У Коломиї подвір’я позаду ратуші вимощене єврейськими надгробками (фото)

  Нею ж одразу зацікавилися в єврейському товаристві – розпочали демонтаж надмогильних плит, якими вимощене чи не все подвір’я позаду ратуші.

Наразі робітники знайшли близько півсотні каменів, датованих 1922-33 рр. поховання. Далі їх планують встановити у належному місці – в парку на вул. Чехова, де колись розміщувалося єврейське кладовище, повідомляє кореспондент “Коломийських ВІСТЕЙ”.

 

плита1.jpg

плита5.jpg

 

Краєзнавець Василь Нагірний каже, схожих відкриттів у Коломиї може бути чимало – надгробками з єврейських поховань під час Другої світової війни вимощували дороги і тротуари, коли євреїв масово знищували. Плити з цвинтаря окупанти використовували замість бруківки для економії коштів.

 

«У 1939–45 рр. радянсько-німецька влада знімала ці надгробні плити, щоб брукувати великі площі. Вночі вони засилали на цвинтарі бригади вандалів, щоб ті знімали надгробні камені та вимощували ними тротуари, – розповідає Василь Нагірний. – Колись на задньому подвір’ї ратуші знаходилася пожежна частина, тому для того, щоб краще машинам було виїжджати на виклик, окупанти вистелили дорогу цими плитами».

плита4.jpg

плита3.jpg

 

До війни 29 тисяч населення Коломиї складали євреї. Зараз їх у місті налічується трохи більше сотні.

 

У Коломиї не лише подвір’я ратуші багате на подібні моторошні знахідки, ці плити можуть бути по цілому місту. Кілька років тому у Коломиї уламки єврейських надгробків вже знаходили на вулиці І. Франка, також на цих плитах колись стояли пам’ятники Леніну та Кірову.

 

Як розповів Яків Заліщикер, вже знайдено майже півтисячі надгробних плит з єврейського кладовища. «Зараз обдумуємо можливість знайти родичів померлих по даних з плит. Нам вже відомо про рідних колишнього головного равина Коломиї Б. Ліхтенштейна, який 32 роки очолював общину. Його правнук проживає у Нью-Йорку, а праправнук – в Монреалі. Вони допомагають нам відновлювати кладовище».

 

«Ці плити не повинні лежати під ногами. Їх, як у нормальному цивілізованому світі, потрібно повернути на цвинтар на вул. Чехова, – каже Яків Заліщикер. – І там вже звести пантеон пам’яті».