Нагадаємо, що тоді планувалося перевезення пасажирів кількома основними маршрутами з 22.00 до 6.00. Подібна практика існує в багатьох обласних центрах України. Проте знову всі плани як то кажуть «коту під хвіст». Цього разу причиною називають хуліганів міста та не зовсім вигідний тариф.

Як відомо, у міськвиконкомі опрацювали це питання, але зіткнулися з певними труднощами. Начальник відділу транспорту Департаменту комунального господарства Юрій Чупахін каже, що є гарні ідеї, але тепер їх реалізовувати складно через несприятливі умови. За його словами, перевізники не погоджуються створювати  нічні маршрути в основному через фінансові проблеми: незадовільний для них тариф на перевезення, зростання цін на автозапчастини, паливо тощо.

«Ще одне проблемне питання — організація безпеки водіїв. Робили пробні виїзди в нічний час, водії скаржаться, що до них є якісь претензії від молодих нетверезих людей», — повідомив начальник відділу транспорту.

Проте, як каже франківець та держслужбовець Ростислав Микитюк, щоб уникнути проблем з хуліганами треба просто дотримуватися правил перевезення. «Найперше не впускати людей в нетверезому стані в автобус. Крім того, за порядком може стежити громадська дружина, оскільки міліціонерам буде накладно їздити в кожній маршрутці», – вважає начальник управління молоді та спорту Івано-Франківської облдержадміністрації.

А щодо необхідності таких маршрутів, то тут він переконаний, що громадський транспорт в нічний час таки потрібен.

«Як мешканець Івано-Франківська я вважаю, що нічні маршрутки це плюс для міста. Але ціна на них має бути менша ніж на таксі, наприклад, вдвічі. Це можуть бути маршрути кожні півгодини, але в усі головні напрямки міста: Каскад, Позитрон, Пасічна, Крихівці, Коновальця і тд. Тому, що дуже часто у нас відбуваються різні концерти та культурні заходи, які закінчуються пізно, після десятої чи одинадцятої години вечора. Не всі мають змогу викликати таксі, а якщо люди знатимуть, що до дванадцятої ночі курсує громадський транспорт для них це буде дуже зручно», – каже Ростислав Микитюк.

Такої ж думки і депутат міської ради Володимир Чорноус. Політик переконаний, що таке нововведення потрібне, але воно аж ніяк не на користь таксистам.

«Такі маршрути, як свідчить досвід сусідніх обласних центрів, однозначно потрібні. Як на мене, встановлення нічного тарифу у розмірі 4-5 грн. було б вигідним як для пасажирів, так і для перевізників. Інша річ, що це дошкульно вдарить по апетитам таксистів. Припускаю, що зараз існує негласна домовленість між перевізниками і власниками служб таксі про антиконкурентні дії у вечірній час: перевізники передчасно (на 1-2 години швидше графіку) сходять з лінії, щоб не забирати заробіток у таксистів. Відтак сподіваюсь на тверду волю і щире бажання міських чиновників від транспорту подбати насамперед про інтереси мешканців, а не перевізників. А законних можливостей для цього, повірте, вистачить», – сказав депутат.

Громадський діяч Роман Островський вважає, що в тому, що у місті поки не буде нічних маршрутів громадського транспорту винна сама громада. Оскільки, в соціальних мережах всі багаті на слова, а як приходиться організувати якусь акцію – одні й ті самі.

«Те, що  нічних маршрутів не буде однозначно погано. Але наша проблема в тому, що свідомих мешканців Франківська, які це розуміють і борються з такими речами є з десяток осіб. Всі інші сидять у Фейсбуці і займаються «тролінгом». І так буде доки люди не зрозуміють, що ними керують і маніпулюють. В тому, що зараз відбувається винні мешканці. Адже влада у нас не змінилася, як були хабарники, так і залишилися. Якщо люди цього ще не зрозуміли хай терплять. Я не маршрутках не їжджу, мені все одно. Я вночі приділяю увагу сімї», – сказав Островський.

Але не всі такої думки. Є й ті, хто бачать в цьому безвідповідальність мера. Голова Асоціації перевізників Василь Бамбуза прокоментував ситуацію наступним чином: «Анушкевичус пообіцяв пустити нічні маршрути, нехай запускає. Нехай заключає договори, нехай платить подвійну зарплату.»

З його слів, Асоціація перевізників до відсутності нічних маршрутів відношення не має. У всіх перевізників є договори в яких вказаний час, коли вони повинні здійснювати перевезення. Нічний час в цих договорах відсутній. Чи не можна це назвати популістським заявами мера.

Франківський журналіст Руслан Коцаба каже, що проблема тут не в тарифах чи хуліганах, проблема у владі.

«Усім зрозуміло, що люди не будуть проти, якщо проїзд в такому транспорті буде дорожче, адже транспорт повністю завантажений не буде.  Але зважаючи на те, що вулиці нашого «європейського міста» з «європейськими дорогами» і з «європейським мером» є переважно не освітлені, особливо вулиці дальші від центру міста, тому реально виходить або таксі, маршрутки. Якщо б люди знали, що є маршрутки нехай рідко, але регулярно, вони б ними їздили. А розмови про хуліганів і нетверезих пасажирів це є фальш і брехня. Це просто не бажання працювати для людей за новими європейськими стандартами. Так само як водії шукають різні аргументи, щоб цього не робити, так і міська влада самоусунулася від того, що не йти на зустріч людям», – зазначив Коцаба.

Як сказав Юрій Чупахін, у першочергових планах  Департаменту комунального господарства транспорту і зв’язку на 2015-ий рік — розробка нової схеми руху в Івано-Франківську, облаштування транспортних розв’язок, встановлення GPS-системи у громадському транспорті.

Тобто, як бачимо, питання нічного транспорту знову відкладено на невизначений термін. Кому за це дякувати вирішуйте самі. Але якщо у вас хороша зарплата, то будете їздити на таксі, а якщо ні – то вечорами сидіть вдома.

Та якщо подумати, то в даній ситуації можна знайти вирішення. От візьмемо, наприклад, Львів. Там нічних маршрутів немає, але є автобус який перевозить пасажирів з центру міста аж до торгового центру Ашан. Щоб було зрозуміліше, це в інший кінець Львова. Такий транспорт їздить дуже довго і наскільки відомо, ніяких інцидентів між водіями та пасажирами немає.

Не обов’язково відразу започатковувати нічні маршрути. Хоча для мера це був би величезний плюс. Достатньо для початку налагодити співпрацю з перевізниками і нехай вони їздять по місту довше ніж зазвичай, до півночі, наприклад. Це було б і людям зручно, і можливо водії не боялися б хуліганів.