Об’єднання територій громад – це основне завдання органів місцевого самоврядування, що є реальним кроком до територіального розвитку.

Під час прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки U-LEAD, кореспонденти “Версій” змогли побачити, чим сьогодні живе громада та поспілкуватися з головою Верхнянської ОТГ Миколою Філіповичем та іншими керівниками. Оглянули інфраструктурні об’єкти, зокрема, сучасні амбулаторії і ФАПи та відремонтовані дороги у громаді, пишуть Версії.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

Про громаду

Верхнянська сільська територіальна громада – одна із перших створених на Івано-Франківщині ОТГ.

До складу ОТГ увійшло 6 сільських рад: Верхня, Довгий Войнилів, Завадка, Збора, Негівці, Станькова та 12 населених пунктів.Чисельність населення громади: 10611 чол.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

У центрі села знаходиться адміністративний будинок Верхнянської ОТГ. Будинок раніше був спальним корпусом пришкільного інтернату, зараз в ньому зробили ремонт. В цій будівлі також розташований ЦНАП, і управляння освіти.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«Ми об’єднались для того, щоб підняти маленькі села, бо були такі, що не було ані світла, ані дороги. І ми це виправили, ну і звісно люди нам подякували. Найбільша проблема, яка у нас – це центральна дорога», – розповів голова ОТГ Микола Філіпович.

Верхнянська територіальна громада має чим похвалитися та що показати. За 2,5 роки багато чого їм вдалося досягти.

В структуру бюджетних установ входить: 7 навчальних закладів, 1 дошкільний, 9 народних домів, 9 бібліотек, 2 амбулаторії, 8 ФАПІВ.

Що вдалося громаді?

За два роки керівники громади добряче попрацювали: частково відремонтували школи, відкрили дитсадки, провели водопровід та освітили вулиці.

Про основні здобутки ОТГ розповів перший заступник голови Верхнянської ОТГ Іван Кавчак. Новоспечений урядник наголошує на значних фінансових ресурсах, які були залучені в інфраструктуру ОТГ.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«За два роки 21 млн. грн. вдалося вкласти у розвиток інфраструктури, а цього року плануємо 7 млн. Ми зробили 12 км вуличного освітлення у всіх населених пунктах, 5 км – комунальних доріг (частина асфальтних та бетонованих). Нам вдалося за 2 роки відкрити три дошкільні навчальні заклади. Запланували відкрити ще один заклад», – заявив Іван Кавчак.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

Також він зазначає, що в багатьох школах ОТГ поміняли вікна, утеплили фасади, закупили техніку та обладнання. В усіх населених пунктах встановили центральне освітлення.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«Ми зробили дуже багато для шкіл. У селі Довгий Войнилів відкрили садок, спортивний майданчик. Зрозуміло, що ми зробили не все, бо за два роки не можна все встигнути», – додав перший заступник голови Верхнянської ОТГ.

До створення Верхнянської ОТГ, фельдшерсько-акушерські пункти у навколишніх селах перебували у плачевному стані. Проте, процес децентралізації кардинально змінив цю ситуацію.

«У 7 ФАПАХ ми навели красу. Були такі жахливі приміщення, що зайшовши – підлога прогиналась. В селі Довгий Войнилів є амбулаторія, то там ми зробили внутрішній ремонт. Ми для галузі медицини придбали апарат ЕКГ, робочі сумки для медичних працівників та інше», – розказав Іван Кавчак.

За рік вдалося вирішити у селі Верхня проблему із питною водою. У селі провели 6 км водопроводу від водогону підприємства “Карпатнафтохім” та забезпечили водою більш як 80 сімей.

Голова ОТГ Микола Філіпович говорить, що на сьогоднішній день Верхнянська об’єднана територіальна громада досягла значних успіхів: нові дошкільні заклади, відремонтували школи, освітили вулиці.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«При районі ми б цього не зробили, бо не було стільки грошей. Сьогодні громада нашого об’єднання побачила, що було до того, а що зараз маємо. Найбільшою проблемою є дороги, які належать службі автомобільних доріг. Але об’єднання територіальних громад – це велике досягнення держави. Гроші лишаються у нас і ми з депутатським корпусом першим ділом розподіляємо туди, де їх потрібно», – зауважив Микола Філіпович.

У Верхнянівці є Центр надання адміністративних послуг, де надаються послуги нерухомого майна, державна реєстрація актів цивільного стану та інші послуги.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«Він створений більше двох років тому. Близько 30 послуг ми надаємо через центр адміністративних послуг. Ми сподіваємось на допомогу від програми U-LEAD та є учасниками проекту», – додав керівник ЦНАПУ Сергій Даниляк.

Про проблеми та досягнення с.Станькова розповіла також староста Рома Романишин. За її словами, село, шляхом створення ОТГ, отримало шанс на розвиток.

Світлина від Версії - щоденна інтернет газета.

«До цього часу ми не могли існувати та розвиватися за рахунок свого бюджету. В тому, що ми об’єдналися, є позитив, є певні кошти якими ми можемо розпоряджатися. Ми відновили покриття вулиць, побудували в школі санвузол, перекрили дах, але болючою темою є дорога, яку важко нам самим облаштувати», – розповіла староста села.

Незважаючи на всі труднощі й перепони у Верхнянській ОТГ вірять, що їм вдасться досягнути ще більше здобутків.