У 2004-му році в Україні почали вводити програму замісної підтримувальної терапії, як компонент зменшення шкоди та протидії інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків, пишуть Версії з посиланням на pravda.

Зараз таку терапію проходять 9615 залежних із усіх куточків країни, а все починалося зі 100 осіб. 

“Українська правда. Життя” спробувала розібратися, хто і як наразі допомагає наркозалежним в Україні розпочати життя спочатку. 

КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні на початок 2015 року налічувалося 300 тисяч тільки ін’єкційних наркоманів і щорічно їх кількість збільшується на 10%.

Наркотична залежність – хронічне захворювання, яке рецидивує. Воно характеризується: вираженим (компульсивним) потягом до повторного прийому психоактивних речовин, зниженням або втратою контролю над їх прийомом, вираженими негативними переживаннями (тривога, дисфорія, безсоння) в разі неможливості отримати доступ до них.

При розвитку наркозалежності відзначають загальний для всіх її варіантів шлях.

Спочатку з’являється імпульсивний потяг до прийому речовини, який більшою мірою асоціюється з позитивними переживаннями (ейфорія, відчуття психічного і фізичного комфорту, почуття задоволення).

Але поступово, в ході розвитку процесу, починає переважати потяг, пов’язаний переважно з потребою в усуненні негативних переживань (дисфорія, відчуття дискомфорту, різноманітна психо-вегетативна симптоматика), які асоціюються з синдромом відміни – гострим абстинентним синдромом.

Програма замісної підтримувальної терапії – конфіденційне лікування хворих, яке пов’язане з щоденним тривалим прийомом замісного препарату (метадон, бупренорфін) для лікування порушень, пов’язаних з вживанням екстракту макової соломки, героїну або інших опіоїдів.

Вона не призначена для хворих, які вживають неопіоїдні психоактивні речовини.

ЗПТ має на меті не допустити розвиток у хворого синдрому відміни, підтримувати у нього стабільний стан фізичного комфорту та стримувати потяг до нелегальних опіоїдів.

Програма є частиною комплексного лікування, коли вирішується не тільки проблема залежності, а й інші медичні, психологічні та соціальні проблеми хворого.

ВІДСУТНІСТЬ АЛЬТЕРНАТИВИ

Першими клієнтами ЗПТ в Україні були мешканці Києва та Херсону. Це був пілотний проект, який реалізували для сотні осіб у 2004-му році.

У 2005 році ця програма отримала статус постійної та була розширена на шість міст.

До 2008 року лікування відбувалося виключно препаратом бупренорфін (сублінгвальна таблетована форма). Таким чином терапія залишалася вкрай обмеженою і недоступною, у зв’язку з неможливістю використовувати метадон – більш дешевий і поширений у всьому світі препарат ЗПТ.

Програма зіткнулася з серйозним опором вищих осіб правоохоронних органів (Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України, СБУ) і суспільства, яке було негативно налаштоване до використання метадону через величезну кількість міфів, які про нього ходили.

Після ґрунтовної роботи використанню метадону таки дали “зелене світло” і були виписані нормативні підстави для повноцінного розширення програм ЗПТ в Україні.

ХТО ОТРИМУЄ ТЕРАПІЮ

Станом на 1 червня 2017 року, згідно даних Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, замісну підтримувальну терапію в Україні отримує 9615 наркозалежних людей.

Це відбувається на базі 177 лікувальних установ у 25 регіонах України.

Лідери за кількістю пацієнтів Київ та Дніпропетровська області (понад 1000 осіб), а також Полтавська та Миколаївська області (700 осіб).

Антилідери – Чернівецька та Закарпатська область (менше 100 та 50 осіб відповідно).

Гендерна структура: близько 82% чоловіків і 18% жінок. Середній вік пацієнтів на ЗПТ від 34 до 46 років, він коливається залежно від регіону.

ЯК КІЛЬКІСТЬ ЗРОСЛА ЗІ 100 ДО 9000

Над впровадження в Україні програм замісної підтримуючої терапії багато працювали перші клієнти ЗПТ та їх батьки.

Ірина Сухопарова, дочка якої стала однією з перших пацієнток ЗПТ в Києві, заснувала фонд “Надія і Довіра”, метою якого стали підтримка батьків споживачів ін’єкційних наркотиків, а також підвищення обізнаності з питань наркотичної залежності.

Після року діяльності фонду та спілкування батьків споживачів ін’єкційних наркотиків між собою виявилося, що відсутній дієвий механізм поширення інформації про доступний вид медичної наркологічної допомоги особам з наркотичними проблемами.

Так виникла ідея створення телефону довіри для людей, які позбавляються, хочуть позбутися чи вже проходять профілактику наркотичної залежності.

Також було зрозуміло, що ця “гаряча лінія” має допомогти будь-кому зацікавленому отримати психологічну підтримку та підвищити свою обізнаність з питань ЗПТ і наркотичної залежності.

З лютого 2009 року, запрацював “Телефон довіри з питань замісної терапії”, який згодом був перетворений в Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ.

“Гаряча лінія” працює з 08:00 до 20:00. Дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів на номер 0-800-507-727 анонімні і безкоштовні по всій території України (за винятком АР Крим).