Рубчака, 3 — чотири під’їзди. Потужний перепад напруги відчули мешканці лише одного під’їзду — третього. У під’їзді — 15 квартир. З них у сімох — вийшла з ладу побутова техніка. Роман Фарфанюк «Вікнам» розповідає: калушани ходили до влади. І навіть склали список — яка саме побутова техніка і в якій квартирі вийшла із ладу. Так, у семи квартирах «згоріли», зокрема, плазмовий телевізор, газовий котел, тюнер, музичний центр, вентилятор.

— Про те, що у будинку — не все гаразд із електропроводкою, мешканці будинку зверталися неодноразово. А ЖЕО усю вину перекладає на людей: мовляв, будинок не витримує такого навантаження на електропроводку. Та ж ніхто січкарню у квартирі не вмикає, — скаржиться калушанин.
Будинок, справді, не витримує такого значного навантаження, — запевнили «Вікна» у ЖЕО №1 (саме це комунальне підприємство відповідає за стан електромереж всередині багатоповерхівок. — Авт.).

Енергетик ЖЕО №1 Олег Кушнір констатував: «аварія» сталася через раптове перевантаження по одній фазі мережі, простіше — у кого погоріла побутова техніка, той і спричинився до перевантаження мережі.

— На одну квартиру розраховано 1,1 кВт, — пояснює «Вікнам» Олег Кушнір. — А якщо у квартирі одночасно працює бойлер і пральна машина, то це вже перевантажує мережу вчетверо проти норми. При цьому, зазвичай, мешканці квартири вмикають ще й телевізор, мікрохвильову, електрочайник.

— Але найбільший мій головний біль — це пральні машини, — розставляє пріоритети по енергоємності комунальник.

У ЖЕО кажуть: свою провину — визнають, і вже навіть відремонтували людям техніку, яка вийшла із ладу. На це витратили кошти комунального підприємства, і обійшовся ремонт недорого — у межах 300 гривень.

— У кожному побутовому приладі є запобіжники, — каже Олег Кушнір. — Вони і мають захищати техніку від перепаду напруги, тож, у таких випадках найчастіше вони і виходять із ладу. Це ремонтується швидко. І ремонт обходиться значно дешевше, ніж у майстернях, де тільки за те, що знімуть кришку від телевізора, беруть немалу плату.

І хоча випадок на вул. Рубчака, 3 для ЖЕО — безпрецедентний, проте, жодних гарантій, що таке — не повториться, комунальники не дають. Єдине — просять хоча б навантажувати мережу рівномірно.

— Якщо у когось у квартирі працює лише телевізор, а в іншого — бойлер, «пралка» і ще дрібна техніка, то це — великий «перекос», — каже Олег Кушнір.

У 2010 році, розповідає енергетик КП, на вул. Рубчака, 3 повністю замінили електропроводку у підвалі і навіть — дещо підсилили її, витративши на все близько 4000 гривень. Але, й будинки на вул. Рубчака — на особливому рахунку ЖЕО, адже там — старі мережі, а самі будинки ще кілька років тому часто підтоплювало, що стало каталізатором руйнування електропроводки. І зараз, зізнається Олег Кушнір, підвали інколи затоплює, адже, забиваються «дворові» каналізації, до чого часто спричиняються самі ж мешканці будинків.

— Ні ЖЕО, ні РЕМ не можуть вводити споживачам обмеження щодо потужності, адже, люди можуть вмикати електроприлади потужністю до 5кВТ, — каже Олег Кушнір. — Інша справа, що старі мережі не витримують таких навантажень.

Влітку калушани практично не перевантажують мережі. Аврал починається з настаннях холодів. І, якщо, до прикладу, проектна потужність будинку — 63 кВт, то перевантаження, принаймні, вчетверо вже стало нормою. Хоча, зазвичай, від перевантажень просто вибивають запобіжники. Випадки, як на вул. Рубчака,3, — одиничні, — запевняють комунальники.

Вихід із ситуації комунальник бачить лише один: реконструкція електромереж. Адже, якщо, наприклад, на вул. Рубчака, 3 електропроводку у підвалі замінили, то між поверхами — ні. І це комунальникам власними ресурсами — не під силу, адже передбачає надто тривале відключення будинку від електропостачання, та — немалі кошти.

— Обслуговування електромереж до квартплати не входить. Звісно, витрати нам частково повертає взаємозаліком Калуський РЕМ, але то — дуже невеликі кошти, — каже Олег Кушнір.