IMG_6077

В цьому контексті можна згадати невеличке озерце біля міського озера, яке, за головування в міській раді Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса, було нещадно засипане, щоб віддати ділянку під забудову. При цьому була знищена невеличка колонія видр, яка проживала в тому озері, яке, на жаль, вже не повернеш. Але, можливо, варто поборотися за ті озера, які ще залишилися?

До теми повільного вмирання міських озер «Версії» зверталися вже неодноразово. Зокрема і в статтях «Вражаюча байдужість: міське озеро Івано-Франківська поступово перетворюється на болото» , «Івано-Франківське міське озеро можуть засипати вже найближчим часом» та «Система міських озер в Івано-Франківську: діло йде до гіршого».

З часу написання згаданих статей, мало що змінилося. Тобто, зміни є, але в гірший бік. Заболоченість міського озера продовжується. Частина озера (в районі колишнього дитячого пляжу) вже перетворилася в справжнє болото – з заростями очерету по берегах та водним плесом повністю вкритим водоростями.

Нагадаємо, що міське озеро Івано-Франківська було споруджене 1955 року. Площа водного дзеркала 36 га. Колись це було одне з улюблених місць відпочинку мешканців міста.

Озеро живилося за рахунок каскаду озер (відстійників), які розміщувалися між річкою Бистрицею Солотвинською та, власне, озером. Наразі відстійники осушені, частина з них засипана будівельним сміттям. Між Бистрицею та об’їзною дорогою виросло ціле селище, яке використовує річку Млинівку (яка живила систему ставків) як каналізаційний злив. До того ж не викликає сумніву, що внаслідок індивідуальної забудови була порушена і система підземних вод.

Словом, з усіх ставків залишився лише один – перед «Парк-готелем». Втім, ставком його назвати вже язик не повертається. Справжнє болото з усіма необхідними атрибутами – брудною водою, відсутністю незарослого плеса та відповідним запахом чи, радше, смородом.

IMG_6080

Здається, внаслідок всього вищесказаного, вже можна констатувати смерть міського озера.

Не в кращому стані перебувають й озера в міському парку. Верхнє озеро вже мало чим відрізняється від звичайнісінького болота, середнє озеро успішно в нього перетворюється. Лише нижнє озеро (те що з острівцем) має порівняно пристойний вигляд.

Здається, що після перейменування КП «Парк ім. Т.Г. Шевченка» в «Центр розвитку міста та рекреації» та зміни керівництва жодних кроків для виправлення ситуації та порятунку озер не робилося і для стороннього спостерігача ситуація виглядає безнадійною. Щоб з’ясувати, чи насправді це так, «Версії» зустрілися з директором Центру Русланою Василюк.

Пані Руслана розповіла, що робота по відновленню міського озера ведеться. Вона ще не видима для ока, бо, наразі йдуть консультації зі спеціалістами. Наприклад, стосовно дитячого пляжу, то в планах дирекції «Центру розвитку міста та рекреації» повне відновлення цього пляжу в наступному 2017 році.

Що ж до ситуації по озеру загалом, то за словами Руслани Василюк, нещодавно, за її ініціативою, була скликана нарада «з усіма можливими сторонами, які могли б посприяти у цьому процесі». Зокрема на нараді були присутні, окрім директора Центру, перший заступник міського голоми Микола Вітенко, директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, начальник ДС «Водоекотехпрому» Тарас Попадинець та заступник начальника облводресурсів Віталій Пернеровський.

IMG_6075

Заплановано до співраці залучити Львівський інститут і не лише по міському озеру, але й по каскаду озер в міському парку та по, так званому, Німецькому озеру в мікрорайоні Пасічна. Після вивчення питання, спеціалістами буде розроблена технічна документація, як наповнити водою міське озеро. Наразі ж, Центр своїми силами почистив від намулу лоток, яким поступає вода у відстійник перед «Парк-готелем». Тепер лоток готується до герметизації, щоб вода не тікала. Також, за допомогою старих шлюзів, перенаправлено потік води з Млинівки, який йшов до садового товариства «За мир», для того, щоб бодай мінімально наповнювати міське озеро водою.

Наступним кроком, за словами Руслани Василюк, має буте очищення самої Млинівки, а це вже питання не лише самого підприємства, яке вона очолює, але й ряду комунальних служб міста. І не лише нашого. Що вирішити, як очистити Млинівку, Івано-Франківськ звернувся за допомогою до «Лівівводгоспу».

Наступна нарада по цих питаннях запланована на 2 вересня цього року.

Що ж до каскаду озер в міському парку, то тут теж склалася подібна з міським озером ситуація – немає водонаповнення. Джерельне озерце, за рахунок якого відбувалося наповнення паркових озер, знаходиться в приватній садибі на вулиці Дорошенка і туди працівникам парку утруднений доступ.

IMG_6082

До того ж, вище садиби з озерцем було споруджено будинок і, припускає Руслана Василюк, тим самим було порушено наповнення того озерця водою, бо воно також підсохло. «Наразі, потрібно розібратися що до чого й знайти шляхи вирішення проблем», – говорить директор.

IMG_6083

На даний час проведено ремонт шлюзів та переливів на нижньому озері. На осінь заплановані такі самі роботи й на двох інших озерах. За словами пані Руслани протягом тривалого часу на паркових озерах не проводилось жодних робіт, щодо водонаповнення, тому очолюване нею підприємство змушене все починати з нуля.

Що ж, схоже в міської влади непочатий край роботи. Особливо, якщо згадати, в контексті цієї статті, озерце в мікрорайоні БАМ  , та озерце позаду Олімпу від якого влада всіляко відхрещується.

Зрештою, хотілося б, щоб наміри й плани окреслені директором «Центру розвитку міста та рекреації» Русланою Василюк не залишилися (згідно наших невтішних традицій) лише намірами й планами.