Приблизно так виглядає виявлена чорна діра очима художника

Дивовижний об’єкт, що отримав назву LB-1, розташований приблизно в 15 тисячах світлових років від Землі і належить до чорних дір зоряної маси. Тобто це колишня зоря, яка вичерпала своє термоядерне паливо і різко стиснулася внаслідок дії власної гравітації.

Однак під час гравітаційного колапсу зоря вибухає, втрачаючи більшу частину своєї маси. Тому, згідно з чинними розрахунками, чорна діра, яка виникла внаслідок такого стиснення може бути важчою за Сонце не більш ніж у 20 разів, пишуть Версії з посиланням на BBC.

Натомість маса LB-1 перевищує сонячну приблизно в 70 разів – і вчені не можуть пояснити, як таке можливо.

“Чорні діри такої маси взагалі не повинні існувати в нашій галактиці, згідно з більшістю усталених на сьогодні моделей еволюції зірок, – цитує Eurekalert професора Лю Цзифєй, провідного автора роботи. – LB-1 важить вдвічі більше, ніж ми вважали можливим. Тепер теоретикам доведеться неабияк постаратися, щоб пояснити, як вона сформувалася”.

Поки що у китайських вчених є дві основні теорії.

Перша полягає в тому, що LB-1 утворилася не внаслідок гравітаційного колапсу однієї зірки, а в результаті злиття двох менш масивних чорних дір, існування яких можна пояснити в рамках чинних моделей.

Друга теорія полягає в тому, що після вибуху наднової велика частина викинутої матерії з якихось причин не була віднесена зоряним вітром (як це відбувається зазвичай), а впала назад на зірку, перетворивши її в чорну діру. У теорії таке можливо, але досі астрономи жодного разу не зустрічали подібних випадків.

Потрібно відзначити, що LB-1 аж ніяк не є найбільшою чорною дірою в принципі – а лише наймасивнішою у своєму класі. Надмасивні чорні діри можуть бути важчими за Сонце в мільярди разів, однак у них зовсім інший механізм формування.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!