На якому влада та громадськість обговорили проблеми з якими стикаються люди з особливими потребами при зверненні до державних установ. Головний спеціаліст із зв’язків з громадськістю Апеляційного суду Івано-Франківської області Людмила Безусова-Попович визнає, що проблеми з доступністю до судів в області таки є.

Це, як фізична доступність до суду, так і відсутність штатного сурдоперекладача. Проте, працівники Феміди всіма силами намагаються їх вирішити.

«Звичайно, що є проблема. Всі суди в нашій області знаходяться в непристосованих приміщеннях. Тобто, це колишні дитячі садки, будівлі різного типу, які не були збудовані з передбаченням того, що там мають знаходитись ще і люди, які мають певні фізичні вади. Тому, в першу чергу, це є фізична доступність.

У нас є кнопка виклику. Ми намагаємось, коли приходить хтось, якщо потребує сторонньої допомоги, ми організовуємо це. Але знову ж таки, це виглядає для цієї людини принизливо. Тому, що коли таку людину несуть на візку на руках, він, напевно, почуває себе не дуже комфортно. Тому, перша проблема – це фізична доступність.

Друга проблема – це місця, скажемо так, громадського спільного користування: банальні туалети. Така людина у наших туалетах ради собі не дасть. Основна проблема, це все таки, надання послуг. Подати позов незручно і дуже важко.

У нас немає в штаті судроперекладача. Ми говоримо про те, що очевидно одну людину потрібно додатково десь навчити мові жестів для того, щоб у випадку, коли приходить та людина на прийом, вона може її обслужити», – коментує Людмила Безусова-Попович.

Також працівниця суду розповіла, що для подолання певних незручностей потрібно внести зміни до правил внутрішнього розпорядку суду. Адже за законодавством незряча людина має право зайти до суду із собакою-поводарем, що поки в Апеляційному суді Івано-Франківської області заборонено. Однак, це питання невдовзі вирішиться.

«Перше, що ми плануємо і закладаємо в кошторисі – це перші сходинки, які ведуть до суду, ми плануємо встановити підйомник. Його вартість 8 тисяч євро. Це відбуватиметься через «Прозоро».

Щоб бодай до першого поверху людина могла зайти нормально. У нас є ліфт. Можливо ми будемо виносити і нашу і міську канцелярію на перший поверх і буде один зал судового засідання, де такі справи будуть слухатись для того, щоб людину не піднімати вище», – додала Людмила Безусова-Попович.

У департаменті соціальної політики Івано-Франківської ОДА переконують, що працюють над вирішенням проблеми доступності адміністративних установ для людей з обмеженими можливостями. Проте, не завжди старі приміщення дозволяють модернізувати їх під особливі потреби таких людей – обладнати спеціальними ліфтами чи встановити пандуси.

«Я бачу, вихід – це створення по принципу ЦНАПу єдиного місця доступного для людини з обмеженими можливостями і куди вона може прийти задати питання. Відповідно, або в той же самий час, або через деякий період часу отримати на це питання відповідь. Тому, що дійсно, якщо говорити про гірські райони: Верховинщина, Яремчанщина, де старі будівлі. Там облаштувати і зробити доступними ці будівлі фізично неможливо. В цьому напрямку ми працюємо і робимо певні кроки для того, щоб бути доступними. Тому було б доцільніше обладнати одне місце, чи це буде громадська приймальня, обладнати одну будівлю, де люди з обмеженими можливостями будуть знати, що по-перше, не потрібно їздити по всьому місту, не потрібно вишуковувати, де знаходиться та чи інша адміністративна будівля», – розповів Віталій Яворський, керівник Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА.

Посадовець відзначає, що, так звана, громадська приймальня для людей з інвалідністю – це буде одне приміщення, яке облаштують під потреби громадян. Тож люди з особливими потребами не будуть змушені їздити цілим містом задля вирішення нагальних адміністративних питань.