20 листопада 2014 правління НБУ прийняло постанову №733 про віднесення ПАТ “Всеукраїнський Акціонерний Банк” (VAB Банк) до категорії неплатоспроможних.

Що це означає? Та саме те і означає – вкладники не отримають своїх грошей, депозити розчиняться (власне, вже розчинилися) в фінансових лабіринтах, а власники й надалі в шоколаді.

А хто у нас власник? Починаючи з 2011 року власником VAB Банку є івано-франківський олігарх Олег Бахматюк.

На початку жовтня 2014 року банк (говоримо «банк» розуміємо «Бахматюк») оголосив про потребу у рекапіталізації бо в банку почалися труднощі з виплатою коштів вкладникам.

Якщо врахувати, що в 2011 році американський журнал «Forbes» оцінив статки Олега Бахматюка в 1 млрд долл. США. (7 місце серед українських мільярдерів), то виникає цілий ряд питань, які ми задавати не будемо, але вкладники банку їх точно зададуть.

До відома – VAB Банк не єдиний банк Бахматюка. Є ще ПАТ «КБ „Фінансова ініціатива“» – український комерційний банк другої групи. 100% акцій цього банку належить ТОВ «Інвест-Сервіс», яке, у свою чергу, на 100% належить, як ви вже здогадалися,  тому ж Олегові Бахматюку через ТОВ «КВІККОМ ЛІМІТЕД». Цей банк наступний в черзі на  рекапіталізацію, чи саме туди перетекли гроші з неплатоспроможного VAB Банку?

Олег Бахматюк відомий майстер в жанрі купи-продай. А як інакше б він попав на сторінки американського журналу?

В 2005 році молодий (1974 р.н.) бізнесмен призначається начальником управління експертної оцінки інвестицій та корпоративного фінансування НАК «Нафтогаз України».

Через рік Бахматюк стає заступником голови правління НАК «Нафтогаз України».

І якимось дивним чином в тому ж році Олег Бахматюк викуповує контрольні пакети облгазів: «Івано-Франківськгаз», «Львівгаз», «Закарпатгаз», «Чернівцігаз» та «Волиньгаз».

Але ще через рік Бахматюка звільняють з «Нафтогазу» і він продає  контрольні пакети облгазів структурам Дмитра Фірташа. Чи Фірташ використав Бахматюка, як ерзац-акціонера? Цілком можливо, але не факт.

Свого часу Бахматюк створив цілу торгову мережу супермаркетів «Фаворит», основною ознакою яких була низька якість обслуговування й невиплата зарплат працівникам. Тим не менше, в 2010 році мережа була продана компанії «Пакко-холдінг».

Повернувшись в 2005 рік ми натикаємся на класичну схему підгрібання під себе. Так вже вийшло, що за радянських часів пам’ятку архітектури та містобудування історичного значення Палац Потоцьких в Івано-Франківську передали Міністерству оборони під військовий госпіталь.

Бахматюк домовився з генералами і приватизував пам’ятку архітектури передавши у власність Міністерства оборони кілька квартир, загальна вартість яких на порядок нижча за вартість (і фінансову, і, тим більше, історичну) Палацу Потоцьких. Причепом за квартири пішов ще ряд будівель в Івано-Франківську, які належали Міністерству оборони.

Як відомо, Палац Потоцьких руйнується, та Бахматюк, схоже, тільки й чекає, щоб він завалився остаточно, щоб продати привабливу земельну ділянку в центрі міста. Купи-продай, що скажеш.

Але повернемося до VAB Банку. Буквально в  липні 2014 року  загальні активи банку складали 23,543 млрд гривень (що, приблизно всього лиш в 20-ть раз менше бюджету України) і банк займав 16 місце серед 173 українських банків.

Що сталося за два-три місяці?

І що чекає інші бізнеси Бахматюка (а він, нагадаємо, очолює раду директорів агрохолдингу «Авангард» і є власником «Ukrlandfarming», одного з найбільших орендаторів земель сільсько-господарського призначення), якщо мільярдер вирішив «злити» свій бізнес в Україні, та вивести з неї свої капітали?