solovey rada vru

Немале значення для розвитку краю має також відремонтована дорога з Коломиї до Косова в частині від кільця, що у Стопчатові до міста Косів. Ця дорога з’єднує мальовничий край з обласним центром. Тому, беззаперечно, що це позитивно позначилося на туризмі та інших економічних процесах району. У планах – відновлення інших магістралей краю.

Про досягнення та складнощі у питанні лобіювання виділення коштів з держбюджету на дороги Верховинського та Косівського районів видання провело розмову із нардепом від 89 виборчого округу Юрієм Солов’єм.

Дорогу Р-24 називають «Золотим кільцем Карпат». Сьогодні ми бачимо, що дійсно дорога відповідає такій назві, адже кільце на Верхньому Ясенові повністю відремонтоване і вже більше схоже до європейської розв’язки. В умовах війни та економічних складнощів безперечно складно було розраховувати на такі масштабні роботи. Як Вам вдалось добитися виділення коштів?

Звичайно, що в умовах військової агресії з боку Росії, непростої ситуації на Сході України, економічних викликів та політичних викликів на міжнародній арені, які сьогодні постали перед Україною дуже важко було говорити про інвестиції в дороги саме Карпатського краю. Проте, я з першого пленарного засідання Верховної Ради поставив перед собою завдання добитися виділення коштів на інфраструктуру Карпатського та Передкарпатського регіону, оскільки це надзвичайно мальовничий регіон, це край неймовірного економічного та туристичного потенціалу.

Варто сказати, що тричі на моє запрошення голова «Укравтодору» відвідував Гуцульщину. А до цього часу жоден з голів «Укравтодору» тут жодного разу не був. Те саме стосується представників уряду.

В результаті неодноразових звернень, як моїх особистих до прем’єра Яценюка і до прем’єра Гройсмана і звернень місцевих громад, позаминулого року ми добилися виділення 50 млн. грн. для поточного ремонту в нижньому шарі дороги р-24. Нагадаю, що в 2015 році за ці кошти були поточно відремонтовані ділянки автошляху р-24 на Кривопільському перевалі та повністю відновлена дорога від Косова до Стопчатова, яка роками (!) не ремонтувалася.

Не менш важливим був також розпочатий ремонт автошляху від Косова до Верховини. Люди вже кілька минулих років, коли дорога була більш схожа на напрямок, вимірювали шлях до Верховини не у відстані, а в часі. Ніхто не вірив, що її колись відремонтують. Але нам вдалось це зробити.

Дорога Косів-Верховина наразі приведена до нормального стану на ділянці від Косова до Ясенова. Тепер можна ці кілька кілометрів проїхати за декілька хвилин, а не годину або й більше, як раніше.

За кілька тижнів, завдяки виділеним коштам, ремонт цієї дороги вже повністю завершується.

Я вважаю, що сьогодні саме ремонт цієї дороги – це інвестиції в майбутнє, які дають нові робочі місця в розвитку туризму, деревообробки, малого та середнього бізнесу. І загалом, це дає позитив людям.

1_1 1_2

Які труднощі супроводжували процес будівництва?

Треба розуміти, що дорога Р-24 – це одна із найскладніших гірських доріг в Україні. Вона проходить такими населеними пунктами, як Буковець, як Буковецький перевал, як Верхній Ясенів, як Соколівка, Яворів, де були повені, тут складний рельєф та підземні води. Будівництво цієї дороги дуже непросте. Але я хочу сказати, що, незважаючи на всі труднощі, будівництво цієї дороги, яке відбувалося у найскладніших гірських умовах, відбувалося за найдешевшою ціною в Україні. Вартість будівництва одного кілометра склала всього два мільйони гривень. І я, як народний депутат, зробив все, щоб на ремонті цієї дороги жодної копійки не було вкрадено.

Як забезпечувався контроль за використанням коштів при ремонті доріг?

Я звернувся до державного підприємства по контролю якості «Дорцентр», який зробив рекордну кількість кернів просверлювальних по всій довжині на дорозі, щоб постійно моніторити будівництво цієї дороги. Пильно слідкував за ремонтом і Прикарпатський САД.

Хочу сказати, що наявні всі акти дорожніх структур. У контрольно-ревізійному управлінні говорять про те, що дорога збудована у відповідності до проектно-кошторисної документації – кожна копійка, яка була виділена і витрачена з державного бюджету на цю дорогу, отримала своє відображення у відремонтованій дорозі.

p-24 solovey

Як Ви оцінюєте, на скільки економічний потенціал Верховинщини і Гуцульщини буде розвиватися і в якому напрямку?

Я вважаю, що сьогодні Гуцульщина є одним із найбільш недооцінених в Україні краєм з точки зору економічного потенціалу. Звичайно, що причина цього в першу чергу полягала в тому, що дорога Р-24, яка проходить в межах Верховинського і Косівського районів, була в надзвичайно поганому стані. Турист, який одного разу відвідував цей мальовничий край, проїхавшись по цій дорозі, не мав бажання повертатися сюди знову. Сьогодні ж, ситуація кардинально змінилася. І кожен населений пункт, чи то Верховина, чи то Верхній Ясенів, чи то Буковець, чи то Яворів, Соколівка, чи Криворівня, чи місто Косів – це по-своєму унікальні місця. Це – перлини українських Карпат. І кожне з цих сіл чи міст може запропонувати свою автентику і свій специфічний погляд на туризм. І не обов’язково туризм – це тільки гірськолижні курорти, туризм – це і екологічно чиста їжа, це і фольклор, це і косівська кераміка, це і вибори з дерева, ліжникарство, гуцульська кухня і піші маршрути в гори, унікальні пам’ятки, такі, як Писаний камінь тощо. Сьогодні з відновленням дороги все це стає доступним для більшості туристів. В цьому я бачу головний потенціал краю.

Ви, як парламентар, на законодавчому рівні зробили те, щоб дорожня інфраструктура не тільки в карпатському регіоні, а й в Україні була краще профінансована. Як це Вам вдалося зробити?

Звичайно, що непросто вдавалося лобіювання виділення цих коштів на цю дорогу. Цьому передували десятки звернень на прем’єр-міністра, на міністра інфраструктури, на голову «Укравтодору».

Як парламентар, я розумію, що в державі повинні працювати системні правила. І не повинен регіон залежати від роботи, чи бездіяльності народного депутата. Народний депутат повинен зробити правила, які б дозволили раз і назавжди системно фінансувати інфраструктуру.

Одним із таких прикладів, і те питання над яким я працюю, і подав близько десяти поправок до закону, – це є Закон України «Про дорожній фонд». Ми говоримо, про те, щоб всі кошти, які держава цільово закладає у вартість бензину у вигляді акцизу, щоб вони також цільово, виключно цільово, витрачалися на утримання, відновлення і будівництво дорожньої інфраструктури. І що найважливіше: ми в дорожньому фонді передбачаємо автоматичний розподіл цих коштів. 35% які збирає держава – автоматично повинні розподілятися на регіони в залежності від протяжності доріг. І якщо ми проголосуємо Закон «Про дорожній фонд» в другому читанні, – то вже з 2018 року Івано-Франківська область повинна отримати понад 400 мільйонів гривень на вирішення проблеми місцевих доріг. Чи мала, чи велика ця сума? Для порівняння, сьогодні область отримує на ці цілі – 0 гривень.

З 2018 року ми повинні на ці цілі отримати 400 мільйонів гривень. Це означатиме, що Гуцульщина щорічно з 2018 року буде отримувати приблизно від 40 до 50 мільйонів гривень. Це дозволить говорити про те, що за 5 років всі місцеві дороги регіону, зокрема Гуцульщини, будуть відновлені. Я також би ще зупинився на моїй законодавчій ініціативі, яка теж дала колосальний ефект – це 5% акцизу з роздрібної реалізації палива, де є автозаправні станції. Ця ініціатива дала близько 20 мільйонів гривень щорічно для вирішення проблеми комунальних доріг тим містам, чи селам на території яких знаходиться автозаправні станції. Це понад 20 мільйонів у Косівському районі і понад 5 мільйонів гривень на Верховинщині, і близько 15 мільйонів гривень у Снятинському районі. Це також кошти, які сьогодні спрямовуються на вирішення проблем комунальних доріг.

1_3 1_4

Багато місцевих мешканців говорять, що необхідно відновлювати дороги в селах. Що Ви про це думаєте?

Я все таки вважаю, що наш принцип повинен полягати в наступному: ми в першу чергу повинні відновити стратегічні «артерії» регіону. Основною стратегічною дорогою є дорога Р-24 – це дорога, яка з’єднує Верховину і Косів і йде від Косова до Стопчатова. Другою такою важливою «артерією» в межах Верховинського району є дорога Р-62 – дорога Криворівня-Чернівці. В межах Косівського району – це дорога Косів-Кути-Тюдів.

Поряд з тим, вважаю, що ми повинні ставити у перспективі питання про відновлення дороги на Румунію (Ільці-Шибене) хоча це дуже непросте питання. Тому для того, щоб не розкидувати і, як кажуть, не «розмазувати по тарілці», а сфокусувати кошти, в першу чергу, потрібно на основних «артеріях», а далі поступово рухатися до всіх населених пунктів.

Коли завершиться ремонт дороги Р-24?

Дорога від Верхнього Ясенова до Косова – це була найгіршою ділянкою дороги Р-24 за всю історію незалежності України. Цього року ремонт цієї дороги буде завершений повністю.

1_5 1_6