marshrutky

То що отримали франківці: комфортабельний проїзд чи купу незручностей та плутанину з маршрутами? Чи не проміняли ми «шило на мило»?

Найістотнішою зміною, яка очікувала франківців з Нового року, була зміна руху маршрутного транспорту:

«Плюси»:

 • розвантаження вулиць шляхом зменшення кількості громадського транспорту в центрі міста; також зняли ті маршрути, які дублювали один одного, скажімо, старі 69 і 13 – це були ідентичні маршрути тільки під різними номерами.
 • «Плюсом» є ще те, що з’явились маршрути, які охоплюють вулиці по яких раніше транспорт їздив ще при радянській владі: вул. Деповська, Ленкавського, Кармелюка, Промислова, Кисилевської, Богдана Хмельницького, тобто охопили ті райони з яких був стабільний пасажиропотік, але люди повинні були йти на інші вулиці на зупинки.

«Мінуси»:

 • Це звичайно поділ одного довгого маршруту на коротші, коли доводиться пересідати на інші «пижики» і сплачувати додаткові кошти, що при проїзді кожного дня суттєво «б’є» по гаманцю. Скажімо, маршрут №55, який сполучав Позитрон з міським цвинтарем, його поділили на два інші, і тепер приходиться платити замість 4 гривень 8. Правда, влада обіцяє створити 50 маршрут, який виконуватиме функції колишнього 55, тобто реформа все ж таки продовжує доопрацьовуватись.
 • Також, плутанину серед людей викликає зміна номерації автобусів при незначному коректуванні маршруту. Скажімо, якщо з вулиці Ребета по Галицькій їздив 85 маршрут, то зараз там з’явився 25, який мало чим відрізняється від попереднього.
 • А ще подвійним «мінусом» є те, що водії часто не дотримуються затвердженої схеми руху, а страждають від цього прості громадяни. Також, вчора, 2 лютого, у Франківську перевізники не вийшли на два маршрути. Тож дивно, що ні в кого з порушників не забирають ліцензію(дозвіл), нікого не штрафують.
 • Крім того, одним з найбільшим «мінусів» є погана поінформованіть населення, яка вже навіть після місяця змін руху маршрутного транспорту продовжує розгублено читати таблички на автобусах, які, до речі, надруковані не надто великим шрифтом. Також, люди не розуміють, чому на нових вказівниках інформації, що на зупинках, нема контрольних даних про початок та кінець руху автобусів на маршруті, про інтервал здійснення рейсів. Те, що такі відомості є у салонах автобусів, не вирішує проблеми, бо їх не видно з платформи.

Саме тому, соціальні мережі просто рясніють повідомленнями обурених мешканців міста, котрі, намерзшись на зупинках, так і не змогли вчасно потрапити на роботу.

– До “мінусів” схеми руху можна віднести розмежованість зупинок на вулиці Дністровській. Адже 2 роки тому, у жовтні 2014 року, міськвиконком прийняв рішення про розмежування зупинок. Тобто, – визначив, що половина автобусів, умовно кажучи, та що їде з базару на Вовчинецьку, на Хоткевича та Миру мають право зупинятися лише на тролейбусній зупинці, а ті, що їдуть на Бандери, Чорновола, Коновальця, повинні зупинятись за перехрестям. Проте всі «начхали» на це рішення, і зупиняються двічі, що і призводиить до величезних заторів в центрі міста.

– Крім того, ніхто не слідкує за приміськими автобусами, які просто окупували зупинку Пошта, там часто стоять автобуси на Радчу та Іваниківку, зупинка біля Космосу, де постійно Тисменицькі автобуси, що теж спричиняє «корки» та незручність для водіїв.


Сюрпризом для франківців стала поява «нових» великогабаритних автобусів:

«Плюси»:

 • звичайно, що це покращило комфортабельність для пасажирів, тому що спостерігається менше скупчення людей в салоні авто. Збільшення пасажиромісць у транспортних засобах.

«Мінуси»:

 • це насамперед те, що «новими» автобуси є для Івано-Франківська, проте насправді їх вже давно списали в Європі. І хоча ззовні виглядають вони ще пристойно, та кожен, хто розуміється на транспорті добре знає який термін експлуатації таких «маршруток» до першої поломки. Свідченням цього є загоряння одного з «нових» автобусів за декілька днів його роботи; те, що у центрі Франківська в одного із маршрутних автобусів відмовили гальма, відбувались численні простоювання автобусів через поломку.
 • Крім того, великогабаритні автосуби є не надто зручними для вузьких вулиць Івано-Франківська. Скажімо, на перехресті вулиць Пстрака та Миру, де маршрутка заледве робить потрібний радіус повороту.
 • Ще одним з суттєвих «мінусів» є відсутність кондукторів. Адже попри наявність якостей Цезаря майже у кожного водія, який встигав і слідкувати за рухом транспорту, і «обілечувати» (тобто брати гроші за проїзд) пасажирів і курити чи розмовляти по мобільнику при цьому відчиняти двоє дверей, то зараз у великих автобусах завдання трохи складніше, проте водії виходять з положення відчиняючи лише передні двері. Тож, зі слів франківців, при забитій вщент маршрутці вийти на ринку з кінця автобуса – це майже героїчний вчинок. Та до питання про необхідність кондукторів ми ще повернемось.

Цікавим і потрібним було запровадження GPS-трекерів:

«Плюси»:

 • Так, безумовно, для активних користувачів Інтернетом, це «плюс». Можна відслідкувати чи довго ще чекати на маршрутку, чи у вечірній час ще є шанс доїхати до місця призначення, крім того міськрада, як замовник перевезень, має можливість контролювати якість виконання перевізниками послуг.

«Мінуси»:

 • Не всі користуються «Інтернетом», тож оскільки встановлення навігаторів було однією з умов підняття тарифу на перевезення, люди, які не знайомі з різними додатками із системою GPS-моніторингу громадського транспорту просто викидають додаткові гроші на вітер, тому це «мінус».
 • Крім того, нещодавно виникла ситуація, коли виявили, що недобросовісні перевізники пускають автобуси на інші маршрути.

Скажімо маршрут 26А: двоє з автобусів їхали не своїм маршрутом, а зустрічним, більш вигідним 26 маршрутом, а двоє взагалі їхали по іншому маршруті. Дані з GPS-трекерів управління транспорту відстежує, вони ж повинні штрафувати перевізників, але цього не роблять.

«Перевізники не дотримуються карти руху, перекидають автобуси на інші маршрути, автобуси літають в космосі на інших маршрутах. Попередьте їх – як працюють, так будуть мати», – вказав Вітенко головному комунальнику міста Михайлу Смушаку під час оперативної наради у міського голови 26 січня.

Крім того, залишилось близько 10 автобусів, які їздять по старих маршрутах, але управління транспорту не оприлюднює список цих маршрутів, а чому, та щоб не видавати «партизанів», які їздять з поміткою «старий» маршрут, але не занесені до цього списку.


Новинкою, стало запровадження безкоштовного проїзду школярів:

«Плюси»:

 • Це напевно нововведення, яке викликало найбільше обговорень та суперечок між перевізниками та владою, проте в кінці кінців реформа запрацювала, що значно полегшило навантаження на бюджет батьків учнів, і це «плюс».

«Мінуси»:

Запровадження квитків у громадському транспорті:

«Плюси»:

 • Це безперечно був би «плюс» реформи, якби система працювала чітко: пасажир заплатив за проїзд, отримав квиток, закомпостував його – і всі щасливі: і міськрада знала б про пасажиропотік і «зайців» легше було б вистежити. Проте, це скоріше утопія, ніж реальність.

«Мінуси»:

 • Те, що зараз запроваджено у Франківську з квитками просто черговий популізм про реформу. Що заважає водієві просто викинути кілька білетиків задля збільшення числа пасажирів для звітності? Чи має МВК облік виданих квитків, чи контролюється номерація? Тому це скоріше «мінус». А тепер повернемось до контролерів. Вони б вирішили питання з квитками, адже контроль за пасажирами у тролейбусах здійснюють саме вони, і стільки розмов про непотрібність квитків у тролейбусах не ведеться. Як наслідок, франківці стверджують, що квитки – це просто гроші на вітер, адже деякі водії відмовляються їх видавати, а інші просто пачками роздають їх пасажирам. Про такий випадок написала мешканка у Фейсбук-спільноті, зауваживши, що водій на прохання видати їй квиток відірвав 5 із запитанням: «Вам досить?».

Викликає багато запитань і прозорість проведення тендеру.

«Плюси»:

 • На перший погляд, його провели прозоро, з дотриманням правил. «Плюс» в тому, що раніше було близько 100 перевізників, тобто кожен перевізник відповідав за один чи два автобуси на рейс і навіть якщо його автобус сходив за ним іншого вже не було і зривався рейс, а тепер за кожен маршрут відповідає один перевізник, тобто теоретично, навіть якщо один з автобусів зламався, то він повинен мати резервний, щоб замінити його. І якщо пасажири скаржаться, що не було ввечері автобуса, то вже відомо котрий з перевізників повинен відповідати. Нагадаємо, водій автобуса перевізника Сохана відзначився тим, що їздив містом з відчиненими дверима маршрутки;
 • Зробили лоти на які виставляли не по одному маршруту, а по два: один рентабельний, а інший менш прибутковий, то або забирати обидва, або нічого.

«Мінуси»:

 • ще триває судове слухання справи перевізників проти міськвиконкому з приводу скасування конкурсу на перевезення, значить не все так прозоро, як заявлялось.
 • додамо, що при проведенні тендеру на маршрутні перевезення в Івано-Франківську, однією з умов для учасників було наявність станцій техогляду для транспорту та стоянок. Проте зі слів мешканців міста вони неодноразово бачили як маршрутки «ночують» на вулицях то поблизу заправок, то в Крихівцях.

“Нічні” рейси.

Згідно з паспортами нових маршрутів передбачається продовження роботи більшості маршрутів, а окремі з них будуть працювати і після 23.00 год. Зокрема, в робочі дні передбачається робота маршруту № 21 «Онкодиспансер – Вокзал» до 23.19, № 22 «Хоткевича –АС-2» до 23.16, № 28 «Каскад – АС-3» до 23.08, № 35 «Симоненка – Європейська площа» – до 23.30.

«Плюси»:

 • На перший погляд, дуже грамотне рішення. Аналогічно транспорт працює у Львові, Києві та ін. містах.

«Мінуси»:

 • За повідомленнями франківців після 23-00 в Івано-Франківську не працюють маршрутні автобуси. Максимально вечером автобуси були зафіксовані на рейсі об 23-00. Цю інформацію МВК може перевірити дуже просто…

То для чого було проводити реформу, яка має більше «мінусів», ніж «плюсів»? (http://www.www.www.versii.if.ua/publikacii/dlya-chogo-v-ivano-frankivsku-zminili-marshrutnu-merezhu-ruhu-gromadskogo-transportu/). Сподіваємось, що всі ці зміни у Франківську ще матимуть доопрацювання з боку влади, щоб забезпечити якісні послуги для містян.

PS. Михайло Смушак обіцяв, що протягом місяця всю рекламу з маршрутних автобусів знімуть, проте сьогодні вже третє лютого, і автобуси продовжують рясніти різнокольоровими вивісками, включно з німецькою та польською рекламою на “пригнаних” великогабаритних автобусах.

PPS. На сайті «Електронні петиції до влади м. Івано-Франківська» створена петиція «Поверніть Маршрутки у попередній стан».