–         Як відбувається на Прикарпатті ця президентська виборча кампанія у порівнянні з попередньою?

Якщо  характеризувати активність цьогорічних кандидатів на пост Президента, то з поміж усіх найбільшу активність проявили Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Ольга Богомолець, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок та Олег Ляшко. Зі сторони інших кандидатів або не було зафіксовано агітаційної активності, або вона була проявленалише у виглядіагітації зовнішніх носіях, тобто біг-борди. З боку Михайла Добкіна та Велерія Коновалюка не використовується інших форм агітації, крім використання біл-бордів. Добкіну білборли облили зеленою в перші дні їхньої появи. Біг-борди Валерія Коновалюка зафіксовані лише у Івано-Франківську.

Найактивніше біл-борди під час агітації застосовують  Гриценко та Порошенко. Менш активні в цьому плані Ляшко, Коновалюк та Добкін. Натомість кандидат Тимошенко, Богомолець та Тягнибок зовсім не використовують цей інструмент  агітації. В плані розміщення агітаційної інформації у ЗМІ активність найбільше спостерігається за Тимошенком, Порошенком, Гриценком і Богомолець. Вулична агітація з агітаційних наметів використовується всіма попередньо згаданими кандидатами, крім Добкіна і Коновалюка. За цими кандидатами не лише не спостерігається високих проявів активності, але й місце розташування їхніх штабів невідоме.

Що стосується зловживання адміністративним ресурсом, то можу сказати, що в цих виборчих перегонах наразі не зафіксовано проявів за зловживання адміністративним ресурсом.Це робить відмінною цю президентську кампанію від попередньої. Сподіваюся, що ця відмінність збережеться надалі, бо на минулих президентських виборах ми фіксували зловживання адміністративним ресурсом у виборчих цілях.

–         Хто з кандидатів найбільше порушує правила виборчих перегонів?

На разі порушень виборчого законодавства з боку кандидатів на посаду Президента в межах Івано-Франківської області не було зафіксовано. Єдине, що можна говорити про наприклад про перешкоджання веденню передвиборчої агітації. Оскільки був факт коли зіпсували біл-борд  Добкіна. Він може комусь подобатись чи не подобатись, але ми як рівновіддалена сторона від усіх кандидатів не можемо ігнорувати жодних порушень, не зважаючи на те, хто їх зробив чи проти кого здійснене порушення.

–         Проти кого використовують найбільше «чорного піару» на Прикарпатті?

ОПОРА зафіксувала факт «чорного піару»  на Прикарпатті проти  Петра Порошенка. На Івано-Франківщині розповсюджували газети, в якій вихідні дані викликають певні сумніви, а зміст містив інформацію що спрямована на створення негативного іміджу для даного кандидата. Такі інструменти виборчої боротьби ми розцінюємо як «чорний піар».Нажаль підтвердженої доказами про те чий штаб за цим стоїть наразі не маємо. Оскільки там, що є типовим для друкованих матеріалів подібного змісту, немає даних про штаб кандидата який це замовивцю поліграфічну продукцію, а ті вихідні дані, які вказані – сумнівні.

–         Чи всі кандидати подали своїх представників у ОВК та ДВК?

Усі без винятку окружні виборчі комісії зіткнулися з проблемою недостатньої кількості поданих від кандидатів у Президенти кандидатур до складу ДВК. Найменше своїх представників до складу ДВК Івано-Франківської делегували Михайло Добкін (97 членів ДВК) та Василь Цушко (18 членів ДВК). Шестеро  кандидатів на посаду Президента взагалі не подали своїх кандидатур до складу ДВК на Прикарпатті. Не скористалися правом подання кандидатур до складу ДВК шість кандидатів, а саме Юрій Бойко, Андрій Гриненко, Ренат Кузьмін, Вадим Рабінович, Володимир Саранов та Валерій Коновалюк, останній немає жодного представника і у складі ОВК.Через недостатню кількість поданих кандидатур дві ОВК (№ 88 – центр м. Надвірна та ОВК №90 – центр м. Снятин) утворили ДВК на день пізніше, ніж  передбачено законом. Якщо кандидати не пропонують своїх представників до складу ДВК, згідно з законодавством, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією за поданням її голови на підставі пропозицій членів цієї комісії. Однак, закон не говорить, з якого кадрового резерву ОВК має брати ці кандидатури. Щоб компенсувати недостатню кількість поданих кандидатур від кандидатів у Президенти, прикарпатським ОВК довелось самостійно шукати 1536 осіб для укомплектування ДВК у мінімально дозволеному кількісному складі. ОВК №87 (центр м. Долина) та ОВК №89 (центр м. Коломия) порушили принцип пропорційного розподілу керівних посад, розподіливши їх всупереч квотам визначеним за допомогою системи «Вибори Президента України». У цих ОВК спостерігачам ОПОРИ голови окружних виборчих комісій мотивували таке рішення тим, що деякі суб’єкти подання відмовились від своїх квот у керівному складі ДВК та тим, що такий розподіл керівних посад у ДВК був погоджений з усіма суб’єктами подання кандидатур і ніхто з суб’єктів подання заперечень не має. Втім, оскільки процедура не передбачає такого механізму розподілу керівних посад у складі ДВК, який застосували ОВК №87 та ОВК №89, ОПОРА зауважує, що ці дві ОВК допустили порушення, сформувавши керівний склад ДВК у непередбачений законом спосіб. У Івано-Франківській області лише 15 кандидатів подали свої кандидатури до складу ДВК. На 100% свою квоту у складі ДВК (це один представник у кожній виборчій дільниці) виконав Петро Порошенко, його представники є у кожній з 1034 ДВК.Майже максимально реалізували це право Юлія Тимошенко, вона представлена у 1033 ДВК, Микола Маломуж представлений у 1031 ДВК, Зорян Шкіряк представлений у  1028 ДВК, Анатолій Гриценко представлений у 1022 ДВК, Олег Тягнибок представлений у 1011 ДВК та Василь Куйбіда представлений у 1002 ДВК.

–         За яким принципом ОПОРА проводить моніторинг передвиборчої кампанії на Прикарпатті?

Головний принцип ведення моніторингу – це рівновіддаленість від усіх суб’єктів. Це означає, що ми однаково ставимося до усіх і однаково говоримо з усіма. Усі задокументовані нами факти порушень оприлюднюються незалежно хто і проти кого їх вчинив. Головне дати незаангажовану оцінку виборам. Без рівновіддаленості від усіх незалежна оцінка апріорі неможлива. У своїх принципах ми дотримуємося першого принципу – рівновіддаленості, другого – ми не оперуємо чутками. Факти чи інформацію, яку ми не перевірили оприлюднювати не можемо.

–         Серед кандидатів у президенти є маловідомі люди. Деякі можливо навіть не наберуть 1%. Для чого їм витрачати великі гроші, якщо мабуть самі розуміють, що не пройдуть навіть у другий тур?

Ці кандидати або виконують технічну функцію, або неналежно підготувалися до участі у виборчій кампанії. Підстави для таких висновків дає не лише те, що вони не подали жодної кандидатури до складу ДВК, але й те, що за ними на території області не було зафіксовано проявів високої агітаційної активності.

Марія ЛЕВИЦЬКА